BUĞDAY EKENLER YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?

S.a arkadaşlar, abiler. Biz buğday ekiyoruz. Ama Taban gübresi vermiyoruz. Tohum sanıkları 300 kg alıyor. Hemen tohum bitiyor. Gübre sandıkları boş çalışıyor. Normalde 24 kg/da tohum veriyoruz. Biz bu gübre sandıklarına da tohum koysak, Tohum sandıklarını 12 kg/da yapsak gübre sandıklarınıda 12 kg/da yapsak toplamda 24 kg/da tohum atmış oluruz. Böyle eksek olmazmı ? Deneyen varmı ? Şimdiden Teşekkürler..

Ynt: BUĞDAY EKENLER YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?

Dqn link=topic=48864.msg478197#msg478197 date=1322576409' Alıntı:
S.a arkadaşlar, abiler. Biz buğday ekiyoruz. Ama Taban gübresi vermiyoruz. Tohum sanıkları 300 kg alıyor. Hemen tohum bitiyor. Gübre sandıkları boş çalışıyor. Normalde 24 kg/da tohum veriyoruz. Biz bu gübre sandıklarına da tohum koysak, Tohum sandıklarını 12 kg/da yapsak gübre sandıklarınıda 12 kg/da yapsak toplamda 24 kg/da tohum atmış oluruz. Böyle eksek olmazmı ? Deneyen varmı ? Şimdiden Teşekkürler..
bence yanlış bir durum olmaz çünkü tohumu döken helis dişlileri farklı gübreyi döken dişliler farklı, boşa dönsün daha iyi hiç birşey olmaz yağlama yap temiz dursun..

Yorumlar için sağolun arkadaşlar ;) biz heralde küçük bir tarlaya deniyecez :)

atom karınca link=topic=48864.msg478271#msg478271 date=1322580849' Alıntı:
bence yanlış bir durum olmaz çünkü tohumu döken helis dişlileri farklı gübreyi döken dişliler farklı, boşa dönsün daha iyi hiç birşey olmaz yağlama yap temiz dursun..
yağlıyoruz zaten de. Ben döndüğü için sorun olur demedim gübre sandıkları küçük olduğu için ikisinede tohum koysak olurmu dedim :)

hacimmet link=topic=48864.msg478871#msg478871 date=1322653573' Alıntı:
Olabilir ama gübre gözleri nereye bırakıyor tohumları dipdibe üst üste atmasın,gübre niye vermiyorsunuz acaba
Yorum için sağol abi. Gübre akan hortum ile tohum akan hortum birleşiyor demir borunun içinden yere düşüyor. Yani ekerken tohumla gübre karışıyor. Bu sene ev aldık gübrede çok pahalıydı yaza borçlanmayalım diye tarım krediye atmadık.

Keşke makinenin fotoğrafını koysaydınz, belki makine hakkında teknik bilgisi olan arkadaşlar çıkardı. Ben Kurt marka UY23*3000 Gübreli ekim makinesi kullanıyorum. Bu makinenin bir özelliği eğer gübre atmıycaksan, gübre sandığına tohum koyup ekebiliyorsun.Nasıl olduğuna gelince öyle çok zor bişide değil.Makinenin ön kısmında tohum sandığı(420 lt), arka kısmında gübre sandığı(330 lt) var. Bu iki kısım birbiri ile bir saç plaka ile ayrılmakta.Genelde bütün makineler böyledir zaten. Bu saç kısım üretilirken sökülüp takılabilir özellikte üretilmiş. Yani tohum ve gübre sandıklarını ayıran aradaki saç plakayı sökebiliyosun ve söktüğün zaman tohum ve gübre sandıkları birleşiyor, 750 lt bir tohum sandığı elde etmiş oluyorum. Gübre kursaklarını kapayıp iki hazneyede buğday koyabiliyorsun ve ekime devam ediyorsun. Bu işlemi yapmak 15 dakikanı bile almıyor.
Makinenin ne olduğunu bilmiyorum ama eğer aradaki saç sabit ise onu kestirip bir ustada sökülür takılır hale getirebilirsi.Tohum kursak yapına gübre haznesindeki buğdaylar akacak şekilde ise tabi ya. Bu sekildede olabilir, makinene bu uygulanabilirmi gözden geçirmeni tavsiye ederim :)

ÖZzGÜR link=topic=48864.msg478902#msg478902 date=1322657270' Alıntı:
Keşke makinenin fotoğrafını koysaydınz, belki makine hakkında teknik bilgisi olan arkadaşlar çıkardı. Ben Kurt marka UY23*3000 Gübreli ekim makinesi kullanıyorum. Bu makinenin bir özelliği eğer gübre atmıycaksan, gübre sandığına tohum koyup ekebiliyorsun.Nasıl olduğuna gelince öyle çok zor bişide değil.Makinenin ön kısmında tohum sandığı(420 lt), arka kısmında gübre sandığı(330 lt) var. Bu iki kısım birbiri ile bir saç plaka ile ayrılmakta.Genelde bütün makineler böyledir zaten. Bu saç kısım üretilirken sökülüp takılabilir özellikte üretilmiş. Yani tohum ve gübre sandıklarını ayıran aradaki saç plakayı sökebiliyosun ve söktüğün zaman tohum ve gübre sandıkları birleşiyor ve 750 lt bir tohum sandığı elde etmiş oluyorum. Gübre kursaklarını kapayıp iki hazneyede buğday koyabiliyorsun ve ekime devam ediyorsun. Bu işlemi yapmak 15 dakikanı bile almıyor.
Makinenin ne olduğunu bilmiyorum ama eğer aradaki saç sabit ise onu kestirip bir ustada sökülür takılır hale getirebilirsi.Tohum kursak yapına gübre haznesindeki buğdaylar akacak şekilde ise tabi ya. Bu sekildede olabilir, makinene bu uygulanabilirmi gözden geçirmeni tavsiye ederim :)
Teşekkürler gerçekten çok güzel fikirmiş. alk-*s Makinam özdöken marka çekili mibzer.

Hemen hemen büyün askı tip mibzerlerde oluyor bu parça,ancak çekililerde yok.Ayarı iyi yapıldıktan sonra neden olmasın sonuçta gübreyi de tohumu da aynı yerden atıyor.