ÜRETİCİ KARTLARMI-ZİRAİ KREDİLERMİ DAHA AVANTAJLI?

Ynt: ÜRETİCİ KARTLARMI-ZİRAİ KREDİLERMİ DAHA AVANTAJLI?

768 link=topic=49075.msg481411#msg481411 date=1322958282' Alıntı:
Kartlardan uzak dur. Kullanacaksan ziraat bankasının kredisini kullan. Ziraatin haricindeki bankalara da hiç sokulma. :)
Levent Abi; deniz den üretic kart çıkartmışlar bize, henüz almadık. Dsyb den beilgilerimizi alımışlar, daha doğrusu bizim birlik bu bankayla anlaşmış. Bizde de hayli hatırı sayılır sayıda b.baş hayvan var. Bildiğin gibi dönem dönem nakit sıkıntısı çekiyoruz, şimdi biz bu kartı almayalım mı.:S Eğer kartı almazsak 1100 TL gibi bir rakam için icralık olabiliriz. Ha deyince ahırda satacak hayvanda bulamıyoruz. Ne dersin.?

nailyetek link=topic=49075.msg481741#msg481741 date=1323021651' Alıntı:
Levent Abi; deniz den üretic kart çıkartmışlar bize, henüz almadık. Dsyb den beilgilerimizi alımışlar, daha doğrusu bizim birlik bu bankayla anlaşmış. Bizde de hayli hatırı sayılır sayıda b.baş hayvan var. Bildiğin gibi dönem dönem nakit sıkıntısı çekiyoruz, şimdi biz bu kartı almayalım mı.:S Eğer kartı almazsak 1100 TL gibi bir rakam için icralık olabiliriz. Ha deyince ahırda satacak hayvanda bulamıyoruz. Ne dersin.?

Sakın haaa.Onların işleri güçleri öyle yerleri gözetmek zaten.Bizim köye de aynı şekilde ziraat odalarından aldıkları bilgileri kullanarak bir çuval kart yollamışlardı. Bilgileriniz kullanılarak isteğiniz dışında verilen bir kartı almak zorunda değilsiniz zaten... Bende aynı karttan vardı,iki yıl önce kapatmıştım,dokuz kere de sordum artık alakam kalmadı değilmi diye, tamam kalmadı demişlerdi ama iki hafta evvel 9 kuruşluk bir borç ekstresi göndermişler,BSMV tahakkuk yazıyor,her ne demekse...yakında gidip birdaha kapatmayı deneyeceğim bakalım... Sıkışık zamanın olsa bile o kartlardan uzak durun... Çok sıkışırsan bana özelden hesap numaranı göndermen yeterli muhtarım... :)

768 link=topic=49075.msg481778#msg481778 date=1323022719' Alıntı:
Sakın haaa.Onların işleri güçleri öyle yerleri gözetmek zaten.Bizim köye de aynı şekilde ziraat odalarından aldıkları bilgileri kullanarak bir çuval kart yollamışlardı. Bilgileriniz kullanılarak isteğiniz dışında verilen bir kartı almak zorunda değilsiniz zaten... Bende aynı karttan vardı,iki yıl önce kapatmıştım,dokuz kere de sordum artık alakam kalmadı değilmi diye, tamam kalmadı demişlerdi ama iki hafta evvel 9 kuruşluk bir borç ekstresi göndermişler,BSMV tahakkuk yazıyor,her ne demekse...yakında gidip birdaha kapatmayı deneyeceğim bakalım... Sıkışık zamanın olsa bile o kartlardan uzak durun... Çok sıkışırsan bana özelden hesap numaranı göndermen yeterli muhtarım... :)
Levent Abi; bilgin için teşekkürler, o zaman Salı günü ziraate uğrayıp başka şekilde bir kredi ayarlamak lazım, kart son çare bile değil yani..:) Bizim tarım krediden başka bir yerde işimiz olmadı, olmuyorda..

Dokuz kuruşsa yine iyi, bende üç ay gittim geldim hesabı kapattırabilmek için bankaya gidiyorum genel merkeze telefon aç diyorlar, telefon açıyorum şubeye baş vur diyorlar , öyleyse diyorum borcum olmadığına dair yazı verin, verdikleri yazıda , şimdiye kadar intikal etmiş borcu yoktur diyorlar, yani daha sonra her şey olabilir demek. 2500 tl kredi talebime yüz telesini keserek 2400 tl verdiler beş ay sonra 3300 tle olarak kapattım, arkasından sigorta ,bakiye vs. diye borç çıkarırlar diye hala ödüm kopuyor. En iyisi uzak durmak...!

Valla ne derseniz diyin,kooperatiften çok daha rahat ve garantili.Biz duruma göre hem kredi hem de kartları kullanıyoruz,1-2 varil mazot için gidip milletin ağız kokusunu koklamaktansa,5 milyarlık karta senede 70-80 tl dosya masrafı veriyoruz,kafamız rahat.Tabi herkesin kendi hesabıdır,bu benim düşüncelerim sadece.Yalnız gördüğüm birşey var genel olarak,çoğu durum bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.Bankalar da birer kar amaçlı işyeri,babamızın hayrına bize para vermiyor.Faiz oranları,kredilerin ay ay ne kadar faizle kaç paraya çıkacağı,hepsi apaçık ortada araştıran soruşturana.Ha bankalar iyidir demiyorum,bankacıların kendi lafı zaten bu,eğer ki zamanında borcunu ödersen ne ala ama eğer ki ödeyemezsen o zaman ellerinden gelen çirkefliği yapıyorlar.Onun için tam bilgi sahibi olmadan bu tarz kartları kullanırken dikkatli olmak lazım,bir de nakit çekimi asla yapmayın bence bu kartlardan.Faizleri çok yüksek oluyor çünkü.

üretici kartlar, kullanmasını bilene gayet mantıklı bir 0lay...5-6- ay s0nra aynı fiyattan para ödüy0rsunuz...burda bankanın karı nedir ..banka anlaşma sağladığı bayiden %5 gibi bir isk0nta alıy0r...ben bugün peşin parayla akaryakıt alayım(2000 -3000 litre gibi)banada veriy0rlar %5 isk0nta...kartı çekince dek0ntu sana veriy0r ödeyeceğin tarih belli...bu tarihe kadar parayı ayarlayıpta ödemezsen 0 çiftçiden bi b0k 0lmaz....

Dün bankaya gidip 9 kuruşluk borcu ödedim. Bu borç nereden çıktığını sorduğumda,sistemden kaynaklanan bir durum olduğunu söylediler.Sanki sistemleri başkaları yaratıyor gibi....Bankaya gittiğimde tanıdık olan pekçok müşteriye rastlıyorum. İçlerinden pekçoğu da Denize düşüp yılana sırılmak zorunda olanlar. Hesabını bilen adamın orada pek işi yok zaten... Yukarıda ki arkadaşlarda sadece mazot alışverişinden bahsetmişler. Ne yazıkki ülkemizdeki petrole sık sık zam gelmesinden dolayı, uygun kullanımlarda sadece mazot alışverişi olabilir. Ama mazot alımı için Tarım Kredi Koop. hepsinden hesaplı. Aynı şartlarda 5 aylık faizziz mazot orada da var. Üstelik dosya masrafı, kart ücreti,falan filan gibi bankaya yapacağın ödemeler de yok. Sadece yapacağın alışverisin miktrarına göre cüzi bir sigorta ücreti var.İsterseniz araştırıp soruşturabilirsiniz. İllaki ben kart kullanacağım arkadaş diyorsan, gidip ziraat bankasından al. Ama kart istemiyorum,benim boşuna verecek param yok diyorsan, Ziraat bankasının kredi faizlerinin %4 olduğunu herkes biliyor. Hatta son zamanlarda arkadaşlarımdan bazıları sıfır faizli hayvancılık kredilerinden de yararlandılar. Geçen hafta arkadaşımın birisi 2 yıl vade ve 0 faiz ile 30 bin lira almıştı.Krediler de açık vaziyette,almak için ben de düşünmeye başladım... Özel bankalar içinde bu şartlarda kredi veren banka varsa buraya yazabilirsiniz ki herkes bilsin ama yoook. Devletin bankasıyla aynı kulvarda koşmaları şu an için mümkün değil... :)

768 link=topic=49075.msg482866#msg482866 date=1323159034' Alıntı:
Dün bankaya gidip 9 kuruşluk borcu ödedim. Bu borç nereden çıktığını sorduğumda,sistemden kaynaklanan bir durum olduğunu söylediler.Sanki sistemleri başkaları yaratıyor gibi....Bankaya gittiğimde tanıdık olan pekçok müşteriye rastlıyorum. İçlerinden pekçoğu da Denize düşüp yılana sırılmak zorunda olanlar. Hesabını bilen adamın orada pek işi yok zaten... Yukarıda ki arkadaşlarda sadece mazot alışverişinden bahsetmişler. Ne yazıkki ülkemizdeki petrole sık sık zam gelmesinden dolayı, uygun kullanımlarda sadece mazot alışverişi olabilir. Ama mazot alımı için Tarım Kredi Koop. hepsinden hesaplı. Aynı şartlarda 5 aylık faizziz mazot orada da var. Üstelik dosya masrafı, kart ücreti,falan filan gibi bankaya yapacağın ödemeler de yok. Sadece yapacağın alışverisin miktrarına göre cüzi bir sigorta ücreti var.İsterseniz araştırıp soruşturabilirsiniz. İllaki ben kart kullanacağım arkadaş diyorsan, gidip ziraat bankasından al. Ama kart istemiyorum,benim boşuna verecek param yok diyorsan, Ziraat bankasının kredi faizlerinin %4 olduğunu herkes biliyor. Hatta son zamanlarda arkadaşlarımdan bazıları sıfır faizli hayvancılık kredilerinden de yararlandılar. Geçen hafta arkadaşımın birisi 2 yıl vade ve 0 faiz ile 30 bin lira almıştı.Krediler de açık vaziyette,almak için ben de düşünmeye başladım... Özel bankalar içinde bu şartlarda kredi veren banka varsa buraya yazabilirsiniz ki herkes bilsin ama yoook. Devletin bankasıyla aynı kulvarda koşmaları şu an için mümkün değil... :)
levent abi tkk.konusunda haklısın ama oradada milleti birbirine kefil ediyorlar benim kayın birader bu yüzden epey borç ödedi

keykubat link=topic=49075.msg482867#msg482867 date=1323160290' Alıntı:
levent abi tkk.konusunda haklısın ama oradada milleti birbirine kefil ediyorlar benim kayın birader bu yüzden epey borç ödedi
biz de sırf bu kefillik işi yüzünden elimizi ayağımızı çektik kooperatiften

ziraaatin yem kredileri falan da var 0 faizli,hayvan sayısı 10-15 olan arkadaşlar düşünebilir.Senelik kredi,bir sonraki sene isterseniz yatırdıktan sonra tekrar çekilebiliyor.

Vallahi bizim denizbank üretici kart vardı aidatı çok fazlaydı. babam 50 yaşından 51 yaşına geçtiğinde sigortada arttı. neymiş ölüm riski artmış. sonra üretici karttan nakit kullanımına şubeden aylık %3 faizi var dediler. paraya sıkıştık ekinde çok ucuzdu bizde nakit 500 lira çektik. içime kurt düştü merkezi telefonla aradım günlük %3 faizi var dediler. şube aylık diyor merkez günlük. 3 gün sonra 500 lirayı 510 lira ödedik. öyle heryerde geçerli bir kartta değil. sonra iptal ettirdik. iptal ettirirken neden iptal ettiriyorsun diye soruyorlar bizde aidatı çok fazla, geçerliliği az dedik adamların hepsi bize ters ters bakmaya başladı :) . almak isterseniz ziraat tan başak kart alın ama hesabınızı bilin. mazotta güzel oluyor. 5 ay sonra ödüyosun. ziraat öyle kolay kolay kart vermiyor zaten. denizbank tan alırken sadece inek göstermiştik böyle uyduruktan bir banka işte.

Çağrı link=topic=49075.msg482870#msg482870 date=1323161150' Alıntı:
biz de sırf bu kefillik işi yüzünden elimizi ayağımızı çektik kooperatiften

ziraaatin yem kredileri falan da var 0 faizli,hayvan sayısı 10-15 olan arkadaşlar düşünebilir.Senelik kredi,bir sonraki sene isterseniz yatırdıktan sonra tekrar çekilebiliyor.
bakın tarım krediden hangi ürün alırsanız alın piyasadan fiyatları farklıdır...mesela sattıkları gübreler hep 2.kalite...am0nyum sülfatın kötüsünü köylüye basıy0rlar...niye bagfaş ın gübresi pahalı.... 0nun fiyatına köylüye 2. kaliteyi malesef veriy0rlar....senin 0rda pazarlık etme şansın y0k...envanterde ne varsa 0nu alacaksın...maz0tta niye fark vereyimki..ama kartta zam ,faiz y0k..k0pratife benim yirmi milyar kefillik b0rcum var vallahide billahi...ha z0runanmı yaptılar kefil ..hayır bir iş için gitmiştim tesadüf kefil 0lduk yabancımız değil ama çaresizlik herşeyi bir anda bitiriy0r...

ok-*-s evet sonuç olarak hesabını bilip ayağını yorganına göre uzatmak kaydıyla ziraat bankası yıllık zirai krediler en mantıklısı hem herşeyini peşin alıp daha aza malediyorsun faizsiz hemde allah korusun tabii afet durumunda erteleme yada af oluyor devletimiz kazanıyor tek yere yıl sonuna borcun oluyor bence....

samsunbafra link=topic=49075.msg483236#msg483236 date=1323199740' Alıntı:
bakın tarım krediden hangi ürün alırsanız alın piyasadan fiyatları farklıdır...mesela sattıkları gübreler hep 2.kalite...am0nyum sülfatın kötüsünü köylüye basıy0rlar...niye bagfaş ın gübresi pahalı.... 0nun fiyatına köylüye 2. kaliteyi malesef veriy0rlar....senin 0rda pazarlık etme şansın y0k...envanterde ne varsa 0nu alacaksın...maz0tta niye fark vereyimki..ama kartta zam ,faiz y0k..k0pratife benim yirmi milyar kefillik b0rcum var vallahide billahi...ha z0runanmı yaptılar kefil ..hayır bir iş için gitmiştim tesadüf kefil 0lduk yabancımız değil ama çaresizlik herşeyi bir anda bitiriy0r...
aynı durumdan biz de çok muzdarip olduk abi en sonunda millet gelince artık gönül rahatlığıyla biz çıktık koperatiften diyoruz oluyor bitiyor diğer türlü kefil olmam diyemiyosun o bir türlü,kefil olsan başka türlü iki ucu değnek hesabı