müjde YÖK katsayıyı kaldırdı!

müjde YÖK katsayıyı kaldırdı!

YÖK Genel Kurulu ' nda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararlaştırıldı.

YÖK Genel Kurulu ' nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının ' ' kaldırıldığı ' ' bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı. Halen devam eden toplantıdan sürpriz bir karar çıktı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesi ' nin adının, ' ' Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ' ' olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ' nun ' ' Yükseköğretime Giriş ' ' maddesinde, ' ' Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir ' ' hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ' ın görev süresi 10 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

Ynt: müjde YÖK katsayıyı kaldırdı!

Uğraşacak yer arıyorlar bizi SBS kurbanı yaptılar sonra 2 sene sonra SBS yi kaldırdılar.Onlarda bilmiyorlar ne yaptığını...

Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesi ' nin adının, ' ' Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ' ' olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı. Bu niye yeni üniversite mi yaptırdı da isim değiştiriliyor.Yalakalık...

köylü link=topic=48935.msg479531#msg479531 date=1322736481' Alıntı:
katsayı kalktı.şu dersanelerde kalksaydı bi..

:D Dershanelerde seçme karpuz gibi seçerek öğretmen alıyorlar. :D Milli eğitimde sınavı kazanıp kadroya ayağını atan işim tamam, salla başı al maaşı hesabı yapıyor.Hepsi olmasa da çoğunluk böyle.Türkiye ' de 700 bin öğretmen var.Hepsini her sene sınava soksa milli eğitim kaçı geçer sınavdan şüpheli. :D Böyle bir sınav olsa itiraz yağmuru yağar. :) 50 yaşında hala da öğretmenlik yapan var.Tamam yapsın.Tecrübe fazladır ama 30 yaşında bir öğretmen ile 50 yaşındaki birisi aynı verimlilikte ders anlatabilir mi?Anlatamaz.Birde somurtkan kendini beğenmiş öğrenciyi sevmeyecek kişileri öğretmen yapmasınlar. noo-*-s

Mesela okulda bir öğretmene okul bitiminde 1 saat birebir yapalım desen yapmaz.Sadece teneffüs var 10 dk onunda 5 dakikasında sorabiliyorsun ne soracaksan.
İlgilenmiyorlar mı ilgileniyorlar ama bir dershanedeki öğretmen kadar çok fazla soru sorup rahatsız edemiyoruz...

Öğretmenlerimde kimsede kusura bakmasın ama hal böyle...

Bir ülkede her yıl bir buçuk milyon öğrenci ünversite sınavına girip, bunların sadece 300 bin kadarı iyi bir bölümü kazanabiliyorsa sorun katsayıda ya da öğretmenlerin becerikliliğinde değil sistemin kendisindedir. Bu sistemde muhakkak birileri kazanacak, birileri de kaybeecek. Dershanere harcanan paralarla bu ülkeye kaç okul yapılırdı acaba? Siyasilerimiz malesef üniversite sayısını artırarak sorunu çözmeye çalışıyorlar. Peki üniversitelerimiz yeterince kaliteli mi? Mezun olan biri alanında yeterli donanıma sahip mi? Bence çözüm insanlara üniversiteyi bir kurtuluş, iş kapısı olarak göstermekten vazgeçip, meslek liselerine önem verilmelidir. Genç nüfusumuzla övünürüz ama gençlere iş sahası açabiliyor muyuz? 50 yaşını geçenleri emekli edelim denmiş. Peki emeklilerimiz aldıkları maaşla geçinebiliyor mu? Önemli olan herkesin iyi bir eğitim alması ve eğitimine uygun iş bulabilmesidir. Koç grubunun da dediği gibi; Meslek lisesi, memleket meselesi!

vizeli link=topic=48935.msg479565#msg479565 date=1322745679' Alıntı:
Bir ülkede her yıl bir buçuk milyon öğrenci ünversite sınavına girip, bunların sadece 300 bin kadarı iyi bir bölümü kazanabiliyorsa sorun katsayıda ya da öğretmenlerin becerikliliğinde değil sistemin kendisindedir. Bu sistemde muhakkak birileri kazanacak, birileri de kaybeecek. Dershanere harcanan paralarla bu ülkeye kaç okul yapılırdı acaba? Siyasilerimiz malesef üniversite sayısını artırarak sorunu çözmeye çalışıyorlar. Peki üniversitelerimiz yeterince kaliteli mi? Mezun olan biri alanında yeterli donanıma sahip mi? Bence çözüm insanlara üniversiteyi bir kurtuluş, iş kapısı olarak göstermekten vazgeçip, meslek liselerine önem verilmelidir. Genç nüfusumuzla övünürüz ama gençlere iş sahası açabiliyor muyuz? 50 yaşını geçenleri emekli edelim denmiş. Peki emeklilerimiz aldıkları maaşla geçinebiliyor mu? Önemli olan herkesin iyi bir eğitim alması ve eğitimine uygun iş bulabilmesidir. Koç grubunun da dediği gibi;meslek lisesi, memleket meselesi!

Sonuçta dershane paramızı devlet vermiyor her ay tıkır tıkır ödüyoruz ve öğretmenlerde yaptıkları iş kadar para alıyorlar okulda hangi öğretmen bütün hafta 50 saat derse giriyor.En fazla 35-40 saat.İlk öğretimde 30 saat.Dershanelerde başı çekip çeviren birisi var ama okullarda bu yok malesef. Devletin verdiği kitaplar karman çorman baktın mı birşey anlaşılmıyor.Öğretmenler bile kullanmıyorlar.Dershane kitapları daha iyi.Alınan emekli maaşıyla kimse geçinemiyor.Öğretmenler yine şükür etsin 500-600 lira almıyorlar.Siyasiler başlı başına bir bela zaten...

Bu işin içinden ben çıkarım,sizde çıkarsınız ama değişen bir şey olmaz, olmuyor malesef...Yazdım birşeyler ama çok derin konular girdik mi çıkılmıyor...

egitim bir rant olmuş.sistemi ranta monta etmiş.uzmanlarımız.çok bilen ve hiç bir şey bilmeyen o uzmanlar.
boş bir egitim.ne ögreniliyor okullarda;
1-sigara içmek
2- ögretmen dövmek
3-çakallık
4-kız tavlama
5-okul asmak kopye çekme metotları
6-sokak çeteleşmesi
7-internet ve oyun
8-mesajlaşma.
5

köylü link=topic=48935.msg479589#msg479589 date=1322748558' Alıntı:
egitim bir rant olmuş.sistemi ranta monta etmiş.uzmanlarımız.çok bilen ve hiç bir şey bilmeyen o uzmanlar.
1-sigara içmek
2- ögretmen dövmek
3-çakallık
4-kız tavlama
6-sokak çeteleşmesi
7-internet ve oyun
8-mesajlaşma.
çok doğru ...

köylü link=topic=48935.msg479589#msg479589 date=1322748558' Alıntı:
1-sigara içmek
2- ögretmen dövmek
3-çakallık
4-kız tavlama
6-sokak çeteleşmesi
7-internet ve oyun
8-mesajlaşma.
5

Malesef abi hepsi doğru.Allah ' a şükür hiç biriyle de işim olmadı.
Bunlar herkes için geçerli değil tabi abi. :) Birde şu var.Birinde telefon buldular mı öğretmenler değilde müdür y.falan sanki dövecek gibi ateş püskürüyor gözlerinde.Getirmiş hata etmiş suç işlemiş.Güzelce söylenecek yerde telefonu alıp bir tane yapıştırması öğrenciyi, öğretmene karşı öfkeye sürüklüyor.Benim başıma gelmedi ama gelenleri de görüyoruz.Öğrencide de yok mu suç var...

Lise 1 de İngilizce dersinde hoca çok hakkı mı yedi.Öbür tarafta isteyecem.Görecek kaçış yok.:D Sınavlarda aldığım notlardan ortalama 65 lerden 3 düşüyordu ona keza performanslardan verdiği notlar hep 100 yazmış yaptığım ödevin üzerine bende yüksek alan yoktu gel gelelim bu İngizlice nasıl 2 düştü. noo*-*- Demek 100 gösterip 10 mu yazdı ne yaptı. noo-*-s Aldığım notlara göre garanti 3 düşerdi verdiği notlara bakılırsa ben şaşırdım arkadaşlarda şaşırdı.Nasıl hesap yaptı bilmiyorum derin devlet hesabı gibi göstermedi de. slk-*-s Benden düşük notu olanların 4 düştü. noo*-*- Verdiği herşeyi dört 3.8 lik yaptım.Bir yanlışımızda olmadı.Söyledim yanlışlık yok.Verdiğin notlara bak karneye düşen nota bak.Şimdi siz olsanız ne yaparsınız?Ben il defa o yıl düşük not aldım.

elbetde herkes için degil.ama bu sayı giderek artıyor.şuan evimin tanında ticaret lisesi var.herkes illahlah diyor.nasıl bir ögrencilik nasıl bir aile düzeni var nasıl bir gençlik bilmiyorum içim almıyor.
meslek liseleri yani end.melek liseleri tam bir ALLAHLIK. staj için gelenler var.çocugumun okulunda görüryorum.ikili egitim.anlatılmayacak bir durum anlat anlat bitmiyor.
bunlar mı ülkenin geleciği
bunlar mı yarının büyükleri
bu olumsuzluk çıg gibi büyüyor.
çok tehlikeli bir ahlaki çöküşdeyiz.