Bugday satmakta yeni sistem

Arkadaslar hayirli gecelr.

Bugun 2 ay once vadeli 11 proteini olan bugdayimin parasini almak icin sincan organizedeki murat un sanayiine gittim.klasik murat un sanayii sistemini uyguladilar.parami vermeyip salladilar.

Neyse ordaki kisiden aldigim bilgi para kadar onemliydi.suanda devlet yeni bir satis sitemi uzerinde calisyormus.sistem su sekilde isleyecek.sen bugdayini ofise vereceksin.ornek 50 kurusa.diyeceksinki emanet olarak 50 kurusa verdim.ofis sana sattigin bugsay karsiliginda belge verecek.30000 tl lik bugdayi vardir gibi bir belge.sen bu belgeyle istedigin bankaya gidip aylik %1 faizle para alabilceksin.yani 30000 tl lik evrakla aylik 300 tl karsiliginda faiz odeyerek bu parayi bankadan alabileceksin.daha sonra diyelim bugday 3 ay sonra 65 kurus oldu.ofise gelip diyeceksin bugdayi satiyorum.ofis 65 kurustan hesabini gorecek ve zarar etmemis olacaksin.egerki bugday fiyati duserse o da ofisin sorunu olacak.sen ilk sattigin rakamdan asagisina vermeyeceksin.ofis almak zorunda olacak.sen depolama maliyeti,nem kaybi,hirsizlik gibi sorunlarla ugrasmayacaksin.sistem su an hazirmis.en kisa zamanda devreye girecekmis.
Tek korkum ilk alim fiyatini oldurmeleri veya kota doldu diyip urunu almamalari.

Ynt: Bugday satmakta yeni sistem

Bu seneki sistem buna benzerdi,fiyatlar geç açıklandığı için emanete aldılar.Yalnız şu an çok ilginç bir durum var,emanetteki mahsülü ofise satmak istiyorsanız,sizden silo kirası alıyor.Yok mahsülü alacam tüccara satacam diyorsanız,kira istemiyor.Bu işin mantığı nedir çözemedim açıçası :D

Çağrı link=topic=48727.msg475650#msg475650 date=1322174378' Alıntı:
Bu seneki sistem buna benzerdi,fiyatlar geç açıklandığı için emanete aldılar.Yalnız şu an çok ilginç bir durum var,emanetteki mahsülü ofise satmak istiyorsanız,sizden silo kirası alıyor.Yok mahsülü alacam tüccara satacam diyorsanız,kira istemiyor.Bu işin mantığı nedir çözemedim açıçası :D
bir gun br karga ve bir ayi ayni ucakta yolculuk yaparmis.karga gidip pilotun enseye vururmu.neden vurdun diyince ipnelik olsun diye dermis.hostes kargayi camdan atarmis o ucup tekrar ucaga binermis.bir kac sefer tekrarlamis bu olay.ayi demiski bende yapacam.gidip pilota vurmus bunu ucaktan atmislar.ayi bagiriyormus ucmayi bilmiyorum diye,hosteste ona bagiriyormus ucmayi bilmiyon niye ipnelik yapiyon diye.
Bu ofisin yaptigida ucmayi bilmemek.:)

cıvıq06 link=topic=48727.msg475654#msg475654 date=1322174756' Alıntı:
bir gun br karga ve bir ayi ayni ucakta yolculuk yaparmis.karga gidip pilotun enseye vururmu.neden vurdun diyince ipnelik olsun diye dermis.hostes kargayi camdan atarmis o ucup tekrar ucaga binermis.bir kac sefer tekrarlamis bu olay.ayi demiski bende yapacam.gidip pilota vurmus bunu ucaktan atmislar.ayi bagiriyormus ucmayi bilmiyorum diye,hosteste ona bagiriyormus ucmayi bilmiyon niye ipnelik yapiyon diye.
Bu ofisin yaptigida ucmayi bilmemek.:)
:)

düşünün fiyatı 400 açıkladı ve sizin borçunuz var ofisin verdiği parayı kullansan faiz ödeyecen ofise satmayıp tüççara verirsen fiyatı 400 ün üzerine veremiyeçek bence iyi bir sistem değil eğer fiyatı iyi açıklarsa ne ala ama ben bugüne kadar iyi fiyat açıkladığını görmedimya

Çağrı link=topic=48727.msg475650#msg475650 date=1322174378' Alıntı:

zaten tüccar ile ofis anlasmıs gıbı bu yıl bızım koyde herkes tuccara sattı ofıste sıra bıle yoktu denılecek kadar yanı

ŞEKİRDEN BEKİRE
BEKİRDEN ŞEKİRE

HESABI HERKES antlasmıs aralarında

newautot7070 link=topic=48727.msg475713#msg475713 date=1322205140' Alıntı:
Arkadaşlar bu sistem üç senedir uygulanıyor

Evet buralarda da üç seneden beri bu uygulama var ama üreticiler tarafından rağbet görmedi. Tüccarlar ofisi depoları olarak kullanıyorlar,ofis alım merurları ile tüccarlar anlaşıyor,sonuçta bir şekilde gazlanan hep üretici oluyor. :(

Simdi burada anlatilan sistemin farki su.ofise emanet koydugumuz zaman orada bugday olmasinin herhangi bir faydasi yoktu.ama simdi emanette su kadar tl lik bugday var deyince bankalarin para kullandirmasi.

cıvıq06 link=topic=48727.msg475727#msg475727 date=1322210436' Alıntı:
Simdi burada anlatilan sistemin farki su.ofise emanet koydugumuz zaman orada bugday olmasinin herhangi bir faydasi yoktu.ama simdi emanette su kadar tl lik bugday var deyince bankalarin para kullandirmasi.

Bu konudaki prasedürleri nasıldır bilmem ama,işin içine birde bankalar girdiğinde daha da bir tedirgin oluyor insan, bankaların bugüne kadar bizim yararımıza bir iş yaptıklarına hiç rastlamadım... ıh-*-s