BM, kalitesiz çiftçilik yöntemleri ve iklim değişikliğinin, bolluk içindeki yılların ardından tarım arazilerinin kalitesinin düşmesine neden olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler, dünyada tarım arazilerinin yüzde 25'inin kalitesinin aşırı derecede düştüğünü bildirdi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünyada toprak kaynaklarının durumu hakkında ilk küresel değerlendirmesini içeren raporunu yayımladı.

Raporda, tarım arazilerinin yüzde 25'inin kalitesinin aşırı derecede düştüğü ve artan nüfusun beslenmesi gerektiğinden bu durumun tersine çevrilmesi gerektiği belirtildi.

FAO'nun 'Gıda ve Tarım için Dünya Toprakları ve Su Kaynaklarının Durumu' başlıklı raporunda, çiftçilerin, dünyanın beklenen 9 milyarlık nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2050 yılına kadar yüzde 70 oranında daha fazla gıda üretmesi gerektiğine dikkati çekilerek, bunun, 1 milyar ton daha fazla buğday, pirinç ve diğer hububatlar ile 20 milyon ton daha fazla sığır eti ve diğer besi hayvanına karşılık geldiği kaydedildi.

Dünyanın gelecekteki gıda ihtiyaçlarının karşılanması için mevcut ekilebilir araziler üzerinde zirai üretkenliğin 'sürdürülebilir biçimde güçlendirilmesinin' gerekli olduğu belirtilen raporda, kalitesiz çiftçilik yöntemlerinin iklim değişikliğiyle bir araya gelerek, Yeşil Devrim'in bolluk içindeki yıllarının ardından tarım arazilerinin kalitesinin düşmesine neden olduğu bildirildi.