''BADDAL'' kelimesını duyan varmı?

Ynt: ''BADDAL'' kelimesını duyan varmı?

evet bizim bölgedede var ama burada başka bir tabirle söyleniyor,bu dönem havanın donlu olduğu dönem .eğer bu dönemde ekini ekersen.tohumun bozulma riskinin olduğunu söyler büyükler

aslında don zamanı ekim degilde cimlenme yaparsa bir kısım bugday ceşitleri üşür dogru demişler atalarımız da iş yogunlugu nedeniyle donu falan dinledigimiz yok bugun falan ektim ben geceleri cok don yapıyor

dolcevita link=topic=48762.msg476349#msg476349 date=1322325436' Alıntı:
aslında don zamanı ekim degilde cimlenme yaparsa bir kısım bugday ceşitleri üşür dogru demişler atalarımız da iş yogunlugu nedeniyle donu falan dinledigimiz yok bugun falan ektim ben geceleri cok don yapıyor
doğru dedin abi aralık oldu neredeyse hala ekinleri ekmeyenler var

Buğday ekimi konusunda bende ilk defa duydum. Battal kelimesinin sözlük anlamı,Alışılmıştan farklı, İşe yaramaz,kullanılmaz olarak geçmekte. Lakin, o bölgede bu zamanda hala tohum ekilmeyipte bekleniyorsa, havalar kapayıp da bir daha uygun zaman bulunamazsa işte o zaman gerçek Battal la karşılaşılma ihtimali de yüksek gibi geliyor bana... İklimler,dedelerimizin zamanındaki gibi değil artık,bunu da göz önünde bulundurun. :)

BATTAL; Sözcüğünün bir çok anlamı var, bölge ve yöreye göre farklı anlamları kullanılır, günümüzde en yaygın kullanılan şekli, ' ' Standart dışı, Ölçüsü belli olmayan elbise bedeni gibi ' ' ,olsa da bölge ve zamana bağlı olarak ' ' En ve boyca alışılmış olandan büyük İşe yaramaz, kullanılmaz, Çörçöp, tahıl içinde bulunan yabancı bitki tohumları, İşsiz güçsüz: Bu adam battal gezmeyi itiyat edinmiş.Viran, terk edilmiş ' ' gibi anlamları barındırmaktadır. Sanırım ekilen ürün ota keser (ota dönüşür) zahmete katlanacak ürün olmaz anlamında kullanılmıştır. Eski adamların her ne kadar okuması yazması yoksada onların öğrenme şekli ağızda ağza olduğu için eski dokümanları aklında basitçe tutmaktadırlar ve bizleri de şaşırtmakta dırlar. (Örneğin okuması olmayan birisinin sayı sayması ve dört işlem yapması, bölme çarpma çıkarma toplama vb ezbere dua süre hatta kar ' an okumaları bu şekilde olmuştur. )

Bende ilk defa duydum bizde öyle bir tabir yok ekim ayı içerisinde ekilen ekinlerde pek problem çıkmazdı ama bu yıl hiç çıkan ekin yok 23 ekimde ektim daha %30-35 anca çıktı

hacimmet link=topic=48762.msg476410#msg476410 date=1322327662' Alıntı:
Bende ilk defa duydum bizde öyle bir tabir yok ekim ayı içerisinde ekilen ekinlerde pek problem çıkmazdı ama bu yıl hiç çıkan ekin yok 23 ekimde ektim daha %30-35 anca çıktı
sizde yine iyi çıkmış bizde daha %20 falan çıktı