en iyi pulluk ayarı nasıl yapılır

Ynt: en iyi pulluk ayarı nasıl yapılır

anayurtlu 3105d link=topic=48750.msg476119#msg476119 date=1322256027' Alıntı:
pulluk kullanım kılavuzlarında yazan traktör cızıya girdikten sonra pulluğun şasesi en-boy toprağa paralel çalışmalı
Hacı; motor iyi gidiyosa pulluğun ayarı çok önemli değil.her türlü sürersin..:D Eğer pulluk az büyük, motorda çekmeyen cinsten ise, ayar falan hikaye..

tabi.traktörün az yakmasını istiyosan pullugun ayakları yere hep bir bassın.biri yukarda biri aşagıda olursa hem traktörü zorlar iş olmaz hemde fazla yakıt tüketmiş olursun.

nailyetek link=topic=48750.msg476121#msg476121 date=1322256258' Alıntı:
Hacı; motor iyi gidiyosa pulluğun ayarı çok önemli değil.her türlü sürersin..:D Eğer pulluk az büyük, motorda çekmeyen cinsten ise, ayar falan hikaye..
:D orası öylede yakıtta önemli nail abi .motor hiseetmesede depo hisseder :D

Cokonemlı bır kac nokta tmm herkes bılıyor hepsı bır yere basacak ama asıl baska bır puf nokta sag kol soldan 2-3 veya 4 buyulune gore pullugun asada olacak pekı neden yatık oldugunda pullugun bıcagı otları koparmak yerıne kesıyor ve rahat hareket etmesını saglıyor dıyer bır faydasıda aynalara gelen toprak rahatca aktarılıyor yatık oldugu ıcın buda ayrı bır rahatlık katıyor pulluk tekerıne gelınce teker yerden 10 cm en fazla yukarıda olmalı boylece hep cok derıne batmayacak hemde sag yatık sekılde gıdecektır ıstersenız bunu tecrube edebılırısınız farkı kesınlıkle hıssedeceksınız...

kardeşim ben dogdugumdan beri bu işle haşır neşirim.eger senin dedigin gibi pullugu sola yatırırsan pullugun aynaları yukarda kalacaktır.aynalar yukarda kaldıgından toprak iyi aktarılmayacaktır.eger bu durumda toprak aynaya tam yayılsın dersin hidroligi sonuna kadar batırman gerekir.buda bu durumda motoru gereginden fazla zorlar.en iyisi pulluk tam düz duracak.

traktör çiziye girip pulluk toprağa gömüldüğünde şase yere paralel olacak.traktör çizide giderken direksiyonu sağa yada sola kırman gerekmemeli.sürdüğün yere baktığında pürüzsüz sanki bir yorgan örtülmüş gibi bir yüzey olmalı.

anayurtlu 3105d link=topic=48750.msg476133#msg476133 date=1322257196' Alıntı:
:D nail abi senin deden Hümeynimi ;D zuha-*-s
Hacı bizde 105 yada 80 lik motur yok, alemim kralı var..:D Resmen kokluyo, ya tarlalar yağışlardan çekti küçüldü, yada kıralın enjektörlerden 2 si tıkandı..:)

aksoylar link=topic=48750.msg476129#msg476129 date=1322256923' Alıntı:
kardeşim ben dogdugumdan beri bu işle haşır neşirim.eger senin dedigin gibi pullugu sola yatırırsan pullugun aynaları yukarda kalacaktır.aynalar yukarda kaldıgından toprak iyi aktarılmayacaktır.eger bu durumda toprak aynaya tam yayılsın dersin hidroligi sonuna kadar batırman gerekir.buda bu durumda motoru gereginden fazla zorlar.en iyisi pulluk tam düz duracak.
motorun arkasına gecınce sag kol soldan asagıda olacak dıyorum.!!! sag yatacak yanı sola yatacak olsa ne saplanır nede ceker motoro zaten

nailyetek link=topic=48750.msg476121#msg476121 date=1322256258' Alıntı:
ezelden kralcıyız demi abi :D

toprağa paralel olması asıl mevzu aslında ama tecrbe işidir bana göre yarım gün kendin uğraşırsın daha sonra ayarlaması on dk sürer,herşey paralel olacak en güzel ayar,ama erdal abiye katılıyorum,bazen sap kol çok az uzun olursa motor daha güzel gidiyo özellikle yan yerlerde.

Çağrı link=topic=48750.msg476140#msg476140 date=1322257529' Alıntı:
ezelden kralcıyız demi abi :D

toprağa paralel olması asıl mevzu aslında ama tecrbe işidir bana göre yarım gün kendin uğraşırsın daha sonra ayarlaması on dk sürer,herşey paralel olacak en güzel ayar,ama erdal abiye katılıyorum,bazen sap kol çok az uzun olursa motor daha güzel gidiyo özellikle yan yerlerde.
Çağrı; işin gırgırındayızda, aslında dışardan seyreden daha güzel görüyor pulluk ayarını. Yani biri sürerken arkasından bakıp ayar yapıcaksın..

nailyetek link=topic=48750.msg476135#msg476135 date=1322257340' Alıntı:
Hacı bizde 105 yada 80 lik motur yok, alemim kralı var..:D Resmen kokluyo, ya tarlalar yağışlardan çekti küçüldü, yada kıralın enjektörlerden 2 si tıkandı..:)
helal agam oap*-s maşallh kral işini bilir :D

nailyetek link=topic=48750.msg476144#msg476144 date=1322257717' Alıntı:
Çağrı; işin gırgırındayızda, aslında dışardan seyreden daha güzel görüyor pulluk ayarını. Yani biri sürerken arkasından bakıp ayar yapıcaksın..
doğru söylüyosun abi,krallar isyankar olmasa bırakıp kendi haline bakarız da krallar isyankar cızıda gitmeyi sevmiyo :D

yan yerlerde pulluk asa devırırken motor ne kadar rahat gıdıyor dıkkat edın gucun buyuk bolumunu topragı aktarmak ıcın kullanıyor buda ne kadar rahat olursa okadar kolay olur yakıtta azalırr.

aslında önemli konulardan biriside arka tekerleğin genişliğine göre dengi inçlerdeki pulluğu seçeceksin aksihalde pulluğun açtığı cızıya tekerlek kalın geliyorsa iz kalmasın die ön demiri biraz daha batırıp o izin oluşmasını önlemeye çalışıyoruz buda yine yakıtı etkiliyor.bizim 3105e 13 ' ' pulluk biraz dar geliyo aslında en az 14 ' ' olması lazım bu gibi...

anayurtlu 3105d link=topic=48750.msg476145#msg476145 date=1322257804' Alıntı:
helal agam oap*-s maşallh kral işini bilir :D
Valla özledim sizle şu motur muhabbettini, hele gökoğlu ile..:D Ne zaman yapacaz şu buluşmayı..:S
Çağrı link=topic=48750.msg476147#msg476147 date=1322257899' Alıntı:
doğru söylüyosun abi,krallar isyankar olmasa bırakıp kendi haline bakarız da krallar isyankar cızıda gitmeyi sevmiyo :D
Eskilerde biz söz vardı, bir kişi 1 çift öküz alırsa köy odasında veya yolda denkgeldiğinde ilk soru şu olurdu; ' Ardık gidiyormu bee.. ' yani yularını boyunduruğa asarsın ve sen sadece pulluğu tutarsın. Eğer acemiyse bir kişi yulardan hep yederdi. İşte bizim kırallarda acemilik hala devam ediyo. Efsaneücretlinin krala hala hayretediyorum.:S