Yeni araba alacaklara güzel haber!

Sıfır araçların tescil işlemleri yetkili bayiler tarafından yapılmaya başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, pilot olarak Ankara ' nın Sincan, Etimesgut ve Gölbaşı ilçelerindeki bayilerde uygulamanın dün başladığını duyurdu.

Projenin 2012 yılının ilk yarısında ülke geneline yaygınlaştırılmasının planlandığı belirtildi. Uygulamanın başlaması ile Türkiye ' de üretilen veya ithal edilen araçların teknik özelliklerini içeren araç uygunluk belgesi bilgileri üreticiler veya ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ASBİS ' e elektronik imza ile girilecek. Uygulama geçen yıl ikinci el otomobillerde başlatılan tescil işlemlerinin Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) üzerinden noter aracılığıyla yapılmasının devamı niteliğini taşıyor.

Yeni bir aracın satışı bayide yapıldığında gerekli bilgiler elektronik ortamda satış elemanları tarafından e-imzalı olarak merkezi sisteme iletilecek. Alıcı adına tescil talebinde bulunulacak. Araç ve alıcıya ilişkin bilgilerin ilgili sistemlerden doğruluğunun ve herhangi bir kısıtlayıcı hükmün bulunmadığının online olarak doğrulanması da yapılacak. Alıcı ve araca ilişkin tescile mani herhangi bir durum olmadığının tespiti halinde, alıcı adına tescil işlemi gerçekleştirilecek ve satıcı bayi tarafından araç sahibine aracın tescil edildiğine dair ' tescile ilişkin geçici belge ' verilecek. Araç sahibi 1 ay süre ile geçerli olan bu belge ile aracını kullanabilecek ve araç ruhsatı ikamet adresine posta yoluyla gönderilecek. Tescil edilen araç bilgileri ASBİS veri tabanından alınacağından, Maliye Bakanlığı ' nda personelden tasarruf sağlanacak.

Ynt: Yeni araba alacaklara güzel haber!

ii iişte milleti uğraştırmasınlar :)
ben gecen ay araç almıştım dün babamı satış icin gönderdim satış oldu 11 aynı plakaya devam hiç işlem yapmadan adrese ruhsat gelecek :) böyle vatanaşın işini kolaylaştırcak şeyler güzel tabi :)