Suni tohumlamayı kendisi yapan var mı ?

Ynt: Suni tohumlamayı kendisi yapan var mı ?

Çağrı link=topic=49236.msg484553#msg484553 date=1323344104' Alıntı:
Aslına bakarsan onun da kolayı var sen de biliyosundur,sürekli çalıştığın bir veteriner aşı kağıdı veriyor sanki aşılamış gibi ama sonuçta insanın içine sinmiyor.Tabi ki her veteriner yeteri kadar bilgili ve tecrübeli değil,şu an için özel yönetmelik var sadece veterinerler yapabilir diye ama tabi işletme sahibine bırakılsa daha iyi tabi,sonuçta kendi hayvanı gerekli eğitimi aldıktan sonra zararı olursa da kendine olur.
Yapan çok Çağrı ama ben kesinlikle yapmıyorum hayvancılığa başlayalıdan beri hiç tohumlama yaptırmadan fatura kestirmedim benim içime sinmiyor yani

ben bırakıyom açık besiye tosunu o kensi işini kendi görüyor en iyi cins tosunu bırakıyorum devletten destek felanda istemiyorum tohumlamada iki defa yaptırırsan veterinere verdiğin para destekten alacağından fazla tutuyor.

ertuğrul link=topic=49236.msg485988#msg485988 date=1323508451' Alıntı:
ben bırakıyom açık besiye tosunu o kensi işini kendi görüyor en iyi cins tosunu bırakıyorum devletten destek felanda istemiyorum tohumlamada iki defa yaptırırsan veterinere verdiğin para destekten alacağından fazla tutuyor.
Abi bende sürekli kaliteli damızlık boğa bulunduruyorum veteriner aşısı gibi değil büyük ihtimal tutuyor,geçen yıl veterinerden tutmayan hayvanlara çektiğim boğanın buzağılarını doğurtturamıyoruz çok iri doğuyor danalar doğum yapan hayvanların bazılarıda düve 3 buzağı kaybettim doğum sırasında iki düveninde rahimçıkıçını parçaladık yani mantıklısı hayvanların yapısına cinsine göre suni tohum attırmak yoksa doğum sıkıntılı oluyor.

geçen yılki damızlık boğam (danaları çok iri doğuyor doğumların hepsi sorunlu oldu)
03052011n.jpg