Amerika'nın başı beyaz kelebekle dertte

Bitkilerin yapraklarıyla beslenen, tarım alanlarına büyük zararlar verdiği için Avrupa Bitki Koruma Organizasyonunun (EPPO) karantina listesinde yer alan Amerikan beyaz kelebeğinin son 4 yılda Gürcistan'da tarım alanlarına ciddi zararlar verdiği, kelebeğin olumsuz etkilerinin Artvin'de de görülebileceği bildirildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Entomoloji ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Temel Göktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kelebek türünün ilk kez ABD'de görülmesinden dolayı bu adı aldığını, orman ve meyve ağaçları ile 600'den fazla bitki türünün yapraklarını yiyerek beslendiğini söyledi.

Kelebeğin Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Kore, Japonya ve Rusya'da geniş bir alana yayıldığını belirten Göktürk, ''Türkiye'de ilk kez 1975'te Edirne, İstanbul ve Tekirdağ'da görülen bu tür günümüzde Marmara ve Karadeniz bölgeleri ile Ege'ye kadar yayılmış. Orta Karadeniz'de 1982'de fındıklarda yaptığı zararla dikkatleri üzerine çekmiştir'' dedi.

Yapraklardan beslenmesi nedeniyle ağaçlarda verimin düşmesine neden olan Amerikan beyaz kelebeğinin popülasyonunda Artvin'e sınırı bulunan Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'nde son yıllarda artış olduğuna dikkati çeken Göktürk, şunları söyledi:

''Ülkemizde özellikle Samsun'da fındıkta yaptığı zararla öne çıkan bir tür olmasına rağmen Artvin'de şu ana kadar fazla bir zararı görülmedi. Fakat, Acara Özerk Cumhuriyeti'nde, özellikle Karadeniz kıyı şeridinde kelebeğin zararı son 4 yıldır hissedilir düzeyde artmış durumda. Gürcistan'ın turizm ili Batum'da şehir içinde park ve bahçelerde bile kelebeğin zararı yoğun bir şekilde görülebiliyor. Bu nedenle Artvin'deki orman ve tarım alanlarının yakın bir zamanda bu kelebeğin etkisiyle zarar göreceği endişesini taşıyoruz. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Artvin'den Batum'a giden iki uzman personel, Batum ve Çevresinde Orman Zararlıları ile Mücadele Projesi kapsamında, zarar gören alanlarda mücadele çalışmaları yürütmektedir.''

Bu kelebek türünün Artvin ve ilçelerinde görülebileceği uyarısında bulunan Göktürk, ''Önümüzdeki yıllarda özellikle Artvin'in Kemalpaşa beldesi, Hopa ve Arhavi ilçelerinde tarım alanlarında yaşanabilecek zarara karşı şimdiden önlem alınmalı ve bu zararlıyla mücadele başlatılmalı'' diye konuştu.

AA

522420111207114021357.jpg

Ynt: Amerika'nın başı beyaz kelebekle dertte

nerde tuhaf tuahf bişeyler cıkarsa kesinlikle amerikan ismi var amerkina kurda amerikan kuşu amerikan kelebegi hespsi ordan cıkıyor bile bile yapıyolar galiba