Renkli tavuk yetiştirdi, piyasaları salladı!

206470_renkli-tavuk.jpg

Genç girişimci Merve Öztürk, daha ilkokuldayken İstanbul’da Etiler’deki evlerinin balkonunda pamuk içinde fasulye yetiştirerek yeşeren ziraat sevgisinin bugün ihracat rekoru kıran bir ticaret haline dönüşmesinin haklı gururunu yaşıyor. Çiftlik hayatının kendisinde ezelden beridir bir özlem olduğunu belirten Merve, Fransa’nın ünlü üniversitelerinden Clermont Université’de İleri Zirai Donanım ve Genetik Bilişselliği bölümünü bitirmiş. Türkiye’ye döner dönmez de çiftliğinin temellerini atmış. Sadece 2 yılda çorak bir arazi olarak devraldığı Silivri yakınlarındaki toprağı kısa zamanda hububat deposuna dönüştüren genç çiftçi, geçtiğimiz yıl ise kümes hayvancılığı alanında devrim yaparak dünyada ilk kez renkli tavuk yetiştirmeyi başarmış.

Kendisine telefonla ulaştığımız Merve, yetiştirdiği renkli tavuğun hem dekoratif, hem de içerdiği B, C, Z ve L vitaminleri ile standart tavuktan çok daha besleyici olduğunu ifade ederken, renkli tavuğun özellikle Asya pazarında yoğun taleple karşılaştığını söyledi.

Ynt: Renkli tavuk yetiştirdi, piyasaları salladı!

Sadece 2 yılda çorak bir arazi olarak devraldığı Silivri yakınlarındaki toprağı kısa zamanda hububat deposuna dönüştüren genç çiftçi.

Ben Silivri ve çorak araziyi yan yana getiremedim beynim buna izin vermedi, muhabirin hayal gücü genişmiş diyorum ve arkadaşımızı tebrik ediyorum. Okuduğu okulun hakkını vermiş.

malkaralı_yusuf link=topic=48732.msg475858#msg475858 date=1322231269' Alıntı:
Ali kardeşim haklısın, ben yapsam beni köyden kovarlar günah diyerek, ama yapan yapmış ne diyelim.
Ben doğallıktan yanayım abi ya bu işler sakat işler yedikten sonra beni kanser yapmıyacağını nerden bileyim.Yumurtasının da aynı sekilde.

malkaralı_yusuf link=topic=48732.msg475781#msg475781 date=1322224056' Alıntı:
Sadece 2 yılda çorak bir arazi olarak devraldığı Silivri yakınlarındaki toprağı kısa zamanda hububat deposuna dönüştüren genç çiftçi.

Ben Silivri ve çorak araziyi yan yana getiremedim beynim buna izin vermedi, muhabirin hayal gücü genişmiş diyorum ve arkadaşımızı tebrik ediyorum. Okuduğu okulun hakkını vermiş.
;D ;D Duyanda sanacak Karapınar Ovasını ıslah etmiş..

Biz de,İlkokul yıllarımızda yumurtaları boyardık. Yumurtalar kaynarken içine soğan kabuğu falan konduğunda renkleri kırmızı oluyordu galiba...Tavuklardaki bu renkleri görünce tilki bile ufak bir şaşkınlık geçirir herhalde. :)

768 link=topic=48732.msg476032#msg476032 date=1322248280' Alıntı:
Biz de,İlkokul yıllarımızda yumurtaları boyardık. Yumurtalar kaynarken içine soğan kabuğu falan konduğunda renkleri kırmızı oluyordu galiba...Tavuklardaki bu renkleri görünce tilki bile ufak bir şaşkınlık geçirir herhalde. :)
Tilki şaşırabilirde, sansar affetmez düşüncesindeyim..:D

Acaba siparis versek bize söyle irisinden bir hint horozu üretirmi. düzgün bicimde yayilmis siyah beyaz renkler, tam sirtinada carsi nin A sini kirmizi olacak sekilde genlerini kodlasa süper olardi.)))

satocan58 link=topic=48732.msg476055#msg476055 date=1322250558' Alıntı:
Acaba siparis versek bize söyle irisinden bir hint horozu üretirmi. düzgün bicimde yayilmis siyah beyaz renkler, tam sirtinada carsi nin A sini kirmizi olacak sekilde genlerini kodlasa süper olardi.)))
;D ;D zuha-*-s