Bir çikolata markasının, araştırma şirketi Strategy One Research işbirliğinde, 17 Avrupa ülkesinde 8 bin 300 kişi üzerinde yaptığı ' Avrupa Duyarlılık Endeksi ' araştırmasında, Macaristan birinci,Türkiyeise ikinci oldu.

Türk katılımcıların yarısından fazlasının kendilerini tamamen hoşgörü ve iyi niyet sahibi olarak tanımladığı araştırmanın sonuçlarına göre duyarsızlık ve hoşgörüsüzlüğün en önemli nedeni aşırı stres ve meşguliyet.

Araştırmada; katılımcılara “Gün içinde anlayışlı davranmanız gereken bir durumda ne sıklıkla anlayış gösterebilirsiniz?”, “Hoşgörüyü elden bırakmanıza neden olan durumlar nelerdir?” gibi sorular yöneltildi. Araştırmada, “Davranışlarınızda ne kadar sıklıkla hoşgörüye yer verirsiniz?” sorusuna verilen “Günde birkaç kez” yanıtının Avrupa ortalaması yüzde 43 olurken Türkiye’de bu oran yüzde 56’ya çıkıyor.

“Genel olarak nazik ve duyarlı bir insan mısınız?” sorusuna “Evet” diyenler Avrupa’nın yüzde 31’ini oluşturuyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 52. “İnsanların birbirlerine daha nazik ve duyarlı davranması halinde, ülkenizin daha yaşanılabilir bir yer olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna Türk halkının yüzde 65’i ‘evet’ yanıtını verdi.