Bu Makinadan Bulabilir Miyiz?

İnternette hayvancılıkla ilgili yemleme ve temizlik ekipmanları incelerken buldum. Yemlemeden arta kalanları kurutup altlık olarak kullanıyor. Hem altlık olarak kullanılan balyadan tasarruf ediliyor, Hem iş gücünden, hem de gübreyi zenginleştiriyor. Hepsinden önemlisi yemlikleri mükkemel temizlediği için hijyen bakımından çok faydalı.

Türkiye'de bu makinadan bulma şansımız var mı?

aspirateur de paille

Ynt: Bu Makinadan Bulabilir Miyiz?

doganbey1 link=topic=49147.msg482525#msg482525 date=1323104669' Alıntı:
Sistem güzel fakat o öyle olacağına sabit geniş ağızlı, döner fırça süpürgeli modeli olsa çok daha hızlı ve kolay olurdu

Bu benimde aklıma geldi, Öyle ağzı dönerli olmasına, gidip gelmesine, yani bu kadar jan janlı olmasına gerek yok. Elektrik süğürgesi gibi sabit ve geniş ağızlı olsa da aynı işi yapar gibi geliyo.

Arkadaşlar bu makinenin ne kadar işe yarar olduğunu hayvancılık yapan bilir.. Şu an 150 baş keçi var. Sorun olmuyor ama birkaç yıl öncesine kadar 1000 - 1100 hayvan vardı. O sayılardaki hayvanı yemlemek ve yemliklerini temizlemek nasıl bir emek gerektiriyor anlatamam. 1 kişi, sırf elinde süpürgeyle oluk temizleme işine bakıyordu.

sebazios link=topic=49147.msg482534#msg482534 date=1323105663' Alıntı:
Arkadaşlar bu makinenin ne kadar işe yarar olduğunu hayvancılık yapan bilir.. Şu an 150 baş keçi var. Sorun olmuyor ama birkaç yıl öncesine kadar 1000 - 1100 hayvan vardı. O sayılardaki hayvanı yemlemek ve yemliklerini temizlemek nasıl bir emek gerektiriyor anlatamam. 1 kişi, sırf elinde süpürgeyle oluk temizleme işine bakıyordu.

Büyük çaplı çiftliklerde mekanizasyon ve makine kullanımına elverişli ağıllar şart. Bizim eski düzen ağıllarda bu işlerin ne kadar zor yapıldığını ben de çok iyi biliyorum. :)

Bence çok saçma bir alet bu devirde yem altın pahası aynı şekilde kaba yemde hayvanlara çok uygun rasyon uygulanıp karşılarında hep kuru kaba yem olacak ama o kaba yem sürekli tüketilip yerine taze kaba yem gelecek şekilde dökülmeli,bu şekildeki bir işletmedede kauçuk altlıklar kullanılmalı.

Rasyonu istediğin kadar iyi ayarla, mutlak suretle yem artığı kalır oluklarda. Şahsen biz hayvanlar oluğu yalayıp yutsa dahi yine temizleriz. Kızacası temizlik işlemi şart olduğundan ve bu makinanın bir insandan daha iyi temizlik yapacağı aşikar olduğundan kesinlikle kullanılı bir makina.

Kauçuk altlık olayına gelince umarım farketmişsindir. Büyükbaş değil keçi çiftliği orası.

sinan1 link=topic=49147.msg483093#msg483093 date=1323193541' Alıntı:
saman aspiratörüyle aynı bu makina yanlızca hortumunu kendi hareket ettiriyo bunu aspiratör makinasıylada yaparsın

Aspiratörü bulmak mesele. 15 yıldır aspiratörü geçtim, batoz göremedim. İnternetten araştırayım bakalım. Hala üreten var mı.

İşte tam aradığım makina. Ana üniteyi bir elime geçirsem, kalan modifikasyonları ben yaparım. Bi soruşturayım bakalım buraları.

Bu arada açık usul ahırınız çok güzelmiş. Ortada yem yolu, yüksek tavan, otomatik askılı kaşıyıcı fırçalar. Hayvanların da keyfi yerinde. Maaşallah diyelim. Allah bereketinizi arttırsın.

saman aspiratörü burda her motoru olanın var hala nerdeyse.. 2-3 bin tl dir.. yapan firmalar bunu görsün aynen yapar.. zaten mantığı şekli birebir aynı..

ama borunun çapını o kadar tek seferde alacakmış gibi büyütemezsin yılmaz.. çekiş çok azalır..