Tarımsal sulamada yeni yöntem

Yeni sistemle ilgili Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen tanıtım toplantısına Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alpararslan Arslan ile sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan KTB Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Kaleli, suya erişimin günümüzde insan yaşamını tehdit eden bir krize dönüştüğünü belirterek, 'Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen ülkemiz maalesef su fakiri bir ülke. Bu nedenle gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli su bırakabilmek için kaynaklarımızın akılcı kullanılması gerekmektedir. 1950'li yıllarda topraklarımızın 500 bin hektarı sulanabilirken, bugün 11 milyon hektarı sulanabiliyor. Bu çok iyi bir gelişmedir. Ama yeterli değil. Sudan mutlaka tasarruf edilmelidir.

Doğru ve etkin sulama sistemleriyle bölgemizde bir yılda tasarruf edilebilecek su miktarının Mavi Tünel'in ovaya getireceği suyun yaklaşık üç katı olması, konunun önemini anlatmaktadır' dedi. KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ise, KOP denilince akla ilk olarak sulama ve Mavi Tünel geldiğini ifade ederek, 'KOP olarak 4 il, 47 ilçe, 250 belde ve bine yakın köyü kapsayan bir kurumuz. Amacımız bu bölgelerde mevcut suyun tasarruflu kullanımını sağlamaktır. Sadece tarım değil, sanayi, ticaret, turizm gibi sektörler ve ulaşım, lojistik gibi alanları da koordine ederek ortak bir paydada buluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz' şeklinde konuştu. DAMLA

SULAMADAN YÜZDE 70 DAHA TASARRUFLU

Konuşmaların ardından sistemin geliştiricisi Alman Gerhard Friedel, sistem hakkında bilgiler verdi. Sistemin uzun yıllardır yurt dışında uygulandığını ve güzel sonuçlar alındığını belirten Friedel, 'Yeni sistem tamamen geri dönüşümden üretilen malzemelerle yapılıyor ve oldukça ucuza mal oluyor. Sistem tamamen otomatik olduğu için oturduğunuz yerden bile kontrol edebiliyorsunuz.

Gözenekli olan borulara belli bir basınçla verilen suyun terlemeye benzer yöntemle gerçekleştirdiği sulama sistemi sayesinde damlama sulama sisteminden yüzde 70 daha tasarruflu şekilde sulama yapılabiliyor. Sistemin amacı sulama, gübreleme, havalandırma ve ısıtma. Ürüne ve toprağa göre 4 santimetreden 100 santimetre derinliğe kadar toprağın altına yerleştirilebilen sistem, istendiği taktirde toprağın dışına ya da askı sistemiyle ürünün üzerine de konulabiliyor. 0.2 bardan 1 bara kadar basınçla kullanabilen sistem için normal düzey 0.6 bar.

Sistem toprağın altına yerleştirildiği için buharlaşma da olmuyor. İstenildiği taktirde tarlaya yerleştirilen güneş enerjisi ile de çalışabilecek. Şu ana kadar bu sistemle sulanan arazilerde yüzde 50'lere varan ürün artışı yaşanmıştır' dedi.

ad9m8xIh.jpg

Ynt: Tarımsal sulamada yeni yöntem

dolcevita link=topic=48686.msg474854#msg474854 date=1322082202' Alıntı:
bez hortum gibi bişey almanyamı veya ona benzer bi ülkeden gelmişler tanıtım yaptılar fazla ayrıntısını bilmiyorum fazla ilgilenemedm

abi tabana döşenince tuzlanma sorununuda kaldırır ama nadas filan nasıl olur anlamadım

rahimavci link=topic=48686.msg475019#msg475019 date=1322131999' Alıntı:
abi tabana döşenince tuzlanma sorununuda kaldırır ama nadas filan nasıl olur anlamadım

Sulaya bildiğin yeri neden nadasa bırakacaksın kı.. bu sistem de damlama gibi borular döşeniyor ama damlamada borunun bir yerinden su çıkışı sağlanırken bu sistemde her tarafından su çıkacakmış..

yusufkadir link=topic=48686.msg475108#msg475108 date=1322143306' Alıntı:
Sulaya bildiğin yeri neden nadasa bırakacaksın kı.. bu sistem de damlama gibi borular döşeniyor ama damlamada borunun bir yerinden su çıkışı sağlanırken bu sistemde her tarafından su çıkacakmış..

sulanan tarla ekimden önce nadas olmayacakmı anızamı ekecez o zaman

rahimavci link=topic=48686.msg475111#msg475111 date=1322143480' Alıntı:
sulanan tarla ekimden önce nadas olmayacakmı anızamı ekecez o zaman
rahim bende hic nadas olmazki sadece harmandan sonra sürersen tarlayı baharlık üründe bahara kadar 8 9 ay kadar dinlenir anız üzerüne anızda ekmem ürün ceşidi cok

Güzel bir sisteme benziyor,paylaşım için teşekkürler arkadaşlar teknoloji ilerledikçe elimizdeki mevcut sistemler değişecek mutlaka ama şunuda unutmamak lazım kazandığımız sermayenin büyük sayılacak kısmı sulama sistemlerine gidiyor İNŞALLAH su rezervlerimiz kurumazda bu sistemleride kullanma imkanı buluruz.