Dört Çeker-Tek Çeker

Birşey sorma istiyorum. :)
Dört çeker motor, tek çekere göre neden daha çok yakar? Az yada aynı yakması gerekmez mi?
Elimizde 75 hp tek çeker ve aynı özelliklere sahip 75 hp dört çeker var şimdi bunların hangisi yakıtta daha cimri, motor şanzuman vs. aynı olduğu için 4 çeker olanla tek çekere olan yakıtta aynı olması gerekmez mi?

Ynt: Dört Çeker-Tek Çeker

Arkadaşlar 68cerran68 nickli üyeden bilgi alabilirsiniz. Massey Ferguson 3.075D traktörü var. Verdiği bilgilerde motorunun tek çekerde tam emin değilim 0.7 litre daha az yaktığını söylüyordu.

sami abiye katılıyorum 15 dekar cevizlik 2 kat kazayağı rampalı tarlada ve 6 km yol hesabı ile bırlıkte 22,30 krş mazot yaktı.. o traktör unıversal 533 dtp çift çeker.. ayni işi 255 ile yaptığımızda ise 34 liralık bir mazot yaktıgını görmüştük bence çift çeker traktör daha az yakması lazım..AMA en etkili şey in ŞOFÖR oldugunuda untumayalım

çift çeker motor boşta giderken falan daha çok yakar tarlada zorda daha az yakar tek çeker tarlada patiaj edebilir kaçırma yapabilir biraz daha fazla ugraştıgı için çok yakar düz yolda ise çift çeker devrede olmadıgı için on tekerin büyük ve agırlık arttıgı için birde on çekere giden savt oldugu için motoru zorlar mesela çift çeker motoru ranpa aşşagı sal o kadar seri gitmez ama tek çekeri sal akar gider :) biraz karışık anlattım sanırım idare edin arkadaşlar

Yorumlar için teşekkürler. ;)

Motorların sadece yakıt olayına taktım.4 çeker olanlar çok yakar gibisinden her yerde yorumlar var.Öyle yorumları okuyunca 10 km yolda 20-30 lt kadar yakacak gibi geliyor bana ki bu da çok fazla.Mesela ara işlerde tek çeker kullanmak daha iyi ama dört çekerle yapmak istediğimizde yakıt artar diyecektir herkes sonuçta 4 çekere takıp yürüteceğiz tek çekerden az bile yakması lazım bence ama kullanmadığımız için tam bilmiyorum.
Tarlada uygun ekipmanla tek çekerden daha az yakması gerektiğine her türlü katılıyorum.

Dqn link=topic=48674.msg474608#msg474608 date=1322063646' Alıntı:
Arkadaşlar 68cerran68 nickli üyeden bilgi alabilirsiniz. Massey Ferguson 3.075D traktörü var. Verdiği bilgilerde motorunun tek çekerde tam emin değilim 0.7 litre daha az yaktığını söylüyordu.
evet cok denedım tek ceker ve 4x4 teyken 3075 tek cekerde pullukda dakara 1,4 1,5 arası yakıyo 4x4 teyken ise 2 litre yakıyor cunkü traktor tek cekerdeyken 2 teker asılıyo ama 4 x4 aldınmı motor sankı oluyo 2 traktor onun ıcın cok yuk bındıgı icin traktore yakmaya baslıyo 100/30 ile 100/40 arası yakıt artıyo tabı tarla durumuna gorede yakıt degısıyo benım dedim konu traktor zorlandında

4 çeker yerine tek çeker daha mantıklı oluyor o zaman .3075 bu konuda istisna mı ?Çok değişik yorum getirdin abi de 4 çekerdeyken çektiği pulluğu tek çekerde çekerken daha fazla zorlanacağı için daha fazla yakması gerekmez mi? Daha az yakıyor diyorsun.

demir45 link=topic=48674.msg474642#msg474642 date=1322067171' Alıntı:
4 çeker yerine tek çeker daha mantıklı oluyor o zaman .3075 bu konuda istisna mı ?Çok değişik yorum getirdin abi de 4 çekerdeyken çektiği pulluğu tek çekerde çekerken daha fazla zorlanacağı için daha fazla yakması gerekmez mi? Daha az yakıyor diyorsun.
bak mahmut cok denedım 4x4 sadece traktorun cekmedı yanı tek cekerdeyken patinaja girdinde atıyorum. 4x4dayken bir faydası 4x2 gore daha seri gidiyo normalde tarla tavlı ise 4x2 yetıyo benım motor tarla ıyıse 5,11 liyirahat cekıyo ama aycıcek yerlerını surerken 4x2 dede suryo ama zorlanıyo 4x4 alıyosun 2 teker mi daha az yakar 4 teker asıldanmı ? 4x4 daha cok yakıyo ben bunu pullukda kazayagında cok dendım denemeyen varsa denesın farkını gorur

Doğrudur abi inanıyorum..Tek çekerde iken motor tek tekerden asıldığın için haliyle motor biraz daha zorlanacak.Sadece işte 4 çekere taktığında motor daha rahat yolunu bulduğu için daha az yakması gerekmez mi buraya takılı kaldım.Bu motor neden tam tersini yapıyor.188 3075 e göre nasıl yakıyor abi?

kardeş1,cisi 4çeker agırlık olarak agır2,cisi 4çekerin önlastikler büyük yani önünde bir traktör daha oldugunu farzet otekerleri yuvarlamak kolay deil enbasitinden bunlar var fark olarak haa şunuda söleyim güç olarak aynıdır ama çakiş olarak yani kuvvet ve asılma olarak tabikiide 4çeker farklı dedimya önde bir traktör daha oldugunu farzet

demir45 link=topic=48674.msg474648#msg474648 date=1322067804' Alıntı:
Doğrudur abi inanıyorum..Tek çekerde iken motor tek tekerden asıldığın için haliyle motor biraz daha zorlanacak.Sadece işte 4 çekere taktığında motor daha rahat yolunu bulduğu için daha az yakması gerekmez mi buraya takılı kaldım.Bu motor neden tam tersini yapıyor.188 3075 e göre nasıl yakıyor abi?
Murat abi olayı çözmüş bende öyle düşünüyordum. 4X4 olunca motor yere iyi tutunuyor patinaj şansı kalmıyor. bu yüzden yük motora biniyor. 4 tekerimi çevirmek kolay 2 tekerimi sence ?

demir45 link=topic=48674.msg474648#msg474648 date=1322067804' Alıntı:
traktor rahatlıyor ama yakıtı 1 den 2 ye cıkıyo ondan vazla yakıyo 188 daha dekara 1,100 en vazla yakımıyor :)

Muhammet 2 tekeri çevirmek kolay ama arkaya taktığını çekmek içinde 4 tekeri yuvarlamak lazım.Yere tutunsa da ağır olmadıktan sonra patinaj yapar.
-----
4 çeker motordan uzak mı durmak lazım o zaman.Herkes çok çekip az yakacak diye alıyor.

demir45 link=topic=48674.msg474662#msg474662 date=1322068669' Alıntı:
Muhammet 2 tekeri çevirmek kolay ama arkaya taktığını çekmek içinde 4 tekeri yuvarlamak lazım.Yere tutunsa da ağır olmadıktan sonra patinaj yapar.
-----
4 çeker motordan uzak mı durmak lazım o zaman.Herkes çok çekip az yakacak diye alıyor.
asla 4x4 imkanın varsa al derim marka sana kalmıs ama tek cekere gore 4x4 cok iyi hem her zman 4x4 de kullanacak halın yok traktorun gücü yetmedıgı yerde 4x4 alcaksın

demir45 link=topic=48674.msg474662#msg474662 date=1322068669' Alıntı:
-----
Son söylediğin cümleyi tamamen katılıyorum :S

68cerran68 link=topic=48674.msg474665#msg474665 date=1322068810' Alıntı:
asla 4x4 imkanın varsa al derim marka sana kalmıs ama tek cekere gore 4x4 cok iyi hem her zman 4x4 de kullanacak halın yok traktorun gücü yetmedıgı yerde 4x4 alcaksın

Anlaşılmıştır abi.Alacağımızdan değilde merek ettim yakıyor yakıyor denince korktum mazot fiyatlarıda uçuşa geçince. :D

Dqn link=topic=48674.msg474666#msg474666 date=1322068876' Alıntı:
Son söylediğin cümleyi tamamen katılıyorum :S
ok-*-s