YONCA EKİMİ HK.BİLGİNİZ VAR MI?

:S Selam arkadaşlar ben dere boyunda ve sulama imkanı olan 15 dk.kadar bir yerimde yonca ekmeyi düşünüyorum..bu konu ile ilgili bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar benimle paylaşabilirmi?Teşekkürler...

Ynt: YONCA EKİMİ HK.BİLGİNİZ VAR MI?

merkez tarafındaki yer sanırım abi. oraya yonca ekeceğine çeltik eksen olmaz mı? zaten yan tarlalar çeltik ekiyor. ama düzltmen için önce bir kepçe getirtmn lazım :)

yonca mimzerle ekilemez. Çünkü yonca toğumu susam tanesi gibidir .yonca toğum yatağı hazırlandıktan sonra elle gübre serpmeye benzer ancak bir avuç toğum 6,7 seferde serpilir. ince diş tırmıkla karıştırılıp daha sonra sıyırgı çekilir.

mibzerle iki kat ek enine boyunu arkasından sürgü çek ve üzerine merdane ama şimdi ekemezsin artık soğuklar başladı şubat-mart ayında ekmelisin en geç ekim ayı sonunda ekilmesi gerekirdi.

mibzerle ekilmeyecek hiç birşey yoktur hele birde mibzer şanzumanlı ise ayrıca küçük tohumlar için tohum atıcı yeri farklı olanlar var

mibzerle iki kat ek enine boyunu arkasından sürgü çek ve üzerine merdane ama şimdi ekemezsin artık soğuklar başladı şubat-mart ayında ekmelisin en geç ekim ayı sonunda ekilmesi gerekirdi.

mibzerle ekilmeyecek hiç birşey yoktur hele birde mibzer şanzumanlı ise ayrıca küçük tohumlar için tohum atıcı yeri farklı olanlar var
trakyada yonca baharda ekilir zaten,ben buralarda okadar ince tohumu ekebilecek MAKİNA görmedim,duymadım.

görmemiş olabilirsin ama bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

güngör makina şanzumanlı incelemen senin yararına başka markalardada var

tohum atan diskin üzerinde kertik var o kertikleri açınca sadece küçük tohum için olan disk dönüyor

Serkan abinin yerinin yanında çeltik ekliyo. muhtemelen ektiği zaman çeltikten gene su kaçıracaklar ve o bölümden yonca zor alır veya yoncayı kaldıramaz. onun için düzlede çeltik ek dedim fehim abi yanlış anlama beni :)

Ağır Abi link=topic=48954.msg479755#msg479755 date=1322762159' Alıntı:
Aramızda nede çok ziraat mühündisi varmışta bizim haberimiz olmamış :S

dur daha ben yorum yapmadım.

sıfır setifikalı tohum atarsan dekara 2,3 kilo tohum yeter.eğer direk çiftçiden alırsan 5,6 kilo atarsın.çiftçinin ürettiğinin içinde yabancı madde ve döllenmeyen tohum çok olur.
yoncayı 1-1,5 cm derinliğe ekmelisin yoksa çıkmaz.sürüp hazırladığın yere ekmeden önce merdane çekeceksin.toprak yumşak olursa tohum ister istemez derine gider.çıkmaz.
yonca çıkarken çok naziktir.mühre tutan yerlerden çıkamaz.ektikten sonra merdane çekmek çoğu zaman toprak yüzeyini sertleştirir ve düzenli çıkış olmaz.
mühre tutan yerlerde hafif yağmurlama yapılmalıdır.

Aramızda nede çok ziraat mühündisi varmışta bizim haberimiz olmamış

diğer arkadaşları bilemem ama ben ziraat mühündisi değilim. Yıllarca satmak için yonca ekimi yaptım .2000 li yıllardada bazı nedenlerden yoncadan vazgeçmek zorunda kaldım .gönlümde hala yonca var.

Televizyonda kuyruk miline bağlanan merdaneli tohum ekme makinası ile yonca ekildiğini gördüm ne kadar sağlıklı bilemiyorum ama. Tecrübeli arkadaşların tecrübeleri herşeyden daha önemli.

FEHİM link=topic=48954.msg479718#msg479718 date=1322759943' Alıntı:
yonca mimzerle ekilemez. Çünkü yonca toğumu susam tanesi gibidir .yonca toğum yatağı hazırlandıktan sonra elle gübre serpmeye benzer ancak bir avuç toğum 6,7 seferde serpilir. ince diş tırmıkla karıştırılıp daha sonra sıyırgı çekilir.

Biz yoncay sürekli ekiyoruz bu konuda deneyim sahibi olduğumu sanıyorum 2012 yılındada 40 dekar daha ekeceğim yonca ekin mibzeriyle ekilir ,şöyle anlatayım bizde bir dönüm 2,5 dekardır mibzeri son ayarında ekerseniz 2,5 dekara 11-12 kgr tohum atar bence ideali dekara 4 kgr en az tohum atılması,elle yoncamı ekilir o eskidendi,yonca ekilecek yeri,rototiller veya başka bir aletle (nadastan sonra) işledikten sonra toprağı biraz sıkıştırın bence çok kaba olursa düzensiz bir ekim olur ektikten sonrada bence üzerine merdane çekilmeli (tabi toprak tavındaysa ıslakta merdanenin zararı olur) bizde bahar nisan ayında eilir ve harmandan sonra arpa veya ekin yerlerine ekilir ben bu yıl buğdayı hasat ettikten sonra ekeceğim İNŞALLAH.Size tavsiyem ekerken çok araştırıp kaliteli tohum ekin yoksa piyasada çok berbat tohumlar var sertifikalılarada aldanmayın zamanında biz sertifikalı tohuma aldandık yonca hiç olmadı.

Yonca hububat mibzeriyle bile ekilir :) özel mibzerleri de var da neyse en kolayı hububat mibzeri.hacı abinin yazısı zaten yeteri kadar açıklayıcı olmuş.Biz de çok derine gitmemesine ve üstüne merdane çekmeye özen gösteriyoruz.Biz 2,5-3 kilo ekiyoruz,yalnız benim konuştuğum bazı mühendisler seyrek yoncanın daha dayanıklı ve verimli olacağını söylüyor.1,5-2 kilo civarını öneriyorlar.