Bu toprak nasıl ıslah olur......yardım..help ..S.O.S.....

Ynt: Bu toprak nasıl ıslah olur......yardım..help ..S.O.S.....

burada bağzıları bahsettiğin gibi tarlalara kamyonla toprak taşıtıyor.dekara 10 kamyon atsan maliyet 800 tl eder.seni 3-4 yıl idare eder.sonra tekrar.

TT 55 link=topic=48526.msg471694#msg471694 date=1321644883' Alıntı:
burada bağzıları bahsettiğin gibi tarlalara kamyonla toprak taşıtıyor.dekara 10 kamyon atsan maliyet 800 tl eder.seni 3-4 yıl idare eder.sonra tekrar.
cekecegi toprak nerden geliyor ama oda önemli işlenmiş ph şı dengeli tarladan toprak gerekir boş meralardan gelen toprakda ıslah edilmesi gerekir

şimdi sayın abilerim ;

bu tarlaya toprak taşıma imkanım yok
köyümüzde hayvan yokki gübresi olsun
tarlaya arpa ektik ve durumu kurtarmakta lazım

ucuz yollu tarlayı ıslah etmenin yolu nedir

pronardit nasıldır kullandınızmı hiç ......kirece en dayanıklı hububat türü nedir....

mustafagursacli link=topic=48526.msg471700#msg471700 date=1321645317' Alıntı:
şimdi sayın abilerim ;

bu tarlaya toprak taşıma imkanım yok
köyümüzde hayvan yokki gübresi olsun
tarlaya arpa ektik ve durumu kurtarmakta lazım

ucuz yollu tarlayı ıslah etmenin yolu nedir

pronardit nasıldır kullandınızmı hiç ......kirece en dayanıklı hububat türü nedir....
leonardit dagdan cıkan dogal bi maddedir kömür sayılır hani derler ya kömür agac yaprak vs cürügü diye buda böyle bişi tonu
250 300 tl arası olan gübre atma makinası ile atılan kurutulmuş tavuk gübresi kullan bunları atacan topragı sürmen gerekir tabana karışması derin den sürki her yeri ıslan et bir kac sene kontollü yaptınmı tarlayın sürümü bile degişir

şimdi soruna çözümü şöyle yapıyoruz anlaşılan
1- şu an tarlada arpa olduğu için buna leonardit atıyoruz dönüme 100 kg kadar
2-çinkolu kükürtlü ot ilaçlı bir karışım daha atıyoruz ot ilacında
3-biçimden sonra 16 inç pullukla kubotayla 40 cm herk ediyoruz
4-kül-hayvan gübresi 1-2 römork taşıyoruz ve atıyoruz
5-dap leonarditli atıyor ve tarlayı tekara ekiyoruz

en garantisi yonca 5 senede toprağı öyle bi güzelleştirir ki su tutmayan toprak çorak olan toprak yoncadan sonra çok verimli oluyor anca böyle ıslah edersin

aynen öyle mustafa zamanı gelsinde daha ayrıntıl tel le grş adam ederiz tarlayı sen kafanı yorma kükürdü yanlız tabana atacan atıp sürecen tarlayı arpayı bictikden sonra at sür

mustafagursacli link=topic=48526.msg471708#msg471708 date=1321646188' Alıntı:
şimdi soruna çözümü şöyle yapıyoruz anlaşılan
1- şu an tarlada arpa olduğu için buna leonardit atıyoruz dönüme 100 kg kadar
2-çinkolu kükürtlü ot ilaçlı bir karışım daha atıyoruz ot ilacında
3-biçimden sonra 16 inç pullukla kubotayla 40 cm herk ediyoruz
4-kül-hayvan gübresi 1-2 römork taşıyoruz ve atıyoruz
5-dap leonarditli atıyor ve tarlayı tekara ekiyoruz

40 cm sürüm yapılınca bizim buralarda 1-2 sene tarladan verim alınmaz

birde mustafa kardeş tarlaya çok güzel bakım yapmış olursun ama bi maliyet hesabı yaparmısın bu 5 maddeye mazot-işçilik ve kullanılan malzeme ben burdur karamanlı-ilçesinde çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşıyorum ama senin bu dedikjlerini yapsam ettiğim masrafla aldığım mahsul aynı olur yani bi anlamı olmaz senin bu vaziyette en azından 1000 kg/dekar arpa-buğday veya eğer sulak ise 10-12 ton/dekar pancar veya 8-10 ton/dekar slaj mısır alman lazımki masrafları karşıladıktan sonra para kalsın

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=48526.msg471734#msg471734 date=1321649999' Alıntı:
40 cm sürüm yapılınca bizim buralarda 1-2 sene tarladan verim alınmaz

birde mustafa kardeş tarlaya çok güzel bakım yapıyorsun ama bi maliyet hesabı yaparmısın bu 5 maddeye mazot-işçilik ve kullanılan malzeme ben burdur karamanlı-ilçesinde çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşıyorum ama senin bu dedikjlerini yapsam ettiğim masrafla aldığım mahsul aynı olur yani bi anlamı olmaz senin bu vaziyette en azından 1000 kg/dekar arpa-buğday veya eğer sulak ise 10-12 ton/dekar pancar veya 8-10 ton/dekar slaj mısır alman lazımki masrafları karşıladıktan sonra para kalsın
ben tarlayı değerinden ucuza aldım aradaki farkla tarlayı ıslaha uğraşıyorum 2-3 sene başa baş gelse sonra düzelse ekmek yedirir umudu içindeyim