Eskişehir de bağ

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Eskişehir de 950 fidanlık çekirdekli sofralık üzüm bağı kuruyoruz. Fidanlarımızı aldık sondaj kazıldı su sıkıntımız şükür kalmadı. Terbiye sisteminde ve tarla etrafı çitlerinde kullanmak üzere beton yada silindir şeklinde demir direk kullanma konusunda ve farklı fikir ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Tutarsa ki öyle umut ediyoruz 15 dekar bir yermiz var bu yerde onuda bağa çevirmeyi planlıyoruz. Cevaplar için teşekkürler...

Ynt: Eskişehir de bağ

3 telli Y sisteli olacak ben tarım aletleri üreten bir yakınımın ihaleye girip kardemir gibi direk üreticiden almayı planlıyordum ama yanlız adam ın verdiği linke bakacak olursak bu farklı bir direk olduğundan alternatif oldu açıkçası. Ben daha çok boru şekli
nde 2-3 mm lik demir direkler ile işmizi görmeyi planlıyordum.
Ayrıca bu bölgede muhakkak etrafını hemen çevirmem şart eğer çitte de demir kullanırsam daha toplu ve hesaplı olabilir diye düşünmüştüm. Demir direk taraftarı olduğum için aynı yönde tecrübelerin olmasına sevindim. Maaliyet hakkında bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim...

yanlız adam link=topic=49274.msg484499#msg484499 date=1323336679' Alıntı:
http://www.tuannametal.com/bag-sistemleri/saraplik-sistemleri.html

BU SEKİLLİ DİREKLER HEM TAŞIMASI HAFİF HEM DİKİLMESİ KOLAY HEMDE DAYANIKLI BANA SORAÇAK OLURSAN BUNLARDAN AL DERİM BENİM BAĞLARIN DİREKLERİ BETONDAN 7-8 SENE SONRA DÖKÜLMEYE BAŞLIYOR.

Aradım size döneceğiz dediler ama galiba biraz geniş aldılar daha dönemediler:)

sizdeki şaraplık üzüm mü peki?

arkadaşım biz bağları kazıyoruz siz dikiyorsunuz . öncelikle hayırlı olsun ,benim düşüncem imkanın varsa krom direk dikmeni tavsiye ederim çürüme diye birşey akılna gelmez. birde bağ sulanacaksa kesinlikle demir yapma yakın zamanda o demirleri atarsın.krom yapamayacaksan beton direği öneririm ama sağlam olmalı .bizler bu tarafta beton yapıyoruz .

vale link=topic=49274.msg484639#msg484639 date=1323354371' Alıntı:
arkadaşım biz bağları kazıyoruz siz dikiyorsunuz . öncelikle hayırlı olsun ,benim düşüncem imkanın varsa krom direk dikmeni tavsiye ederim çürüme diye birşey akılna gelmez. birde bağ sulanacaksa kesinlikle demir yapma yakın zamanda o demirleri atarsın.krom yapamayacaksan beton direği öneririm ama sağlam olmalı .bizler bu tarafta beton yapıyoruz .

Kazıyoruzu anlamadım söküyormusunuz yoksa?
paslanma sorunu aklıma gelmemişti teşekkürler.
Krom - beton fiyat farkı nasıl bilmiyorum ama galibva az bir fark değil gibi anladım.

ofas link=topic=49274.msg484658#msg484658 date=1323355474' Alıntı:
Kazıyoruzu anlamadım söküyormusunuz yoksa?
paslanma sorunu aklıma gelmemişti teşekkürler.
Krom - beton fiyat farkı nasıl bilmiyorum ama galibva az bir fark değil gibi anladım.
maalesef sofralık üzümden para kazanamadık .sadece 10 dekar sofralık bağ kaldı .şaraplık üzüme çeviriyoruz ,
krom lar oldukça pahalıdır diye tahmin ediyorum.en uygun olanı beton diye düşünüyorum .sağlam direkler aldıktan sonra kırılma falan olmuyor

Bizim bağlarda hep beton direkli,herhangi bir çarpma vs.olmadığı sürece direkler sapasağlam duruyorlar.Direkleri güzel yapıldıktan sonra kolay kolay dağılmaz.Birde direklerin içerisine tel koyuyorlar onlarda kalın olduğu sürece dik durur.

bizde 25 senelik direkleri ve bağı söktük yeri tesviye edip tekrar bağ dikeceğiz ,söktüğümüz direkleri yeniden kullanacağız . direkler sağlam olduğu sürece bir sey olmaz ,biz kendimiz döktürmüştük ,baş direkleri 2 kişi zor kaldırıyor

nabolant link=topic=49274.msg484712#msg484712 date=1323359131' Alıntı:
bizde 25 senelik direkleri ve bağı söktük yeri tesviye edip tekrar bağ dikeceğiz ,söktüğümüz direkleri yeniden kullanacağız . direkler sağlam olduğu sürece bir sey olmaz ,biz kendimiz döktürmüştük ,baş direkleri 2 kişi zor kaldırıyor
asvaltın altındaki tesviye olan tarla sizindi o zaman

vale link=topic=49274.msg484664#msg484664 date=1323355925' Alıntı:
maalesef sofralık üzümden para kazanamadık .sadece 10 dekar sofralık bağ kaldı .şaraplık üzüme çeviriyoruz ,
krom lar oldukça pahalıdır diye tahmin ediyorum.en uygun olanı beton diye düşünüyorum .sağlam direkler aldıktan sonra kırılma falan olmuyor

Para kazanamadığınızı yazmış olmanız açıkçası biraz hevesimi kırdı desem yalan olmaz.
Krom değil ama yanlız adamın verdiği tuana metal ile görüştüm 18,500 yaklaşık işçilik dahil teklif verdiler
malzeme çelik galvaniz daldırma 3 telli y sistemi 950 fidanlık fiyata tarla etrafı 150 cm kafes tel ve üzeri 30 cm 3 sıra dikenli tel ile çevirme dahil.
Beton fiyatı için düzgün bir araştırma yapmadım.

yahya link=topic=49274.msg484968#msg484968 date=1323373661' Alıntı:
arkadaşım bizim burada 500 dönüm bağ kurdular direkleri çamdan ilaçlı çakma süper oldu ömürlük

Tam bilmiyorum ama bizim içn uygun olacağını sanmıyorum y sistemini ağaç kullanarak uygulamak kolay olmaz sanırım.

sizin yer kaç m2,kaç direk kullanılacak, 18500 yüksek bir fiyat işcilik çok alıyorlar kendiniz dikerseniz daha uyguna gelir,ayrıca ne cins üzüm diktiniz merak ettim , 3 telli sistem kuracagınıza göre kordon sisteminde budama yapacaksınız sanırım

ofas link=topic=49274.msg485345#msg485345 date=1323424560' Alıntı:
Para kazanamadığınızı yazmış olmanız açıkçası biraz hevesimi kırdı desem yalan olmaz.
Krom değil ama yanlız adamın verdiği tuana metal ile görüştüm 18,500 yaklaşık işçilik dahil teklif verdiler
malzeme çelik galvaniz daldırma 3 telli y sistemi 950 fidanlık fiyata tarla etrafı 150 cm kafes tel ve üzeri 30 cm 3 sıra dikenli tel ile çevirme dahil.
Beton fiyatı için düzgün bir araştırma yapmadım.
Galvaniz daldırma en uzun ömürlüsü kış/yaz ısı farkı uzun süreli nem beton direkte dökülmelere yol açıyor boyalı metal direkler 2 3 yılda bir boyanmaz ise çürüyor empre işlemi uygulanmış ahşap toprak yüzeyinde bir sıkıntı olmuyor sıkıntı topraga birleştigi yer ve toprak altında zift daldırma yapılmamışsa çürüme sıçanlar tarafından kemirilme gibi sorunlar oluyor galvanizlerde bagda kullanacagınız kükürt bakır türevi ilaçlar yüzeysel hafif korozyon yaratır ancak sorun olmaz,
Para kazanma işine gelince belirli sürelerle moda olan şaraplık türler moda oldukları zamanın dışında ne yazık ' ki kimse yüzüne bakmıyor sofralık türler büyük marketlerin iyi fiyattan alım yaptıgı zamanlar haricinde yine pek karlı degil,
Ankara çevresinde bir kalecik karası modası başladı bilen bilmeyen kalecik karası dikti tam baglar üzüme yatmaya başladı kalecik karası gözden düştü şimdi kimse yüzüne bakmıyor,
ceviz badem türü hasat sonrası uzun süre depolanabilen türleri araştırmanızı öneririm.

nabolant link=topic=49274.msg485360#msg485360 date=1323428446' Alıntı:
sizin yer kaç m2,kaç direk kullanılacak, 18500 yüksek bir fiyat işcilik çok alıyorlar kendiniz dikerseniz daha uyguna gelir,ayrıca ne cins üzüm diktiniz merak ettim , 3 telli sistem kuracagınıza göre kordon sisteminde budama yapacaksınız sanırım
Tarla 7400 m2 950 fidan dikilecek 320 üzüm için direk dikilecek bir 500m tarla etrafı kafes tel ile çevrilecek.
Ağırlık alphonse lavelle mevlana horoz karası ve az miktarda cardinal.
Yüksek 3 telli Y sistemi olacak inşallah...

cem50 link=topic=49274.msg485542#msg485542 date=1323444965' Alıntı:
Galvaniz daldırma en uzun ömürlüsü kış/yaz ısı farkı uzun süreli nem beton direkte dökülmelere yol açıyor boyalı metal direkler 2 3 yılda bir boyanmaz ise çürüyor empre işlemi uygulanmış ahşap toprak yüzeyinde bir sıkıntı olmuyor sıkıntı topraga birleştigi yer ve toprak altında zift daldırma yapılmamışsa çürüme sıçanlar tarafından kemirilme gibi sorunlar oluyor galvanizlerde bagda kullanacagınız kükürt bakır türevi ilaçlar yüzeysel hafif korozyon yaratır ancak sorun olmaz,
Para kazanma işine gelince belirli sürelerle moda olan şaraplık türler moda oldukları zamanın dışında ne yazık ' ki kimse yüzüne bakmıyor sofralık türler büyük marketlerin iyi fiyattan alım yaptıgı zamanlar haricinde yine pek karlı degil,
Ankara çevresinde bir kalecik karası modası başladı bilen bilmeyen kalecik karası dikti tam baglar üzüme yatmaya başladı kalecik karası gözden düştü şimdi kimse yüzüne bakmıyor,
ceviz badem türü hasat sonrası uzun süre depolanabilen türleri araştırmanızı öneririm.
Fiyat yüksek geldi bir kaç gündür beton direkli sistemi araştırıyorum. işçilik dahil anahtar teslimi 10,000 tl gibi rakam çıkıyor. diğeri 18,400 densede işçilerin konaklama ve yemek masrafları 20,000 tl yi bulacak + sorun yaşarsak adamlar tü,rkiyenin diğer ucundalar. Ama asıl etken rakam.
950 fidanlık bağ bana toplamda 17,000-18,000 tl ye mal olacak diktiğim tarlanın bana yıllık kayda değer bir detirisi yok çok büyük karlarda beklemiyorum. bu bölge ve özellikle bu tarla için yıllık 6,000-7,000 tl kar yüksek ve beniim için emeğime değer bir rakam olacak. soğuk hava deposunda 2-3 ay bekleyebilmesi beni heveslendiren diğer konu. Ayrıca ticari anlamda Eskişehir desem belki çok iddialı olur ama bulunduğum bölgede tek olacak.
yazdıklarınız için teşekkür ederim