ASPİR ÜRETİMİ

selam arkadaşlar,
aspir ekenler varsa kıraçta dekardan(1000 mt.) nekadar biçiyorsunuz.
pazarlaması nasıl kimler alıyo kaçtan alıyorlar,
yağ fabrks.mı götürmek gerekiyor TMO almıyomu vb.
şimdiden teşekrlr...

Ynt: ASPİR ÜRETİMİ

Ektigine degmez tek tesellisi desteklemesi tarlayi olduruyo verim yok bizim anlasmali ektik kac muhendis geldi bakti ben turkiyenin her bolgesini gezdim gordum boyle aspir gormedim hayatimda diyodu 90 donum yerden 3800 tl lik aspir sattik :D

Mustafa 66 link=topic=49261.msg922087#msg922087 date=1411756164' Alıntı:
Ektigine degmez tek tesellisi desteklemesi tarlayi olduruyo verim yok bizim anlasmali ektik kac muhendis geldi bakti ben turkiyenin her bolgesini gezdim gordum boyle aspir gormedim hayatimda diyodu 90 donum yerden 3800 tl lik aspir sattik :D
O nedenle böyle aspir gormedim demistir.Bizde 2-3 yıl ektik ne aspir verimli oldu nede yerine ekilen ekin bizde aspir ekmeyi bıraktık.

aslan26 link=topic=49261.msg922092#msg922092 date=1411757112' Alıntı:
O nedenle böyle aspir gormedim demistir.Bizde 2-3 yıl ektik ne aspir verimli oldu nede yerine ekilen ekin bizde aspir ekmeyi bıraktık.
bizde biraktik aspiri bu yil bizim koyde son ekilisi oldu 5_6 senedr ekenler vardi herkes birakti gormedim derken dalgasina degil kurumaya baslamadan 15 gun incesine kadar dudak ucuklatacak sekilde bi aspirimiz vardi sonradan olan oldu ne olduysa biz 90 donumden sattik 5ton kusur diger ekenler 100_120 arasindan 5 ton kusur satti ama hepimizde aspire tovbe dedik artik simdi nohut ekmeyi dusunuyoruz bu kezde bunun kokleri ve buna attigimiz ilacin etkisi 2 yil tarlada kaliyomus o nohutu oldururmu dusunuyoruz

Mustafa 66 link=topic=49261.msg922170#msg922170 date=1411766783' Alıntı:
bizde biraktik aspiri bu yil bizim koyde son ekilisi oldu 5_6 senedr ekenler vardi herkes birakti gormedim derken dalgasina degil kurumaya baslamadan 15 gun incesine kadar dudak ucuklatacak sekilde bi aspirimiz vardi sonradan olan oldu ne olduysa biz 90 donumden sattik 5ton kusur diger ekenler 100_120 arasindan 5 ton kusur satti ama hepimizde aspire tovbe dedik artik simdi nohut ekmeyi dusunuyoruz bu kezde bunun kokleri ve buna attigimiz ilacin etkisi 2 yil tarlada kaliyomus o nohutu oldururmu dusunuyoruz
arpa ekın o tarlaya 2 sene

Mustafa 66 link=topic=49261.msg922087#msg922087 date=1411756164' Alıntı:

Sizden kötüsünü de biliyorum :D

95 dekar, 3150 kg..

Mustafa 66 link=topic=49261.msg922181#msg922181 date=1411768540' Alıntı:
bizimki yine iyimis o zaman bizimki 5 ton 20 kg falan sattik bi 500 kg de birine verdik yani yine sukredelim biz :)

Bildiğim kadarı ile bazı Balkan ülkelerinde yasakladılar Aspiri. Sebebi gelir ve veriminden çok toprağa verdiği zarar. Bazı iz element, elementleri ve nemi çok ciddi şekilde sömüren, tarlaya telafisi zor hasar veren bir bitki.

Arpa ile falan değil. Bilip bilmeden konuşanları da dikkate almayın? Arpa anti-toksin mi? Aspir ' in topraga zehir katması ne demek?

Neyse..

İşin özü. Ülkenin yağ açığını kapatmak için neye destek vereceğini şaşıran, tarımsal planlamadan bi-haber, bilinçsiz hükümetin yapmış olduğu hatalı uygulamalardan biridir aspir. Denize düşenin yılana satılmasıdır yani.

Kökü 3 metreye kadar indiğinden sadece yüzeysel değil, derinlemesine de olumsuz etkileri oluyor.

Verimsiz topraklarda yetiştirilebildiği doğru. Sebebi, diğer birçok bitkinin alamadığı besin ve elementleri alması. Öyle güzel alıyor ki, kendinden sonra ekilecek ürüne hiçbirşey bırakmıyor...

En pratik çözüm hayvan gübresi+baklagil. Yeşil gübre yapabilirseniz daha da çabuk karşılık görürsünüz.

sebazios link=topic=49261.msg922185#msg922185 date=1411769553' Alıntı:
Bildiğim kadarı ile bazı Balkan ülkelerinde yasakladılar Aspiri. Sebebi gelir ve veriminden çok toprağa verdiği zarar. Bazı iz element, elementleri ve nemi çok ciddi şekilde sömüren, tarlaya telafisi zor hasar veren bir bitki.

Arpa ile falan değil. Bilip bilmeden konuşanları da dikkate almayın? Arpa anti-toksin mi? Aspir ' in topraga zehir katması ne demek?

Neyse..

İşin özü. Ülkenin yağ açığını kapatmak için neye destek vereceğini şaşıran, tarımsal planlamadan bi-haber, bilinçsiz hükümetin yapmış olduğu hatalı uygulamalardan biridir aspir. Denize düşenin yılana satılmasıdır yani.

Kökü 3 metreye kadar indiğinden sadece yüzeysel değil, derinlemesine de olumsuz etkileri oluyor.

Verimsiz topraklarda yetiştirilebildiği doğru. Sebebi, diğer birçok bitkinin alamadığı besin ve elementleri alması. Öyle güzel alıyor ki, kendinden sonra ekilecek ürüne hiçbirşey bırakmıyor...

En pratik çözüm hayvan gübresi+baklagil. Yeşil gübre yapabilirseniz daha da çabuk karşılık görürsünüz.

Çok güzel yakalamışsın Yılmaz,
Bende senin yazdıklarını yazakcaktım.
İlave olarak , çeşitli kurumlarda çalışan , tarladan bihaber , köyden bihaber , vatanımızın topraklarından bihaber , köydeki tarım ekonomik gerçeklerden bihaber , piyasa şartlarından bihaber mühendisler var.
Bir yerde , bir ürünün yetişeceğini en kolay , o ürünün yabanisi o çevrede kendiliğinden yetişmiş mi oradan anlarsın.
Aspir ekimi için devletin bir süredir teşvik edici politikaları var , tamam yağ açığı vardır , buna ihtiyaç vardır anlarım.
Ama böyle tarımsal üretime zararı olan bir bitkiyi , verimi bu derece düşük olan bir bitkiyi nasıl yaygınlaştırmasını tavsiye edebilirsin ki?
Hiç olmayacak yerlere gidip gidip çamlık yapıyorlar , bakıyorsun yaban bitkilerinde bir tane çam yok o yörede , 50 sene önce ekilen çamlıklar var , hala benim boyumu geçmeyen çamlıklar var , tamam ülkemize faydası olacaksa orman olsun , lakin orada yetişecek ağacı ekin , oradaki iklime , bitki örtüsüne uyacak ağacı ekin.
Bedeli sonra ağır oluyor , 50 senedir çam ekili diye belli meralara hayvan sokmuyorlar , birçok köyde küçükbaş işi sırf bu sebeple bitme noktasına geldi.
Çamda olmamış , 50 senede o yörede kaç bin tane koyun yetişirdi.
Sadece okulda olmuyor bu işler , hem alaylı , hemde mektepli olması lazım karar verici makamlarda görev yapan insanların ve bunların mühendis kadrolarının.