Suni tohumlamayı kendisi yapan var mı ?

Selamlar ben kendi hayvanlarımın suni tohumlamalarını kendim yapmak istiyorum köyümüzde 1 tane veteriner bulunduğu için veterineri bu kadar kolay bir iş için meşgul etmek istemiyorum ve suni tohumlamayı kendim yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.
Spermayı nereden temin edebilirim nasıl muhafaza etmeliyim bu konularda yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler ....

Ynt: Suni tohumlamayı kendisi yapan var mı ?

Eger öyle bisey varsa haci memet den mutlaka duyardik. Aslinda banada mantikli geliyor ama spermleri muhafaza etmek icin elimizde yeterli düzenek olmasi gerekiyor, oda ucuz bisey degildir sanirim. Bana en mantiklisi boga geliyor ama onunda destegi bilmem neyi yok. Diger türlüde 3 4 defa tutmadimi dünya zarar ediyoz...

Boğaların spermlerini alıp inceliyorlar mikroskopta. Daha sonra hangisi şartlara uyuyorsa yani canlı sperm sayısı hangisinde fazlaysa o spermı cam tüplere sulandırıp koyuyorlar. Tüpleride buzdolabı tarzı soğutucularda muhafaza ediyorlar. Bu şekilde istenilen miktarda kullanılıyor

Veterineri çağırıyoruz nasıl bi tohum attığını bilmiyoruz kafasına göre atıp gidiyo kendimiz yaparsak en azından attığımız tohumun nası bişey olduğunu az cok biliriz ...

zor bir iş arkadaşım uygulamalı görmen lazım
bir ara bende merak ettim hem çok maliyetli hemde aşıladığın inek arızalanırsa
hiç aşı tutmaya bilir ..

hntr-mhmt link=topic=49236.msg483912#msg483912 date=1323275702' Alıntı:
Veterineri çağırıyoruz nasıl bi tohum attığını bilmiyoruz kafasına göre atıp gidiyo kendimiz yaparsak en azından attığımız tohumun nası bişey olduğunu az cok biliriz ...
biz kendi tohumlarımızı kendimiz seçiyoruz görerek arttırıyoruz
birde aşı çubuğundan atılan tohumu birebir inceleye bilirsin ..

İzleyerek asla öğrenilemeyecek bir iş çünkü bizde yapıyoruz hayvancılık.Çünkü tamamen el yordamıyla yapılıyor.Gittiğimiz bir kursta mantığını anlattılar ben de hatırladığım kadarıyla anlatayım sizlere.Öncelikle azot tankını vs aletleri spermaları belki kendi şartlarınız dahilinde karşılarsınız ancak yasal olarak sadece veterinerler tohumlama yapabilir zooteknistler bile yapamıyor yönetmeliği var.

Burda rectum yazan yerden veteriner el yordamıyla spermayı yolladığı çubuğu takip ediyor.Vagina yazan kanala veriliyor sperma,bu iki kanal arası kapalı yani tamamen el yordamıyla takip ediyor.En önemli nokta cervix yazan yer orasını spermaları tutan bir yer gibi düşünün doğal aşımda oradan geçen spermalar döllenme yapabiliyor,ancak eğer ki veteriner oraya zarar verirse,hayvan kısır oluyor.Siz de tohumlatıp duruyorsunuz,ancak asla tohum tutmuyor.Orayı da tamamen el yordamıyla geçip uterus yazan kısıma spermaları bırakıyor.Zaten doğal aşımla tohumlamanın farkı burada.Doğal aşımda spermalar cervix denen yeri geçerse döllenme oluyor,tohumlamada eğer zamanla doğruysa direk rahmin içine bırakıldığından daha garantili teoride.Bence hiç kalkışmayın,hayvanın kesime gitmesine sebep olabilirsiniz.Bir de veterinerin işi bittiğinde,spermayı bıraktığı çubuğun ucuna muhakkak göz ucuyla bakın,eğer ki orda kan olursa o cervix yazan dokuya zarar vermiş olabilir.

Bu cervix denen doku burada daha belli

Bu da tohumlama işlemi

Breeding Tecnique ( Suni tohumlama nasıl yapılır)

suni tohumla yapmak icin sivi azot tanki ve spermalara ihtiyac var,spermayi sirketler veteriner haric sahislara veriyormu bilemiyorum,
her spermanin kodu sperma payetinin üzerinde yazar,sperma türkiyedense tr,misal almanyadansa de seklinde baslar ve daha sonra numaralari vardir,katalogdan bu kodlari karsilastirarak bircok sahtekar veterineri denetleyebiliriz,basimiza geldigi icin biliyorum.

bu arada arkadaslar unutmayalim hasta hayvan yoksa veterinerde yok,bircok veteriner ilac satma derdinde
bu yüzden koruyucu hekimlige azami dikkat edelim ve suni tohumun tutmasi icin tohumlamayi kizgin inegin alta durmasinin baslangicinden 4 -12 saat arasinda yaptiralimki paramiz ve zamanimiz bosa gitmesin.

bu arada www.egevet.com.tr adresindeki 'teknik bilgiler' bölümünden mükemmel derecede istifade edersiniz,her hayvancilikla ugrasan arkadasimin bakmasini öneririm,yüzlerce önemli konu var.´

selamlar

Arkadaşlar bu konu olmayacak birşey değil azot tankı alınabilir ve şirketlerdende sperma temin edilebilir ama inek desteklemesi alabilmek için fatura kesilmesi gerekiyor ben normalde rahim yıkaması yapıyorum okadar zor değil hiç elle kontrol etmedende cervix ten geçiyor çubuk ama yinede bilmeden yapmamak lazım,Boğa taşımak lazım onun tutma oranı yüksek bildiğim kadarıyla Avrupada işletme sahileri kendisi yapıyor aşılamayı resmi olarak ülkemizdede öyle olması gerek köylerde ilçelerde hayvan üreticileri bu konuda eğitilmeli buda zor değil aslında her bölgede devlet veterineri var.

arkadaşlar herkes kendi işini yapmalı bence eğer o kadar kolay olsaydı bunun okulları eğitimleri olmazdı yeni mezun bi hekim bile o kadar tecrübeli olmuyor uzun yıllar çalışması gerekiyor hem veteriner tohumlama yaparken tutup tutmayacağını söylüyor önemli olan hekimi doğru seçmek ve zamanında tohumlama yaptırmak

niye vetenire para veriliyorki? biz her sene bi dana bırakırız tohumluk amacıyla ve ona tohumlatırız dana milyon tane sperm bırakırken veterinerler ucuza kaçıp dandik tohum koyup bazen 3. bile tutmuyor :)
ha bu dediğinizde yapılırmı yapılır ama o adamlarda yıllarca okuyup bişeyler oğrenmiş bırakında işlerini yapsınlar ;)

SmhGwz link=topic=49236.msg484469#msg484469 date=1323326533' Alıntı:
niye vetenire para veriliyorki? biz her sene bi dana bırakırız tohumluk amacıyla ve ona tohumlatırız dana milyon tane sperm bırakırken veterinerler ucuza kaçıp dandik tohum koyup bazen 3. bile tutmuyor :)
ha bu dediğinizde yapılırmı yapılır ama o adamlarda yıllarca okuyup bişeyler oğrenmiş bırakında işlerini yapsınlar ;)
Destekleri nasıl alıyorsunuz :) tohumlamadaki asıl mantık zaten dana rahmin içine bırakmıyor döllerini rahim ağzına bırakıyor tohumlama ise direk rahim içine tabi dürsüt ve düzgün yapıldığı sürece söylüyorum.

Bence tohumlamaya gelmeden hayvanlarımıza doğru bakıp senede bir buzağı alsak,düzgün verim alsak epeyce kar etmiş oluruz.Zaten 1-2 tohumlamada tutmasını sağladıktan sonra bırakalım da veteriner yapsın tohumlamayı da :)

SmhGwz link=topic=49236.msg484469#msg484469 date=1323326533' Alıntı:
Veterinere tohumlama yaptırmanın mantığı inek ve buzağı desteğinden yararlanmak,bende damızlık boğa bulunduruyorum sürekli ama ilk seferleri veterinere yaptırıyorum tutmassa boğaya.Ama her veterinerde çok bilgili değil işiniiyi yapan bir işletmecide normal bir veteriner kadar bilgi sahibi olabilir devlette işletme sahiplerine tohumlama için ruhsat verse bence çok iyi olur.

hacimmet link=topic=49236.msg484550#msg484550 date=1323343819' Alıntı:
Veterinere tohumlama yaptırmanın mantığı inek ve buzağı desteğinden yararlanmak,bende damızlık boğa bulunduruyorum sürekli ama ilk seferleri veterinere yaptırıyorum tutmassa boğaya.Ama her veterinerde çok bilgili değil işiniiyi yapan bir işletmecide normal bir veteriner kadar bilgi sahibi olabilir devlette işletme sahiplerine tohumlama için ruhsat verse bence çok iyi olur.
Aslına bakarsan onun da kolayı var sen de biliyosundur,sürekli çalıştığın bir veteriner aşı kağıdı veriyor sanki aşılamış gibi ama sonuçta insanın içine sinmiyor.Tabi ki her veteriner yeteri kadar bilgili ve tecrübeli değil,şu an için özel yönetmelik var sadece veterinerler yapabilir diye ama tabi işletme sahibine bırakılsa daha iyi tabi,sonuçta kendi hayvanı gerekli eğitimi aldıktan sonra zararı olursa da kendine olur.