arkadaşlar bir soru kış geldi.

arkadaşlar kış geldimi hava sogudu LPG de karbüratörlü araçlar neden çok zor çalışıyor.
bu araçları kolay nasıl çalıştırırız.
hadi bir el atın.konuya bugün temprayı çalıştıramdım.

Ynt: arkadaşlar bir soru kış geldi.

LPG li araçları kolay çalıştırma teknikleri
1- Bu en kolay yöntemdir. eğer depomuzda bir miktar benzin bulundurur ve geceden aracı benzine alırsak sabah çalışması kolay olacaktır..

2- eğer benzinimiz yok ve mecburen LPG ile çalıştırmak zorunda isek işte teknikler. Öncelikle aracımızı (eger mümkünse) kuzey taraflara koymayacağız.
güneyde olursa sabah güneşle biraz ısınır.
3- evden çıkarken bir sürahi kadar kaynar su ile aracın yanına gelip hiç marşla falan ugraşmadan direk aracımızın kaputunu açıp LPG beyni dediğimiz aliminyumdan yapılmış olan cihaza bu elimizdeki kaynar suyu yavaş yavaş bu cihazın her tarafını ısıtacak şekilde dökecegiz.
(LPG li araçların zor çalışması Bu beynin soğuk olması ve LPG gazının bu beyni aynı buzdolabı buzluğu şeklinde dondurduğu içindir.eğer sizinde LPG cihazınız karlama yapmış durumda ise ki genelde direk marş a basıldığında ve araç çalışmaz ise bu beyin bir müddet sonra buzlama yapacaktır. gözle görebilirsiniz bu karlamayı..)

4- LPG cihazımızı yeterince kaynar su ile ısıttıktan sonra sıra akümülatöre geldi.
aynen akü yüde sıcak su ile ısıtacağız ki içindeki asit yoğunluğu istenilen seviyeye gelsin ve akü tam performansta çalışsın.

5- aküyüde ısıttıktan sonra tekrar LPG cihazını bir daha ısıtıp vakit geçirmeden marşa basıyoruz. Ve aracımız pek zorlanmadan çalışacaktır.,
6- Araç çalıştıktan sonra çok aşırı gaz vermek aracın motoruna zararlıdır. o yüzden fazla gaz vermiyoruz fakat gazdan da ayagımızı çekmiyoruz. ÇÜnkü araç motoru soguk olduğu için heran stop edebilir. aracı stop ettirmek ve tekrar marşa basmak lpg nin karlama yapmasına neden olur. o yüzden çalştırdıktan sonra stop ettirmemeye özen göstermeliyiz

eger aracımızın aküsünü marşa basarak bitirmiş isek arabayı iteleyerek çalıştırmaya çalışmak bir işe yaramaz. çünkü LPG cihazı donduğu için aracı uçakla bile çeksek çalışmaz mutlaka karlamayı sıcak suyla gidermemiz gerekmektedir.

Bizim benzin deposu devamlı boş olduğundan paslandığını tahmin ediyorum o yüzden benzin koymuyorum. Çalışmadığı zaman arabada küçük pet şişe benzin var, hava filtresini söküp, karbüratöre birkaç ml döküp çalıştırıyorum. Renault 12 lerde pratik yöntemdir :)

akşam eve gelmeden 1 km once aracı benzine al ve sabah benzinde ısınınca kadar yanı 2-3 km yol aldıktan sonra gaza gecir :)
gaz sabah ısınmadığından dolayı soğukta çalışması zor oluyor :)
eğer aracınız doğan flnsa benzinde kapatıp acarsanız sorun yaşamazsınız ve aracı hergün calıştırmıyorsanız son an benzinde bırakmak kışın daha ii ben öyle yapardım :) ama yani enjeksiyonlu araçlar önce benzinde calışır onlarda ise o mantık yürüdüğü için sabah kolay çalışıyor :)

valla benim lada benzinde çalışmaya çalışmaya benzini unutmuş benzinde çalışmıyor gazda bu gün tek marşta çalıştı fakat tümosan ı çekerek çalıştırdık

poyrazatif link=topic=48731.msg475826#msg475826 date=1322229012' Alıntı:
Bizim benzin deposu devamlı boş olduğundan paslandığını tahmin ediyorum o yüzden benzin koymuyorum. Çalışmadığı zaman arabada küçük pet şişe benzin var, hava filtresini söküp, karbüratöre birkaç ml döküp çalıştırıyorum. Renault 12 lerde pratik yöntemdir :)
aynen benim takdik ok-*-s

2 seneye kadar önce 93 doğan sl modifiyeli vardı her zmn tek marşta aldı yaz kış hiç 2.defa marşa bastığımı hatırlamam sonra 82 eski kasa doğan aldk sonra sattık o da yaz kış illa 2.defa marşa basmak gerekti ;D
bnm için en basit yöntem vurdurmaktır salla aşağı doğru çak R ye çalışır o :D :D
sıcak su fln bilmeyz biz benzn her zmn depoda az da olsa bulunur lpg biterse hemen benzne geçip eve yada petrole gider doldururum..!
sen doldur ben içerim hesabı :D

g.t sıkışlınca öle oldu bea nabalım ama o araba bi başkaydı be Muhammet
bi gidişi vardı öle böle deil bide hiç masraf açmadı 15 senelk araba doldur gazı çek ibreyi 200e..
doğan sl yi satıp 82 doğan alırmıydık yoksa olum :D
konuyu dagtma sus topice gel :D

atila link=topic=48731.msg475962#msg475962 date=1322241185' Alıntı:
Yakınınızda opet istasyonu var ise, karışımından dolayı donma derecesi daha düşük olan EURO LPG kullanabilirsiniz, yoksa benzinde bırakmak en kolay çözüm.

zaten aygaz aldım.hepsi laf.ankaranın ayazı.varmı buna dayanan gaz.