Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait Portföy-B, Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları ile Portföy-C; Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi 29.11.2011 tarihinde tamamlandı.

-Portföy-C; Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif 656.000.000-$ ile Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından verilmiştir.

-Portföy-B, Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları , özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklif 266.000.000-$ ile Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu tarafından verilmiştir.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından Alıntıdır...

Ynt: Şeker Fabrikaları Artık Özel Sektörde...

Şeker ihalesini 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker kazandıAysel Alp / hurriyet.com.tr29 Kasım 2011Eylemli başlayan Şeker fabrikalarının B ve C grubu özelleştirme ihalesinde kazanan 656 milyon dolarlık teklifiyle Ak-Can Şeker oldu. Ak-Can Şeker 2009 yılında yapılan ve iptal edilen ihalede ise 606 milyon dolarla en yüksek teklifi veren şirket olmuştu.Ak-Can Şeker ihale bedelinin yüzde 20 ' sini peşin, kalanını ise yılda bir kez ödemeli beş yıllık vadede gerçekleştirecek. Ayrıca, Danıştay ' ın uyarısı doğrultusunda şirketten üretimi 5 yıl süreyle sürdürebileceğine dair teminat mektubu alınacak.

Nefes kesen ihale süreci böyle yaşandı:

İhaleye Safi Şeker, Ak- Can Şeker, Torunlar Gıda, Özaltın İnşaat, Kolin-Limak ortaklığı ve Konya Şeker teklif verdi.

İhalede ilk verilen zarflardan çıkan en yüksek teklif 405.1 milyon dolar oldu.

İlk elemeli tur sonunda ise en yüksek teklif 510 milyon dolar oldu. Bu tekliflerden sonra Konya Şeker elendi.

İkinci elemeli tur sonunda elenen şirket ise Özaltın Gıda oldu.

AÇIK ARTIRMA 561 MİLYON DOLARLA BAŞLADI

Daha sonra açık artırmaya geçildi. İhale Komisyonu açık artırma bedelini başlangıçta 561 milyon dolar, artırım aralığını da 500 bin dolar olarak belirledi.

Açık artırma aşamasında Ak-Can Gıda, Torunlar Gıda, Kolin-Limak Ortaklığı ve Safi şeker kaldı.

İlk mola öncesi son artırımı Ak-Can Gıda 601.5 milyon dolarla gerçekleştirdi. Teklif sırası kendisine gelen Torunlar Gıda mola istedi.

TORUNLAR GIDA ÇEKİLDİ

Torunlar, mola dönüşü 610 milyon dolar teklif verdi. Diğer şirketler de 500 ' er bin dolar artırdıktan sonra sıra yeniden Torunlar Gıda ' ya geldiğinde şirket ihaleden çekildi.

KOLİN-LİMAK DA ÇEKİLDİ

Torunlar Gıda ' nın çekilmesinden sonra sıralı teklif artırma devam etti. İhale bedeli 613 milyon dolara geldiğinde, Kolin-Limak Ortaklığı mola istedi.

14 ' üncü turda Mola sonrası Kolin-Limak çekildi.

Kıran kırana süren ihalede Ak-Can Gıda teklifini 632.5 milyon dolara yükseltti.

Safi Şeker bunun üzerine mola istedi. Sani Şeker mola dönüşü teklifi artırmaya devam etti.

42 ' inci turda Sani Şeker 642 milyon dolar teklif verdi. Ak-Can Gıda ilk molasını aldı. Sani Şeker moladayken, Ak Can Gıda yetkilileri İhale Komisyonu Başkanı ' na esprili bir şekilde, 'Başkan, kan şekerimiz düştü. Bir çay içelim' dedi.

Ak - Can Gıda ihaleye döndü ve teklifi artırdı.

Artırım devam ederken, Ak-Can Gıda ' nın 656 milyon dolarlık teklifi sonrası bu sefer de Safi Şeker mola istedi.

AK-CAN ŞEKER KAZANDI

Mola sonrası Safi Şeker ihaleden çekildi.

2009 yılındaki ihaleyi 606 milyon dolarla kazanan Ak-Can Gıda bu sefer 656 milyon dolar ihaleyi kazanmış oldu.

2009 ' DAKİ MİKTAR GEÇİLDİ

2009 Kasım ayında yapılan ihalede en yüksek teklifi 606 miyon dolarla Ak-Can Gıda vermişti. Ancak bu ihale Şeker İş Sendikası ' nın açtığı dava sonucu iptal edilmişti. O nedenle bugün Danıştay ' ın uyarısı dikkate alınarak ihale yenilendi.

ŞEKER-İŞ: SEKTÖR 10 YIL İÇERİSİNDE ÇÖKECEK

İhalenin tamamlanmasının ardından Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, bir basın açıklaması yaptı. Gök, AB ' nin şeker rejimine dikkat edilmeksizin yapılan bu özelleştirmelerin ardından 10 yıl içerisinde şeker sektörünün çökeceği iddiasında bulundu.

10 milyon kişinin ekmek yediği bu sektörün özelleştirme idaresinin umurunda olmadığını belirten Gök, 'Tıpkı Et-Balık Kurumu, TEK özelleştirmelerinde olduğu gibi özelleştirme sonrasında fabrikalar kapanmış üretim azalmış, kaçakçılık artmış, ithalatın önü açılmış işsizlik artmış, göç olmuş ne gam' diye konuştu.

Başbakan ' a da seslenen Gök, 'Sayın Başbakanım şeker çalışanları en kötü günlerinde bile ekmeği için tepki göstermedi. Van depreminde bile üretimine aralıksız devam etti. Hiç kimse sendikamızın kişisel çıkarları için karşı çıktığını söyleyemedi. Çünkü biz sektör aleyhine olan tüm kararlara karşı mücadele ettik, dava açtık. Herkes bilsin ki, biz buradayız, sektörümüze, ülkemize ve insanımıza yapılan yanlışın karşısında sonuna kadar buradayız' dedi.

B GRUBUNDA İHALE 17.30 DA

B Grubu portföyünde ise Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan şeker fabrikaları bulunuyor. Saat 17.30 ' da yapılacak bu ihaleye ise, Akcan Gıda, Torunlar, Özaltın, Şölen, Siyah Kalem Mühendislik, Kolin-Limak Ortka Girişim Grubu ile PANKOBİRLİK katılacak.

DIŞARIDA EYLEM VAR

Dışarıda ise polis gözetiminde yapılan eylemde işçiler hazırladıkları pankartlarda, ' Pancar yoksa çiftçi, işçi ve nakliyeci de yok ' , ' Pancar yoksa tarım yok, mücadelemiz Türkiye için ' , ' Sağlıklı nesiller için pancar şekeri tüketelim ' yazıları dikkat çekti.

İÇERİDE ÖZELLEŞTİRME DIŞARIDA EYLEM

İhale salonuna 30 metre uzaklıktaki işçiler, ' Vur, vur inlesin Başbakan dinlesin ' , ' Direne direne kazanacağız ' sloganlarını attı.

266 MİLYON DOLARA KOLİN-LİMAK ' IN

Şeker fabrikalarının ikinci ihalesi tamamlandı. Elazığı, Malatya,Erzincan ve Elbistan şeker fabrikalarından oluşan bir grubu özelleştirmesine 265 milyon 500 bin dolarlık teklifiyle Kolin-Limak ortak girişim grubu kazandı.

İhaleye Ak-can, Şölen, Torunlar, Özaltın, Siyah Kalem Mühendislik firmaları teklif vermişti ancak ihalenin açık artırmalı bölümünde Kolin-Limak 265.milyon 500 bin dolarlık teklifiyle rakiplerini geride bıraktı.

İhale Komisyonu Başkanının 'rakam düzolsun' isteği üzerine rakam 266 milyon dolara yükseldi.

Hürriyetin Web Sitesinden Alıntıdır...

Ben ciftciler icin hayirli olacagi umudundayim. Artik muhattabimiz devlet degil, orgutlu bir pancar ureticisi bu sirketlerle kiyasiya bir pazarlik yapip daha makul sartlarda uretim yapar. Ciftci pancar uretmezse bu milyon dolar yatirim yapan sirketler bir yilda coker. Bu firsat Iyi degerlendirilmeli..

abi bu şirketlerin hepsini işleteceğini düşünmüyorum.en fazla pancar işleme kapasitesi olan fabrikaları acık bırakacak geri kalanları kapatacaktır.bu durumda kapatılan bölgedeki başta çiftçiler , işçiler bu sektörden ekmek yiyen herkes zarar görecektir düşüncesindeyim.

cafer66 link=topic=48884.msg478603#msg478603 date=1322599767' Alıntı:
abi bu şirketlerin hepsini işleteceğini düşünmüyorum.en fazla pancar işleme kapasitesi olan fabrikaları acık bırakacak geri kalanları kapatacaktır.bu durumda kapatılan bölgedeki başta çiftçiler , işçiler bu sektörden ekmek yiyen herkes zarar görecektir düşüncesindeyim.
ewet fabrikayı kapatıp onun şeker kotasına karşılık mısır şurubu ithalatı yapmak daha karlı gelebilir.özel sektör meselenin sosyal boyutuna bakmaz.kar ' ına bakar.dev besiciler sektörden çıkıp ithale dayanmışlardı.

TT 55 link=topic=48884.msg478608#msg478608 date=1322600002' Alıntı:
ewet fabrikayı kapatıp onun şeker kotasına karşılık mısır şurubu ithalatı yapmak daha karlı gelebilir.özel sektör meselenin sosyal boyutuna bakmaz.kar ' ına bakar.dev besiciler sektörden çıkıp ithale dayanmışlardı.

bencede abi karlı olur.daha ucuza malolur.işçide azaltma olur.işçi maaşlarında düşüş olur.kapanan fabrikalardan yapılan tasarruflar.tekrar onların arsasının değerlendirilmesi veya teker teker başka bir firmaya satılması.Her yöndende karlı cıkan alan şirket oldu.çiftçinin yararına bi hamle , düşünce göremiyorum.

Ben hickimsenin kapatmak icin fabrika satin alacagini dusunmuyorum. Eski ihalelerde satis fiyatlari fabrika arsasinin degerinden bile dusuk olurdu. Artik o yolsuzluk gunlerinin bittigine inaniyorum. Satis sartnamesinde kotanin istenirse misir sekerinden karsilanabilecegi gibi bir madde oldugunada ihtimal vermiyorum. Bence ciftciler icin bir firsattir. Yeterki muhattabimizin ozel sektor oldugu bilincine varalim ve ona gore orgutlenelim..

Tonu 1200 $ a pancar şekeri yerine 200 $ a glikoz ital ederler fabrikalara verdikleri parayı ithalat yoluyla fazlasıyla kazanırlar, olan türk çiftçisine olur, zaten Üretim fazlası var diyorlar glikozlada milletimiz obez olacak.

Osman Musaogullari link=topic=48884.msg478632#msg478632 date=1322601086' Alıntı:
Ben hickimsenin kapatmak icin fabrika satin alacagini dusunmuyorum. Eski ihalelerde satis fiyatlari fabrika arsasinin degerinden bile dusuk olurdu. Artik o yolsuzluk gunlerinin bittigine inaniyorum. Satis sartnamesinde kotanin istenirse misir sekerinden karsilanabilecegi gibi bir madde oldugunada ihtimal vermiyorum. Bence ciftciler icin bir firsattir. Yeterki muhattabimizin ozel sektor oldugu bilincine varalim ve ona gore orgutlenelim..

abi ithalat yoluyla daha fazla kar edecekse bosuna nie çalıştırsın işçiye para ödesin.kapatmasa bile baskasına satar ama bi şekilde kapanır.tekel fabrikası içinde kimse kapatılacagı ihtimalini vermiyordu.ondan ona fabrikanın arazisini en sonunda yozgatlı bi firma aldı şimdi çok katlı siteler yaptılar.ve bu fabrika kapatılmayacak daha fazla işleyecek diye alınmışdı.

beylerli link=topic=48884.msg478651#msg478651 date=1322601666' Alıntı:
burdur şeker fabrikasının ihalesi daha sonra olacak..subat yada haziran diye duymyştum..
evet abi dediğin gibi orasıda satılacakmıs hiç şeker fabrikası bırakmayacaklar anlasılan hepsini özel sektöre bırakacaklar ama kimisini geç kimisini erken.
Ağır Abi link=topic=48884.msg478654#msg478654 date=1322601761' Alıntı:
Burdur şakır şakır çalışıyor bugun fabrıkadaydım devletı memnun eden tek yer orası var galıba lıstede yer almamıs :)
aslında hasan abi hemen hemen hepside devleti memnun edecek fabrikalardı fakat hepsi bir amaç için çıkar için satılıyor.Olumlu yanları görmüyolar veya görmezcelikten geliyolar.Bahane ise Devlete Yük Olması. (!)

Osman beyin dedği gibi örgütlü bir çifçi grubu olursa özelleşen bölgelerde fabrikalardan istediğini koparır zamanında biz özel fabrikaya geçince kimse birlik olmadı bazıları ekti bazıları pancar işini bıraktı sonuçta fabrika ne istediyse o oldu bütün kantarlar kapandı yollama yok ama yinede devlet fabrikasından iyi.

kimse bir kurumu satarken kar edip etmediğine bakmıyor.önemli olan o gün için kasaya giren para.Türk telekom zarar ediyor diye 5 milyara kadar düştü fiyatı.bir yılda ödedi kendin.internete ayda 55 tl yatırıyorum.15 tl de hiç kullanmadığım telefona veriyorum.20 milyon sabit telefon ayda 15 tl verse 300 trilyon yapar.birde görüşme yaparlarsa siz düşünün.

fabrikayı alacak olanaın niyetini bilemem ama kütahya şeker fab.satıldığında ilçelerdeki kantar ve işletme şefliği bina arsaları ve merkezdeki fabrika arsaları fabrikanın satıldığı paranın 2 katı para eder diye söyleniyodu

keykubat link=topic=48884.msg478779#msg478779 date=1322639782' Alıntı:
fabrikayı alacak olanaın niyetini bilemem ama kütahya şeker fab.satıldığında ilçelerdeki kantar ve işletme şefliği bina arsaları ve merkezdeki fabrika arsaları fabrikanın satıldığı paranın 2 katı para eder diye söyleniyodu

aynen katılıyorum abi yine ucucza veriliyor bana göre.dediğim gibi alan adam her şekilde kar edecek bana göre...