1978 Model John Deere 1020 Revizyon Projesi

Bizim 1978 model yadigar bir John Deere 1020'miz var. Orjinal Alman imalat olan bu John Deere modeli, ülkemize az sayıda geldiği için pek bilen yoktur aslında.

38 hp güce ve 2350 kg ağırlığa sahip, 8 ileri 4 geri vitesli, 3 silindirli ve el freni olmayan (park vitesi var!) bu atom karıncayı uzun süredir kullanıyoruz. Sağolsun ne bir arıza ne de bakım masrafı oldu bu güne kadar. Yani bakım dahi yapmamamıza rağmen, basit yapısı ve pratik kullanımı sayesinde, bu kadar yaşlı olmasına rağmen (benden 3 yaş büyük) hiç üzmedi bizi.

Ayrıca zorda kaldığımızda, Başak 2073'e ait ekipmanları sırtına alıp tarlaya koştuğu da olmuştur. Buna rağmen hiç şikayet etmedi. Hatta ukalaalık edip işçilik bakımından 2073'e kafa tuttuğu zamanlar bile oldu :)

Bir ara elden çıkartıp, yine ayakçı olarak kullanılacak daha üst model bir 50 hp altı bir traktör alalım dedik ama hem yakıt tasarrufundan, hem sorunsuzluğundan, hem de aynı işi yapacak bir makina için daha fazla para vermek istemediğimizden, belki biraz da sempatikliğinden hep erteledik bu planı.

Bu modeli bilmeyip merak edenler için bir tane 1020 videosu koyuyorum. Hem traktörün gücü konusunda da fikir sahibi olursunuz. (38 hp traktörün arkasındaki ekipmana dikkat!)

john deere 1020

Buradaki videoda da kendisinden 26 hp (26 beygir daha güçlü) bir Fiat 640'a yaptıklarını görebilirsiniz bu atom karıncanın:

john deere 1020 fiat640 sfida di tiro!!!

(NOT: bu video, 1020'nin Fiat 640'dan iyi bir traktör olduğunu kanıtlamaz. Sadece bilgilendirme amacı ile konulmuştur)

Bu kadar cefadan sonra ben de bu ihtiyar delikanlıyı, bu güne kadar yapmış olduğu hizmetlerin karşılığı olarak bir ödül vermeye, yani layık olduğu hale getirmeye karar verdim. Kısaca fazla maliyetli olmayan bir revizyondan geçirmeyi planlıyorum.

Bu tarz revizyon işlemlerine ilk olarak hidrolik ve motordan başlandığını biliyorum ama bu konularla ilgili bir sıkıntımız olmadığı için bu kısımlarla oynamayıp daha çok konfor ve görsellik konularına eğilmek istiyorum. Amacım, artık kaportasında neredeyse paslanmadık yeri kalmayan bu ihtiyarı, aşağıya resmini koyduğum yurtdışındaki kardeşine benzetmek.

İhtiyarın aşağı yukarı şu anki halini tahmin edersiniz. Kaporta ve cantların rengi soluk ve pas içinde, ön lastik %1, arka lastik %15. Sürücü koltuğunun değil döşemesi, demiri bile erimeye başlamış ...vs.

Ama revizyondan sonra olmasını istediğim hali aşağıda:

2011JohnDeere.png

Belki fotoğraflardaki durumdan sonra yeşile boyanmış, orjinale benzeyen (orjinalde far yok) 2 takım (4 tane) projektör far ekleyip aydınlatmayı da güçlendiririm.

Ve bugün itibari ile operasyon başladı. İlk olarak koltuktan başladım. Tamamen erimiş, durduğu yerde durmayan koltuğun yerine aşağıdaki linkte verdiğim koltuğun 'sarı' rengini sipariş verdim.

http://www.traktorkoltuk.com/fiat/65-st-11bs.html

Koltuğun özellikleri:

* Kızaklı (İleri-Geri Mesafe Ayari 150 mm.)

* Hidrolik Süspansiyonlu (Çift Yay ve Amortisör sistemiyle 100 mm.)

* Sürücü Kilogram Ayarlı (50kg-120kg)

* Acı Ayarlı Mekanizma (5 farklı açılarda)

* Kolçaksız Sırtlıklı Koltuk.

Koltuk bu gün kargoya verildi. Sarı renk olması için 10 lira opsiyon bedeli istediler ve 177 liraya mal oldu. Bu fiyata kargo dahil. Tahminen pazartesi günü elimde olur. Montajdan önce ve sonraki fotoğralırını çekip bu başlığın altına ekleyeceğim.

Daha yapılacak çok iş var ama aklımda kaba taslak bir iş sırası koydum. Buna göre:

1-) Sarı, konforlu, süspansiyonlu koltuk.

2-) By-pass sistemli, emniyet siboplu hidrolik dreksiyon sistemi: 1020'ler için özel hazırlanan bu sistem, sonradan takılan diğer standart hidrolik direksiyon sistemlerinden biraz farklı. Kullanan birkaç kişiyle konuştum. Direksiyonun tüy gibi konforlu olduğunu söylediler. linki: http://www.ahs.com.tr/SubUrunDetay.aspx?id=1972

3-) John Deere Junior (34,5 cm çapında simit) direksiyon. Direksiyon hafiflediği için manevra kabiliyetini arttırmak amacı ile küçük simit dreksiyon montajı.
Linki: http://www.eryavuz.com.tr/38.asp

4-) 2 tane olan projektörleri 4'e çıkartıp üst üste montajı (aklıma ampul olarak 6000k çin malı ucuz xenon da takmak geliyor ama iyice uzay mekiğine döncek :)

5-) Tüm kaportanın, ağırlıkların, motorun ve arka tarafın elden geçirmek, gerekli yerleri mancunlama vs'den sonra orjinal John Deere yeşline boyanması. Son olarak pasta cila ile kaportaya parlaklık kazandırma.

6-) Jantların orjinal civciv sarısına boyanması.

7-) Ön tarafta, kaportanın sağında- solundaki sarı şerit ve 'John Deere 1020' yazısını, dijital baskı makinasında, orjinal fontları ile yazdırıp yapıştırma.

:cool: Arka lastiklere iş makinası desenli kaplama. Önlere oluklu tip yeni lastik.

9-) En son egsozun boyanması ve orjinalinde olmayan, uygun ve orjinal gibi duracak bir dikiz aynası takılması.

Şimdilik yolun başındayım, yapılacak çok iş var ama sabırla ve yavaş yavaş ve severek yapılınınca bitirilmeyecek bir proje değil. Tahmini 2000- 3000 lira gibi bir maliyeti olacak ama sonuna kadar hak ediyor galiba ihtiyar delikanlı.

Projeye dahil edilebilecek yeni fikir ve görüşlere herzamanki gibi açığız.

Şimdilik herkese selametle.

Ynt: 1978 Model John Deere 1020 Revizyon Projesi

Benim baştan beri çok hoşuma gider bu tarz işler hem arabada hem de traktörde.Bence gayet güzel olacaktır,belki farlar eski fordlardaki gibi yandan olursa değişik bir hava katabilir,ama xenon far gitmez diye düşünüyorum.

Çağrı link=topic=49288.msg484699#msg484699 date=1323358760' Alıntı:
Benim baştan beri çok hoşuma gider bu tarz işler hem arabada hem de traktörde.Bence gayet güzel olacaktır,belki farlar eski fordlardaki gibi yandan olursa değişik bir hava katabilir,ama xenon far gitmez diye düşünüyorum.

Çağrı aynen. o sinyalli ford farlarından alıp yaşile boyayarak montaj yapılırsa göze çok hoş gelir. Yazdım bunu kenara:) Fikir için teşkkürler.

öncelikle projenizi ve sızi canı gönulden kutluyorum mükemmel bir düşünce tarımla uğraşan bir kişi için çok güzel bir hobi..ımkanım olsa bızımıhtıyarada yaparım ben ne dıyeyım size kolay gelsın ama önceki halıyle yenı halını fotoayıp koymayı unutmayınız..

alakazem_43 link=topic=49288.msg484718#msg484718 date=1323359383' Alıntı:
öncelikle projenizi ve sızi canı gönulden kutluyorum mükemmel bir düşünce tarımla uğraşan bir kişi için çok güzel bir hobi..ımkanım olsa bızımıhtıyarada yaparım ben ne dıyeyım size kolay gelsın ama önceki halıyle yenı halını fotoayıp koymayı unutmayınız..

Çok teşekkür ederim. Fotoları kesinlikle ekleyeceğim. Neydi ne oldu bilmek lazım :)

Dqn link=topic=49288.msg484716#msg484716 date=1323359355' Alıntı:
Öncelikle ana unsurlara göz atın. Motor Hidrolik kollarına baktırın, ömrü ne kadar.
XxXEsinti66 link=topic=49288.msg484724#msg484724 date=1323359617' Alıntı:
bencede güzel bi proje ama gine siz emin oldugunuz yerlerede bi baktırın

Yadigarın motor konusunda bir sıkıntısı yok. Gram yağ eksiltmez. Çekiş konusunda, daha önce de dediğim gibi 70 hp Başak 2073 ' ten aşağı kalır yanı yok. Bir tek hidrolik kollarını bir gözden geçirtmek lazım. Bir sorun varsa da parçası ucuz olduğundan ve 1020 - 1030 - 1120 - 1130 serilerinin tüm parçaları birbirine uyumlu olduğundan uygun fiyata onarımı yapılabilir diye düşünüyorum.

Anlamadığım şey kataloğunda 1000 kg kaldırma kapasitesi var diyorlar garibin. Ama bizimki de ilk videoda görülebileceği gibi pulluğu sökemediğinde kafayı kaldırıyor. 4 tonluk dolu römorkü bana mısın demeden yerden kesiyor. Nasıl 1000 kg bu anlamadım :)

Yeni John Deere M serisi utansın diyorum, başka da birşey demiyorum :)

sebazios link=topic=49288.msg484710#msg484710 date=1323359096' Alıntı:
Çağrı aynen. o sinyalli ford farlarından alıp yaşile boyayarak montaj yapılırsa göze çok hoş gelir. Yazdım bunu kenara:) Fikir için teşkkürler.
Belki ön ağırlıkları da sarı yapabilirsin abi,değişik bir hava katabilir.

Çağrı link=topic=49288.msg484742#msg484742 date=1323360478' Alıntı:
Belki ön ağırlıkları da sarı yapabilirsin abi,değişik bir hava katabilir.

Bak bu da güzel fikir. Gözümde canlandırıyorum şu an. Cantlarla uyum içinde olur gibi geliyo. Bunu da not aldım ama bir deneyip uygulamak lazım. Amacım sıfır gibi görünen, zehir gibi kıvrak, kullanımı çok konforlu ve modern bir traktör haline gelsin istiyorum.

Proje çok güzel..Ben olsam ben de değiştirmezdim yani hiç işe yaramicak olsaydi bile yapmak istediğiniz gibi tertemiz yapar yadigar diye durdururdum bi kenarda :) Ama gördüğüm kadarıyla çok iş yapıyor maşallah, gönlünüzce olsun :)

ertac sahın link=topic=49288.msg484730#msg484730 date=1323360124' Alıntı:
buyuksun ustat ok-*-s

Tesekkur ederim.

mf_ford link=topic=49288.msg484764#msg484764 date=1323361256' Alıntı:
bence iyi olmuş.inşallah zararlı çıkmazsın

Tesekkur ederim. Proje bittikten sonra satmayı düşünmediğim icin kar zarar konusu çok önemli değil. Ticari düşünen biri olsaydı. Uğraşımız mı bu hurdayla der, baskasına bakardık. İs biraz keyif ısı anlayacağınız.

DONAT_01 link=topic=49288.msg484800#msg484800 date=1323362972' Alıntı:
Proje çok güzel..Ben olsam ben de değiştirmezdim yani hiç işe yaramicak olsaydi bile yapmak istediğiniz gibi tertemiz yapar yadigar diye durdururdum bi kenarda :) Ama gördüğüm kadarıyla çok iş yapıyor maşallah, gönlünüzce olsun :)

Benim de fikrim bu. Düşündüğüm hale gelirse, bir de yeşil römork bağlarım arkasına, ofise buğday çekerken sırada dursun yeter :)

bunlar bence efsane traktörler ..ne varsa eskide var ..dayanıklı ve çok sağlam .bende çok severim böyle modifiye işlerini .özellikle kendim yapmak isterim tabii kaporta aksamını .tavsiyem orjinalinden uzaklaşmadan modifye etmek yada restore etmek

vale link=topic=49288.msg485067#msg485067 date=1323379886' Alıntı:
bunlar bence efsane traktörler ..ne varsa eskide var ..dayanıklı ve çok sağlam .bende çok severim böyle modifiye işlerini .özellikle kendim yapmak isterim tabii kaporta aksamını .tavsiyem orjinalinden uzaklaşmadan modifye etmek yada restore etmek

Kaportaya bir hevesle girisip kendim boyayım diye ben de çok bilendim lakin pasları, macunlanacak, ziparalanacak yerleri görünce, bu isin benim boyumu aşacağını anladım.

İyi bir kaporta ustam var. Arabanın islerini götürürüm. Davut usta.

Traktörü götürdüm dükkanına. Bir de ilk mesajdaki traktörün resmini gösterdim.

Dedim bunu, (resimdekini kastederek) buna ceviricez. Olur mu?

Bir resme, bir benim traktöre baktı. Dedi olur.

Kaça olur?

Dedi, 600 liraya da olur, 1000 liraya da.

Nasıl yani?

Dedi ki: Bu motora harcanacak boya belli, macun belli, zımpara belli. Bunlar çok tutmaz. Asıl tutacak olan işçilik. Bu traktor 1 günde de biter, 5 günde de.

5 günde korpe kiz gibi olur. Resimdeki sonum kalır ama 1500 tutar.
1 günde 3 çocuklu kadına benzer. Şimdikinden hallice olur. 500 tutar.

Dedim, bana 30 ' unu geçmemiş cocuksuz dul lazım. gerisini sen anla.

Çok iyi anladım dedi :)

Koltuk ve hidrolik direksiyon hal ' olsun, kaportacinin kapisindayim.

Bizim nine 30 ' luk dula dönmez ama belki biraz cazibesi artar.