5055e ilk izlenimlerim...

macera dolu bir hafta geçirdikten sonra artık 5055 jd ' mize kavuştuk. öncelikle ben öğretmenim. istanbulda çalışıyorum ve traktörü görüp denemek ve ana babayı ziyret için konyaya geldim. çiftçilik deneyimim gayet zayıf. anlatımımda komik sorunlarımı duyabilirsiniz, affınıza sığınırım :) ilk izlenimlerim (ve fotoğraflarım olarak başlığı fotoğraflar kısmına açacaktım ama bunu beceremedim. yazdıklarımın boşa gitmemesi için artık buraya yapıştırıyorum)
öncelikle traktör gayet yakışıklı. ilk olarak kabine baktık nasıl diye. gözde markalı kabin için gayet iyi demişlerdi fakat kabin ile traktör kasası arasında kullandıkları lastikler çok dandik. işçilik orta bile değil. bilmiyorum diğer markaları görmedim ama en iyilerinden biri gözdeyse wah waah yurdum insanına! biz traktörü kabinn takılı aldık belki kendimiz başında bulunup taktırsak bir nebze daha iyi olabilirdi eldeki malzemelerle. ama inanın birazcık işçiliğe önem verilse ve de üç kuruş daha iyi malzeme kullanılsa dört dörtlük kabin olurmuş dedirttirdi bize. neyse geçelim traktöre; mazot tankı boştu. mazot dökelim dedik. mazot tankı kapağı ilk defa görüyorum, traktörün alt yannda bulunuyor. mazot dökmek çok kolay ve rahat. altta olması biraz güvensizlik verse de beğendim bu özelliği. broşürlerde gördüğüm turbo intercooler yazısı bunda yok. biraz rahatsızlık duydum. acaba ilk çıkan e serisinde bu özellik yok mu diye? bilen varsa yardımcı olabilir. motor kaputu yekpare ve çok kolay açılıyor. hemen her yere ulaşmak çok kolay. önde 4 tane 50 kg lik ağırlık bağlamışlar. bana az geldi 6 olsa daha iyi olurmuş gibi. çamurluklar ön arka hepsi plastik. önler neyse de arkalar niye böyle hoşuma gitmedi. sabah hava soğuk olmasına rağmen hemen çalıştı. ama şuan neresi bilmiyorum traktöre oturunca motor kaputunun içinde bir parça zzzzzzzzzzzzzzzzzz sesini traktör ısınıncaya kadar kesmedi ve çok da rahatsız edici bir ses. bu sesin nereden ve niçin geldiğini bilen birisi açıklarsa ço memnun olurum. kılavuzumuz olmadığı için her şeyi deneme yanılma yoluyla keşfediyoruz. a, b, c viteslerin ayrı ayrı 1-2 ve 3 diye devam eden bir vites durumu mevcut. solda harfler için sağda da 1-2-3 için kol var. neyse bir kaç deneme sonucu hemen öğrenilen bir vites kullanımı var. basit yani. traktörün manevra kabiliyeti mükemmel diyebilirim. neredeyse kendi etrafında yürümeden sıfır çizip dönüyor. yani daracık yerlerde rahatça dönmek mümkün. direksiyon arabamızın hidrolik direksiyonundan daha rahat dönüyor. şimdi köyde 4lü 12 inç pulluk aramasına çıkıyoruz ve bir tane ünlü 4lü buluyoruz. ama köylümüz sağolsun moral bozmaya hemen başlıyor. toprak don, süremezsiniz! diyorlar. biz ısrarlıyız ve doğru anız bir tarla bulup dalıyoruz. biraz ayarlar uğraştırdı. orta kol ve yan gergi kolları yağsızlıktan dönmüyor. baya bi bakıma ihtiyaç var. neyse sürüme başlıyoruz. önce 4 çekere nasıl takacağımızı bulup takıyoruz 4 çekere. b2 vites forumda tavsiye edilen vites ve 18-20 gazda başlıyoruz sürmeye. 4 kafa da tam gömülüyor. traktör dışarıdan tuhaf bir durum yokmuş gibi gidiyor. gayet de iyi ama o sıra sürücü olan babam yok diyor bayılıyor diyor. gaz yemiyor diyor. biz sürüyoruz bu sefer de dışarıdan izleyen babam, yok gayet iyi gidiyor diyor ama bu sefer de bize baygın baygın gidiyor geliyor traktör. yok 12 inç 4lü büyük geldi, yok toprak don gerçekten, yok acemilikten bilemedik bir şeyleri. yahut da durum gayet normal. iyi çekti traktör bilemedik. ama garip bir durum hararet yükselmediyse de traktörden yanık yanık kokular da gelmeye başladı. boyalardan felan geldiğine yorumladık kokuyu. b3de deneyelim dedik ama 10metre sonra artık traktör pes etti çekemedi. biz de bıraktık. denemelerden bir şey anlamadık, bahar mevsiminde hem 10 hem 11 hem de 12 inç pulluklarla tekrar denemeler yapmak için testleri bıraktık. tahminimiz bu traktöre 11 inç veya 10 inç 4lü bir pulluk daha iyi olacak gibi. bu arada hidrolik kolu ayarlarını da yapamadığımızı belirteyim. zınk diye kaldırıyor pulluğu, küüüt diye indiriyor. traktör fena sarsılıyor. tahteravalliye dönecek neredeyse. koltuğun arkasında vida vari dönen tavşan kaplumbağa resimli bir düğmeyle oynaya oynaya bişeyleri değiştirmeye çalıştık ama ne hikmetse beceremedik. düğme üzerindeki tavşanda hızlı kaplumbağada yavaş iner gibi bir mantık yürüttük ama olmadı. bu ayarı bilen birinden gene yardım isteyeceğim. ayrıca kuyruk mili sürekli dönüyor, nereyi kurcalarsak da durduramadık. cahil köylü anca bu kadar becerir dedik kendi kendimize :( hakkaten yardım sorularımda gayet ciddiyetle cevap bekliyorum, cahilliğimi bağışlayın. akşam yaklaşıyor ve traktörü garaja kileyip konyaya yolculuk başlıyor. dün gece istanbuldan geldim pazara tekrar uçuyorum. yaz tatiline kadar da teorik olarak yardımlarınızla traktörü çözmeye çalışacağım. pratiğe dökmek içinse baya bi vakit var artık. saygı ve selamlar...(bu arada birisi özelden kısaca fotoğraf paylaşımı ile ilgili açıklama yapabilirse fotoğrafları da eklemek istiyorum)

Ynt: 5055e ilk izlenimlerim...

Hocam bu iş teorikle pek olmaz. En iyisi boş bir anıza girip sabahtan akşama kadar depoyu bitirip motoru çözmekten geçer. Siz denerseniz aklınızda daha iyi yer edinir. Mesela bende motoru sürerken içerden iyi gelmiyordu yavaş gibi geliyodu. Ama dışardan bakınca gayet güzel gittiği belli. Allah hayırlı uğurlu etsin tekrardan hocam

sebazios link=topic=49076.msg481396#msg481396 date=1322953592' Alıntı:
İnternette PDF formatında kullanım klavuzunu bulabilmen lazım. Birçok markanın kullanım kılavuzu tarım forumlarında var.
ben baktım bulamadım. sanırım e serisi yeni olduğundan daha böyle bir pdf dosyası nette yok. link veren olursa minnettar olurum. konu hakkında jd resmi sitesine mail attım. belki bi cevap gelir.

Holland link=topic=49076.msg481404#msg481404 date=1322956051' Alıntı:
Yeni traktörünüzün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bu linkte John Derre 'in kendi sitesinden de ulaşabileceğiniz teknik özellik broşürü var, belki işinize yarar. :)

http://www.deere.com/tr_TR/docs/product/equipment/tractors/5E_series/5ESeriesTR02122011.pdf

...
broşürden ziyade kullanım kılavuzu arıyorum üstad. yine de sağol...

hocam hayırlı olsun jd.don etkili olabilir çekmemesinde .. traktörünüz,bağımsız kuyruk mili sanırım ,devamlı dönüyorsa kaçırıyordur .yetkili servise göstermenizi öneririm

öncelikle tekrar hayırlı olsun diyorum.traktöründe turbo ve interkoler var .sonra traktöründe yanık kokkularının gelmesi motor daha yeni yeni ısınıyor ve açılmaya başlıyor demektir o söledigin ses te mazot deposundan yanma odalarına giden mazotu temizleyen filitrelerden geliyor.sonra o traktörün size bayılıyormuş gibi gelmesinin sebebi siz eski traktörünüzde kulaga gelen sesten sanki traktörüm yeri gögü parcalıyormuş gibi diyordunuz(bu da size traktör çekiyoe dedirtiyordu bu durumu bende yaşadım)ama siz en basiti traktörün pulluga iyi ayar verdiyseniz tabi pullugu batırdıktan sonra b2 de 4 çekere alıp gir hatta sonra da bi göstergeye bak devir kaçı buluyor.traktörünü yolda giderken hep c3 te kullan ve son gazla git gel motor 300 saatte biraz asıl ki traktöre traktör sağır kalmasın benim senin sölediklerin dogrultusun da kötü olan hiç bişey gözüme çarpmadı şu an.bütün söledigin şeylerde çoğu çiftçi eski traktörden yenisine geçince özellikle o bayılıyormuş gibi görünen olayı sizin gibi sanıyor ama öyle degil çünkü artık tüm yeni traktörler eskilerine görre çok sesiz oldugundan insanı yanıltabilir.haa bu arada traktörün çamurluklarının plastik olmasının sebebi geri dönüşümlü olması ve bi kırılma yamulma çizilme falan oldugunda daha ucuza ve daha az işçilik maliyetiyle çiftçiye az masraf açmasından kaynaklanıyor.sonuçta demir olunca paslanıyor gidiyor ama plastıkte pas atma olayı yok.

hayırlı olsun hocam ama yeni motor hidrolik ayarları falan 1 çizi gitmekle çözemezsiniz şöyle bulun bir 10 dönüm tarla akşama kadar çözün tüm olayını..Ayrıca servisiniz bence gösterecektir traktörün kullanımını bence bir danışın tekrardan hayırlı olsun

öncelikler traktörün hayırlı olsun.
kaportanın altından gelen cızırtı genelde yağ pompasından yada şarj dinamosundan gelir.
bir süre çalışınca geçer.
traktörün teknik özelliklerini inceledim.
hiç fena değil.
213 tork 55 hp için iyi sayılır.
ama 4 lü 12 inç pulluğu 75-56 dt traktöre takıyorlar burada.
senin traktör çekmeyebilir.
çift devir kuyruk mili de var.
hidrolik kolları kaldırma kapasitesi biraz düşük.
1800 kg. gerçekten az.
broşüre baktığımda 98 hp model bile 2100 kilo.
jd bu konuda sınıfta kalmış.deutz un 50 liği bile 3 tn kaldırıyot.düşün yani.​

Hayirli olsun Omer Bey.Fotograf isteriz.taaa Konyaya gidip senin traktoru gormeye gelemem.Bizde JD 5403 ayari bir traktor dusunuyorduk.bilirsin bizim ciftciligimiz ufak.bana gider mi bir jd5403..??tavsiye edebilecegin baska traktor var mi?
Bol kazanclar.

• Beğen
Tepkiler: erhankrl177

Hayırlı uğurlu olsun , güle güle kullanın.
hocam çiftçiliğe sonradan başlamış biri olarak yaşadıklarının benzerlerini bende yaşadım. öncelikle zzzzzzzzzz sesi hidrolik pompası ile ilgili olduğunu belirtmişler zaten arkadaşlar. Yalnız bu ses uzun süre geçmiyorsa servisine gösterin. pulluk ayarına gelince bunun çözümü hocam bu traktörü veya jd nin benzer bir modelini kullanmış birisinden yardım almandır. diğer türlü yaptığın işten hiç hoşnut olmazsın. bazı ufak ayrıntılar problemini çözecektir.
alıştıkça ya ne kadarda basitmiş diyeceksin. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun.

KaraMurat link=topic=49076.msg481433#msg481433 date=1322987708' Alıntı:
Hayirli olsun Omer Bey.Fotograf isteriz.taaa Konyaya gidip senin traktoru gormeye gelemem.Bizde JD 5403 ayari bir traktor dusunuyorduk.bilirsin bizim ciftciligimiz ufak.bana gider mi bir jd5403..??tavsiye edebilecegin baska traktor var mi?
Bol kazanclar.
sayın KaraMurat dostum 5403 almanızı isterim. acele etmeden araştıra araştıra almanızı öneririm. bunun dışında erkunt nimet ler vardı araştırdığım ama fiyatlı olunca alamadık. 70-66 nh ler vardı çok beğendiğim, modelsiz diye eledik. nh td65d leri de çok yakıyor dendiği için eledik. ama onlarda orjinal kabin var, çok da iyi kabinleri, güçlü de. ama şurası kesin 4wd olsun artık alacağın traktör. saygılar...