TÜMOSAN YENİ MODELLER

arkadaşlar tümosanın yeni modellerinde farklı serilerde aynı motor ve beygir gücüne sahip modeller var. mesela 61 65 ile 71 65 in ve 61 70 ile 71 70 in motor ve hp leri aynı. sadece torklarında ve yakıt depolarında çok az farklar var. tümosanın böyle modeller çıkarmasını mantığı ne olabilir. 70 hp lik bir traktör alacak olsam 61 70 mi 71 70 mi almalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: TÜMOSAN YENİ MODELLER

demir45 link=topic=48675.msg474497#msg474497 date=1322055068' Alıntı:
Arada 20 nm var bu da az bir değer değil.Ek ağırlık sayısı farklı 71 de daha çok. 6170 den çekişi de daha iyi olacaktır.
bunlar aynı hp olduğuna göre 20 nm fazlalığın bana nerede faydası olur? teknik bilgilerinde ağırlıkları yazmıyordu. ek ağırlıksız olarak fark varmıdır.

Tork Nedir?
Tork, motordan tekerleğe iletilen itme(dönme momenti) kuvvetidir. Birimi Nm (Newtonmetre)’dir. Bu kuvvet motorun gücü ile doğrudan alakalı değildir. Yani iki araçtan beygiri az olan bir aracın torku ise diğerine göre fazla olabilir. Bu da tekerlek çapı, vites kutusu ve motor tipi gibi etmenlere bağlı olarak değişir.

Yani ustam düşük devirde yükse güç elde etmek gibi bir şey oluyor yüksek devirde elde edeceğimiz güçte yakıt artıyor.

tork ?

Şöyle anlatayım: bir çarkı dönderiyorsunuz. çarkın çapı büyük. bıraktığınızda hala döner dimi. sonra çarkı aynı hızda dönderiyorsunuz. biri çarkı yavaş yavaş tutuyor. siz zorlanmaya başlıyorsunuz. İşte o anda size çarkın bıraktığınızda hala dönüyor olan dönme kuvveti yardım eder. bu olay çapı büyük çarklarda yüksek tork, çapı küçük çarklarda düşük tork oluyor.

lastik ebatları da değişiyor ağırlıklar değişiyor .benim tümosan 60 60 motorla şanzıman lastik ebatları ağırlıklar uyum sağlamış gaza dokanınca köpekgibi atlıyor rampalarda sesi bile değişmiyor arkadaşımdada 60 80 tümosan var daha kilolu işte hantal benimkine göre rampalarda boğuluyor 80 lik arka motoru yoruyor tavsiyem 7170 olur .çorumdada inceledim hayran kaldım allah bizede nasip eder inşallah

sami ÖZKAN link=topic=48675.msg474557#msg474557 date=1322060009' Alıntı:
lastik ebatları da değişiyor ağırlıklar değişiyor .benim tümosan 60 60 motorla şanzıman lastik ebatları ağırlıklar uyum sağlamış gaza dokanınca köpekgibi atlıyor rampalarda sesi bile değişmiyor arkadaşımdada 60 80 tümosan var daha kilolu işte hantal benimkine göre rampalarda boğuluyor 80 lik arka motoru yoruyor tavsiyem 7170 olur .çorumdada inceledim hayran kaldım allah bizede nasip eder inşallah
90.80 ede 60.80 ede aynı arkayı koyuyorlar öylemi aly-*-s

6170 maksimum yükseklik 1500 mm (teknik özellikler bölümü ,ölçüler)
7170 maksimum yükseklik 2350 mm

yani ebatlar farklı biri alçak,biri yüksek.Kullanım amacına hangisi uyuyorsa.....

teknik tabloda kuyruk milleride farklı......vs

yani sadece arada tork farkı yok,teknik tablo karşılaştırınca fark daha belli oluyor.

6170 serisi traktörün şanzumanı ile 7170 serisi traktörün şanzumanı farklıdır.4000-5000-6000 serisi traktörleri şanzumanı t50 gövde t 345 gövdedir.yani şanzuman ve diferansiyel birdir.(carraro)
7000 ve 8000 serisi tümosanın kendi şanzumanı olup diferansiyel şanzuman bir değildir.

ramiz balcıoğlu link=topic=48675.msg474495#msg474495 date=1322054776' Alıntı:
arkadaşlar tümosanın yeni modellerinde farklı serilerde aynı motor ve beygir gücüne sahip modeller var. mesela 61 65 ile 71 65 in ve 61 70 ile 71 70 in motor ve hp leri aynı. sadece torklarında ve yakıt depolarında çok az farklar var. tümosanın böyle modeller çıkarmasını mantığı ne olabilir. 70 hp lik bir traktör alacak olsam 61 70 mi 71 70 mi almalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.
Yanılmıyorsam Birisi 3 Silindir Diğeri 4 Silindir diye Hatırlıyorum.

8175 almanı tavsiye ederim 14 numara 4 lü seri 1. vites ile en ağır şartlarda dahi 13-14 gaz ile çekiyor boğulması yok yakıt ağır toprakta 1.7 lt normal topraklarda 1.3 lt ye kadar düşüyor. bende var çok memnunum tavsiye ederim.