Dünyanın önde gelen elektrikli süpürge üreticilerinin, süpürgelerin verimliliğini ölçmek için yaptıkları testlerde kullanmak üzere toz aramaya başlaması üzerine, yapay toz dünya çapında önemli bir meta haline geldi.
Ev işi nankördür. Eviniz ister parke, isterse halı kaplı olsun daha dün süpürdüğünüz yerler, ertesi gün yine toz deryasına döner. Bunca tozun nereden geldiğiyse ev hanımlarının bir türlü yanıt bulamadığı başlıca bilmecedir. Helmut Parr elektrikli süpürgenizin torbasında bulunan her türlü ayrıntıyı biliyor. Hem de en küçük zerreciğe kadar...
Helmut Parr, 'Toplanan bu ince toz büyük oranda her gün çevremizde, sokakları kaplayan kuvars tozu ve kaya tozu ile trafik ve sanayinin neden olduğu ağır metal tozlarından oluşuyor' açıklamasını yapıyor.
Almanya ' nın Essen kentinde bulunan Alman Kömür Çelik Limited Şirketi ' nin toz analisti Helmut Parr, 'Buna saç, deri parçacıkları, iplik ve giysi parçaları ile hav ekleniyor. Elbette kedi, köpek, tavşan gibi evcil hayvanların tüylerini de unutmamak lazım' diyor. Parr, bunu nereden mi biliyor? Helmut Parr ve ekibi bu özel karışımdan yılda en az iki ton üretiyor. Ancak tabii ki evlerimizi daha çok toza bulamak için değil, dünyanın önde gelen elektrikli süpürgelerinin randımanını ölçmek üzere.