Dünyanın en büyük yan sanayi şirketi Bosch, geliştirdiği yeni enjektörle benzinli otomobillerin devrini yeniden başlatacak. Dünyada sadece Bursa fabrikasında üretilecek enjektörler, Türk-Alman mühendislerin ortak çalışmasıyla geliştirildi. Yüzde 30 tasarruf sağlayacak enjektörleri kullanan otomobiller 2012’den itibaren yollara çıkacak.

Son yıllara damgasını vuran dizel motoru 84 yıl önce geliştirdiği püskürtme teknolojisiyle kullanılabilir hale getiren Alman sanayi devi Bosch, benzinli otomobilleri eski günlerine döndürecek bir teknoloji daha buldu. Türk ve Alman mühendislerin geliştirdiği yeni benzin enjektörüyle benzinli otomobiller 2012’den itibaren yüzde 30 daha az yakıt tüketecek. 100 kilometrede 10 litre benzin tüketen bir otomobil 7 litre tüketimle dizel ile arasındaki farkı kapatacak.

Bosch Sanayi ve Ticaret Genel Müdürü Steven Young, otomotiv pazarını değiştirecek benzin enjektörlerinin dünyada sadece Bursa’daki fabrikalarında üretileceğini söyledi. Bosch Grubu’nun yıllık cirosunun yüzde 8’ini Ar-Ge’ye ayırdığını anlatan Young, Ar-Ge’nin yüzde 45’inin de çevreci teknolojileri aktarıldığını belirtti. Dünyanın en büyük benzin ve dizel enjektör üreticisi olduklarını hatırlatan Young, yeni enjektörlerini şöyle anlattı: “Artık eskisi kadar büyük benzinli motorlara gerek kalmayacak. Zaten küçülme trendi başladı. Motorlar küçülürken güç artıyor ve ağırlık azalıyor. Yeni enjektörümüzle benzinli ve dizel farkı kapanacak. Şu an Mercedes-Benz ile çalışıyoruz. 2012’de ilk araçlar yola çıkacak. Sonraki yıllarda diğer otomotiv şirketleri de bu teknolojiyi kullanabilecek. Benzin teknoljisi yeniden geri dönecek. Benzini kolay kolay harcamayız...”

Young, yeni benzin enjektörleri için Türkiye’deki ve Almanya’daki mühendislerin birlikte çalıştığını anlattı. Önceleri Türkiye’deki fabrikaların sadece geliştirilmiş ürünlerin modifikasyonunu yaptığını belirten Young, “Şimdi yeni ürünleri burada yaratıyoruz. Ar-Ge’nin ağırlığını Bursa’ya kaydırıyoruz. Almanya’ya Türk yan sanayicisini de öneriyoruz. 2011’de 185 olan mühendis sayımız da 2012 sonunda 300’e dayanacak” dedi.

Hibrid tamamen bitecek

Young, Mercedes ile elektrikli araç teknolojisi için de ortak çalışma yürüttüklerini açıkladı. Almanya’da devam eden çalışmalarla Bosch araçlardaki akü üzerine çalışıyor. Steven Young, hibrid araçların bir geçiş süreci olduğunu, 2020’den itibaren hibridin tamamen piyasadan kalkacağını ifade etti.

Steven Young, son dönemde sıkça tartışılan Türk malı otomobil için yardıma hazır olduklarını belirterek “Ana üretici belli olursa güvenlik sistemini vermeye hazırız. Bu konu sanırım 2012’de netleşecek” diye konuştu.

Fabrikasında ‘BOSCH’ yer kalmadı!

Bosch’un Türkiye’deki 4 üretim tesisinden sorumlu olan Steven Young, Bursa’daki fabrikanın bahçesini ve boş alanlarının tamamını güneş panelleriyle donattıklarını söyledi. Böylece fabrikanın enerjisinde yüzde 25 tasarruf ettiklerini anlatan Young, “Fabrikada boş yer kalmadı. Şimdi diğer fabrikalarımızda da güneş enerjisinden faydalanacağız” dedi.

Dizel, 100 yıllık lideri koltuğundan indirmişti

Dünyada ilk dizel motor teknolojisini 1897 yılında Alman mühendis Rudolf Diesel icat etmişti. Ancak dizel motorlu bir otomobilin üretilmesi Bosch’un kurucusu Rudolf Bosch sayesinde oldu. Bosch, 1927 yılında ilk dizel püskürtme pompalarını buldu. İlk dizel motorlar kamyonlarda kullanılmaya başlanırken 1940’lı yıllarda dizel pompalarının küçülmesiyle binek otomobiller de dizel üretilmeye başlandı. Alfa Romeo, Mercedes-Benz, Skoda, Citroen, Peugeot, Renault ve Scania dizel motoru kullanan ilk üreticilerdi. Ancak performansının düşük olması ve çok yüksek sesle çalışması, dizel motorun binek otomobillerde yaygınlaşmasını engelledi. Ta ki 90’lı yıllara kadar... Dizel motor teknolojisinin gelişmesi ve yeni püskürtme teknolojilerinin bulunmasıyla torku yani çekiş gücü artan dizeller, daha az ses çıkarıp daha çok performansa sahip oldular. Bunun üzerine krizlerle birlikte artan petrol fiyatları da eklenince dizelin önlenemez yükselişi başladı. İlk kez 2004’te Avrupa’da, 2006’da ise tüm dünyada dizel otomobiller benzinli araçları geçti. Türkiye’de de 2010 yılında 6.2 milyon adede yükselen dizel araçlar benzinli otomobilleri ilk kez solladı. Böylece dizel araçlar benzinli motor teknolojisini 100 yıllık tahtından indirdi.

2020’de hedef sıfır kaza

Şimdiye kadar otomotiv dünyasına kazandırdığı ABS, ESP, ASR gibi teknolojilerle yüzbinlerce kişinin hayatını kurtaran ve gece görüş sistemi, kendi kendine park eden araç sistemini bulan Bosch şimdi de sıfır kaza için çalışıyor.

Otomobillerde aktif ve pasif güvenlik önlemlerinin 350 kiloluk ağırlığa ulaştığını hatırlatan Steven Young, “2020’ye kadar interneti otomobillere sokacağız. Araçlar arası iletişim olacak ve trafik yönetim merkezine bağlanacak. Örneğin 2 araç kavşağa yaklaştığında sistem önce uyaracak ardından sürücü tepki vermezse araçlardan biri diğerine yol verecek. Ayrıca ABS, ESP, hava yastığı gibi teknolojiler hafifleyecek ve araçlar 300 kg daha hafif olacak. Elektrikli araçlar, aktarma sistemi olmadığı için çok daha hafif hale gelecek. Bu sayede sıfır kaza sistemini getireceğiz” dedi.