3 Katır Gücünde

Ynt: 3 Katır Gücünde

Sibiryada kızak çeken köpekler de hala kullanılıyor. Hayvanın bakımı dışında masrafın yok. Model yükseltmek istediğinde traktör firmasına bir kucak para da vermiyorsun. Çiftleştiriyorsun, direk son modeli geliyo :)

koye gittimde eskı adamlarla konusuruz bazen mesela 200 dekar 1 parca sordum nasıl surerdınız eskıden okuzlerle rurerdık dedım kople etrafınımı dolanıyordunuz hayır dedi once 20 dekarı keser orayı bı surerdık sonra bi 20 dekar daha bole bole bıtırdık diyo hasat zamanı ıse tırpanlarla işler cogu zaman kışa yakalnırdık dedi ŞİMDİ bakıyorum da cogu zaman o ınsanların surudgu yerı biz traktorlerle suruyoruz ve cogu zaman eriniyoruz sürürken sıkılıyoruz elimizdekinin degerini bilelim arkadaslar !!

sebazios link=topic=49328.msg485990#msg485990 date=1323508557' Alıntı:
Sibiryada kızak çeken köpekler de hala kullanılıyor. Hayvanın bakımı dışında masrafın yok. Model yükseltmek istediğinde traktör firmasına bir kucak para da vermiyorsun. Çiftleştiriyorsun, direk son modeli geliyo :)

:D Son model geliyor ama teknik özelliklerde pek değişiklik olmuyordur herhalde :D :D

atabey link=topic=49328.msg486028#msg486028 date=1323514490' Alıntı:
baya eğlenceliymiş inekleri satsakta bunnardan alsak zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

'Çift Sürmek' deyimi de zaten buradan geliyor. Sabanın önüne bir çift öküz / manda takıldığı için, hasat sonrası anızın ilk sürülme işinin adı bu olmuştur zamanla. Bizim oralarda eski, rum zamanından kalma sıralı-sırasız bağları olanlar, kışın, özellikle de donda, toprağı havalandırmak için hala atla sürerler. Şahse ben öküz yada mandayla çift sürmedim ama aşağıya resimlerini koyduğum at ile sürme işlemini bolca yaptım.

kara-saban-hala-kullaniliyor-3727.jpg

gecimini-hala-kara-sabanla-sagliyor-1.jpg

Bu da bizim kullandığımız pulluğun birebir aynısıdır:

imgp5345.jpg

Bunlar ise orjinal çift sürme görüntüleri:

03.jpg

pulluk.jpg

Bu resimde ise orjinal bir kara saban var. Bir nevi şu an kullandığımız patlatanların ahşaptan yapılmış teklisi

saban091.jpg

Sürüm esnasında hayvanlar ravan ve ustaysa, sürme işlemi (gün boyu yürümek dışında) oldukça zevklidir.

Ama genç ve toy hayvanlar usulü bilmediği için, ardındaki rençberi çok uğraştırır. Rençber, hayvanı pulluğun hizasına, çizisine getirebilmek için hem pulluğu tutmak, hem de yulara asılmak zorundadır sürekli. Uzun uğraşlar sonunda da bunu başarır. İşte gündelik haytta kullandığımız çiziye gelmek, izaya getirmek, yola getirmek deyimlerinin tamamı, yukarıda anlattığım şekilde ve bu sürüm şeklinden doğmuştur.

Tabi bazen imkansızlıklar nedeni ile farklı uygulamalar yapmak durumunda da kalınıyor:

gercus-tarlalarinda-kara-saban-kullanilmaya-devam-ediyor-370218.jpg

Çift sürerken iki hayvanın olma zorunluluğu vardır. Yoksa saban dengeli çekilmez. Tek öküzü öldü diye bir tarafa atını, eşeğini hatta oğlunu koşanların hikayelerine Kemal Sunal filmlerinden aşinayız hepimiz :)

68cerran68 link=topic=49328.msg485993#msg485993 date=1323509057' Alıntı:
koye gittimde eskı adamlarla konusuruz bazen mesela 200 dekar 1 parca sordum nasıl surerdınız eskıden okuzlerle rurerdık dedım kople etrafınımı dolanıyordunuz hayır dedi once 20 dekarı keser orayı bı surerdık sonra bi 20 dekar daha bole bole bıtırdık diyo hasat zamanı ıse tırpanlarla işler cogu zaman kışa yakalnırdık dedi ŞİMDİ bakıyorum da cogu zaman o ınsanların surudgu yerı biz traktorlerle suruyoruz ve cogu zaman eriniyoruz sürürken sıkılıyoruz elimizdekinin degerini bilelim arkadaslar !!
Aynen öyle mart ayında çifte başlıyorlarmış. Hazirana doğru çift bitiyormuş. Haziran ayında çayır biçimine başlıyorlarmış, Hasada kadar çayırı biçip içeri atıyorlarmış. Temmuzun sonlarına doğru hasad başlıyormuş. Biç, harmana hepsini getir. Sonra düven sürme.. Ata düveni bağla düvenin üstüne çık, dolan babam dolan. Sonra Tığ savuryorlarmış. Samanla buğday birbirinden ayırılıyormuş. Eskiden dekara 100 kilo alıyorlarmış ama buğdaylar nohut gibi oluyormuş. Birazını İhtiyaç için satıyorlarmış, Dekara 10 kilo atılacak kadar tohum ayırıyorlarmış. Birazda bulgur yapmak, un yapmak için ayırılılıyor. Tabi Bulgurun Ticari yönü var. Her sene bulgur yapıp satıyorlarmış. Dedem ve babam bir sene bayağı bir bulgur yapıp satmışlar. Buydayı yıka, kaynat, değirmende çek.. Bizimkiler çevrede ilk bulguru çıkarıp pahalı pahalı satıyorlarmış. Sonra tarlaya avuçla tohum saç. Birde karıştır. Tohumu kar yağmadan biraz önce ekiyorlarmış. Yani Mart-Kasım arası Çalışıyorlarmış. Çok etkileyici. O zamanın insanları çok kuvvetliymiş. Şimdi Traktörle çift sürerken başımız ağrıyor yok canım sıkıldı yok müzikle çalış yok bilmem belim ağrıdı traktör sallıyor.. O zaman türkü çağırarak iş yapıyorlarmış. Gürültü patırtı yok eğlenerek iş yapıyorlarmış. Dolayısıyla yorulmuyorlar. :)