AMOZONE Kombine.. Adamlar yapmış bakmalısınız.....

Ynt: AMOZONE Kombine.. Adamlar yapmış bakmalısınız.....

bu videoyu çiftçilikten iyi para kazanıyorum diyen , biz kazanmıyoruz dediğimizde siz halinize şükretmiyorsunuz diyen ,arkadaşların izlemesini isterim.biz halimize binlerce kez şükür ediyoruz ama bu vioları izlediğimizde ne kadar geri olduğumuzu görünce kahr oluyorum .neden bizlerde böyle traktör ve ekipman kullanamıyoruz. bizler daha yeni yeni 4 wd li traktörlerle tanıştık ,türkiyede kaç çiftçi bu ekipmanlardan kullanıyor,bu memlekette fabrikatör kesim teknolojik makinaları yakından takip edip alabiliyor demekki adamlar kazanıyorki alıyor.ama çiftçi hala eski teknoloji ekipmanla çalışıyor yada çalışmaya mahkum ediliyor

Abi nedeni şu. Adamlar teknolojiyi sanayi devriminde kapmışlar. Habire geliştire geliştire bugüne gelmişler. Bizimkiler ise daha yeni yeni tanışıyor. Millet hala eski makinalara bakıyor. Eski sistemi seviyorum diyor. O yüzden bizim üreticimizde tüketiciye göre yapıyo. Nasıl olsa bu millet kullanamaz neden ben kazancımdan zarar edeyim masraf yaparak diyor ve bu böyle oluyor.

Teknolojiyi istersen adamın bilmem neresine sok, kafa ilkelse bi işe yaramaz.. Anca kazanamadığından maliyetten, desteklenmediğinden şikayet eder..

doganbey1 link=topic=48494.msg471183#msg471183 date=1321568348' Alıntı:
Abi nedeni şu. Adamlar teknolojiyi sanayi devriminde kapmışlar. Habire geliştire geliştire bugüne gelmişler. Bizimkiler ise daha yeni yeni tanışıyor. Millet hala eski makinalara bakıyor. Eski sistemi seviyorum diyor. O yüzden bizim üreticimizde tüketiciye göre yapıyo. Nasıl olsa bu millet kullanamaz neden ben kazancımdan zarar edeyim masraf yaparak diyor ve bu böyle oluyor.
doğanım millet neden eski makinalara bakıyor çünkü alım gücü yok, benim öncelikle bu ekipmanı takacak traktörüm yok bunu nasıl alayım doğdum doğalı tarlada çalışırım hatta gece gündüz ama çalış çalış bir karış ,,,

nailyetek link=topic=48494.msg471196#msg471196 date=1321569085' Alıntı:
Teknolojiyi istersen adamın bilmem neresine sok, kafa ilkelse bi işe yaramaz.. Anca kazanamadığından maliyetten, desteklenmediğinden şikayet eder..
Kesinlikle çok ama çok haklısın Nail abi.

vale link=topic=48494.msg471198#msg471198 date=1321569148' Alıntı:
doğanım millet neden eski makinalara bakıyor çünkü alım gücü yok, benim öncelikle bu ekipmanı takacak traktörüm yok bunu nasıl alayım doğdum doğalı tarlada çalışırım hatta gece gündüz ama çalış çalış bir karış ,,,
Aycan abi nedeni ne peki. Gece gündüz çalışırız ama neden ileri gidemeyiz. Sadece bu hükümet dönemini ele almayalım. Öncekileride göz önünde bulunduralım

doganbey1 link=topic=48494.msg471205#msg471205 date=1321569482' Alıntı:
Kesinlikle çok ama çok haklısın Nail abi.
Aycan abi nedeni ne peki. Gece gündüz çalışırız ama neden ileri gidemeyiz. Sadece bu hükümet dönemini ele almayalım. Öncekileride göz önünde bulunduralım
1,5 lt. ile süreriz, 1 lt. ile kazayak çekeriz, 1 lt. ile ekeriz, beğenmezsek 0,5 lt. ile merdane çekeriz.. Mazotttan daha değerli olan ZAMAN ' ı heba ederiz, sonra veryansın..
Mali disiplin, maliyet hesabı v.s. onlar bizi aşar.. Yani biz kazandığımız mazota yatırırız,
Gavur ne yapar, önce düşünür, yapacağı işe karar verir, en uygun traktör ekipman için araştırma yapar, sonra kredileri hesaplar ve kararını verir. Kar görüyorsa alır başlar, görmüyosa bekler araştırmaya devam eder..
Biz ne yaparız, bayiye varırız, bi hal hatır, çay kave derken laf lafı açar.. Felan köylü felanca bu moturdan aldı der bayi, biz bi üstünü sipariş eder elimizde bi kaç parça tapu ile ziraat odası, tarım il, banka ve bayi arasında mekik dokuruz..:D Motur gelir, ekipman yok..:)

tohum yatağının hazırlanması yeterli onlarda onu yapıyor anıza direk ekim makinaları geldi türkiyeye ama kaç kişi kullanıyor denizli acıpayam çiftlikte slajlık mısırı kaldırıp yerine sürme veya başka bişey yapmadan ekmişler mısır sapları buğday bitince tarlada dik şekilde duruyordu verimleride çok yüksekti

ben bu yıl komle tarlalara çizel çektim pulluk kullanmadım ve mibzerle ektim tarlalarımız parçalı olmasa alırım bu makinadan

Bence araştırılması gereken bir konu. Çünkü çoğu videoda izliyorum adamlar sadece rotavatör çekiyor oda zaten kombine bir şekilde oluyor

bu yeni olan bir şey değil şimdiye kadar güdülen tarım politikaları çiftçiye hiçbir yarar sağlamadı ..burada 1999 yılında çitçi üzümünü kg mını 800 tl den sattı mazot o zaman yanlış olmasın tahminim 1000 veya 1500 müştür hadi 2000 olsun .ama bugün yıl 2011 ve üzüm 400 tl kg mı. mazot 3900 zirai ilaç öylesine.işçilik keza,mısır yıllardır 400 ve 500 arası gezer.durum aynı memlekette mısır çakılı ama dışardan mısır gelir .mısır 600 den 500 e düşer,,kendimden örnek vereyim ben ara çapası ve rotatil aldım bu sene 3 sene vadeli .taksidini ödemekte güçlük çektim ..su pahalandı, işçilik pahalandı vs .sattığım ürünün fiyatı aynı yıllardır böyle gelmiş böyle gider

nailyetek link=topic=48494.msg471196#msg471196 date=1321569085' Alıntı:
abi bu iletiyi bana itafenmi yazmıştın

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=48494.msg471229#msg471229 date=1321570308' Alıntı:
tohum yatağının hazırlanması yeterli onlarda onu yapıyor anıza direk ekim makinaları geldi türkiyeye ama kaç kişi kullanıyor denizli acıpayam çiftlikte slajlık mısırı kaldırıp yerine sürme veya başka bişey yapmadan ekmişler mısır sapları buğday bitince tarlada dik şekilde duruyordu verimleride çok yüksekti

ben bu yıl komle tarlalara çizel çektim pulluk kullanmadım ve mibzerle ektim tarlalarımız parçalı olmasa alırım bu makinadan
Geçen yıl ve bu yıl 10 dekar kadar slajlık mısır ektm,bizim buralar yüksek rakımlı olduğu için 2. suyu ağustos sonu gibi verdik ve 1 ekimde de biçtim, toprak yaş olduğu için traktör ve remork her sırayı çiğneyince tarla beton gibi oluyor. Bu sene o kadar yağış olmasına rağmen kabarmadı, sürmeyi denedim çok kesekli.. Bende bir kat kazayağı çektim, ayakları şu aysana benzeyenden yapmıştım. Mısır kökleri hala tarlada dimdik ve üzerine buğday ve arpa ektim. Geçen yılda aynısını yapmıştım, nadaslardan daha iyi olmuştu. Bakalım bu sene nasıl olacak..
vale link=topic=48494.msg471247#msg471247 date=1321570906' Alıntı:
abi bu iletiyi bana itafenmi yazmıştın
Yok beyaw, alakası yok.. İstersen silerim. Ben çevremdekiler ve kendimi de dahil edip yazdım..:)

ilk önce eline emeğine sağlık kardeşim güzel paylaşım.ağzı acık izledim dersem yalan olmaz adamlara ne yapmışlar biz olsak bir aletin bir civatasını çıkarmaya çalışsak nerdeyse sanayi dükkanı getiririz adam tek eliyle koskaca makinaya yön veriyor ayar yapıyor nail abimizin dediği gibi sürecen hazırlayacan ekecen mibzer getirecen römork getirecen bir sürü iş adamlar kendini aşmış.Şu konuyada değinmek istiyorum amacım siyaset yapmak değil bu gavurlar birbirlerine tutkun kim ne derse desin millet hükümetine hükümet miletine adamlarda art niyet fesatlık hiç yok zaten ama bizim türkiyede kim başa geldiyse hepsi cep doldurma peşinde evet arkaşlar belki tarlarımız böyle büyük değil ama bizim traktörlerimizede ufakda olsa böyle ekipmalar olabilir yada devletimiz yada özel sektörlerimizin yapma gücü var mesela bir tümosan niye dünya markası olmasın ki bir erkunt niye bir türkiyeninde biçer döveri yok niye bunu yapamıyoruz tutkunlıuk yok birbirmizde afedersiniz ama çiftçi bir köşe konumuş her zaman yanlış anlaşılmasın ama gelen vurmuş giden vurmuş atalarımızın dediği gibi 'Balık baştan kokar' gelmiş ve gelecekti başımızdakiler ne olmuş ki biz birşeyler olalım

adamlar çalışıyo biz anca o gevurdan sütünüz biz kafasız onlar diyerek geyik yapıyoz.çalışmaya versek dediodu yerine kendimizi çok daha iyi şeyler yaparız.güzl paylaşım

doganbey1 link=topic=48494.msg471183#msg471183 date=1321568348' Alıntı:
evet teşhisi çok doğru koymuşsun aynen :8

vale link=topic=48494.msg471198#msg471198 date=1321569148' Alıntı:
sende haklısın kardeş daha bu ekipmanı takacak traktör yok çoğumuzunn