KARDA FENDT

Ynt: KARDA FENDT

bu nasıl topraktır ben anlayamadım .bizim buralarda olsa traktör beline kadar oturur.dün bir deneyeyim diye tarla sürmeye gittim hafif çamurdu.hemen tekerlere doladı neredeyse çamurlukları patlatacaktı,,,

vale link=topic=49531.msg488774#msg488774 date=1323786216' Alıntı:
bu nasıl topraktır ben anlayamadım .bizim buralarda olsa traktör beline kadar oturur.dün bir deneyeyim diye tarla sürmeye gittim hafif çamurdu.hemen tekerlere doladı neredeyse çamurlukları patlatacaktı,,,

Yer çamur değil yalnız dikkatinizi çekerim. Hava eksi bilmem kaç. Toprak donmuş ve resmen beton gibi. Traktör güçlü olduğu için don mon dinlemeden iş yapabiliyor. Yoksa çamurda değil fendt, feriştahı olsa iş yapamaz.

sebazios link=topic=49531.msg488796#msg488796 date=1323788423' Alıntı:
Yer çamur değil yalnız dikkatinizi çekerim. Hava eksi bilmem kaç. Toprak donmuş ve resmen beton gibi. Traktör güçlü olduğu için don mon dinlemeden iş yapabiliyor. Yoksa çamurda değil fendt, feriştahı olsa iş yapamaz.
evet doğru videoyu sesiz izlemiştim

bu adamların havaları nasıl bilmemde ben eskiden beri don havalarda ve karlı havalarda tarla sürülmesi veya toprakla oynanması iyi olmaz diye duyarım biz mısır slaj yeri vardı slaj yaptıktan sonra donlu günlerde sürdük ve hava bir iki gün güneşliydi ekin ektik ekeli neredeyse 2 ay oluyor daha çıkan toprağı hafif kazıyorum tohumların bir çoğu havanın akşam donup öğlen 1 veya 2 saatliğine çözülmesinden dolayı büzüşmüş kalmış. Bizim köye traktör denemek için gelmişlerdi karlı günde tarla sürdüler o tarla 3 senedir hasta ne eksen hastalanıyor verim hiç yok denecek kadar az.

biskırem34 link=topic=49531.msg488930#msg488930 date=1323795466' Alıntı:
bu adamların havaları nasıl bilmemde ben eskiden beri don havalarda ve karlı havalarda tarla sürülmesi veya toprakla oynanması iyi olmaz diye duyarım biz mısır slaj yeri vardı slaj yaptıktan sonra donlu günlerde sürdük ve hava bir iki gün güneşliydi ekin ektik ekeli neredeyse 2 ay oluyor daha çıkan toprağı hafif kazıyorum tohumların bir çoğu havanın akşam donup öğlen 1 veya 2 saatliğine çözülmesinden dolayı büzüşmüş kalmış. Bizim köye traktör denemek için gelmişlerdi karlı günde tarla sürdüler o tarla 3 senedir hasta ne eksen hastalanıyor verim hiç yok denecek kadar az.
türkiye arazilerinin %60 anlattığın gibi çamurda işçilik yapılmaz...biz bazen yağmur yağarken başkalarının pancar sökümünü yapıyoruz makina toprağı 20-30 cm karıştırıp gittiği için oraya ekilen ekin hastalıklı oluyor komşulardan biriside yağmurda tırmık sürüp hazırladı küçük küçük kesekler oluştu yağmur durup hafif yellenincede ekin ekti milletin buğdayı başaktayken adamınki 2karıştı :D

doganbey1 link=topic=49531.msg502727#msg502727 date=1325439450' Alıntı:
Breh maşallah nede zevklidir sürmesi :) Çamur değilde donda sürülse nasıl olur acaba?

Bu traktor ve bu ekipmanla sürüm gercekten zevklidir. Kabın tam isindiginda, adam kısa kollu kıyafetle bile sürer.

Bu tarz iklimlerin en kötü yani ani sıcaklık fakliliklari. Kıs ayında ne kadar kar yağarsa yağsın, ilk bahar sıcaklarında kar eriyemeden buharlastigi icin topragın nem ihtiyacı karşılanamiyor. adamlar da ister istemez kendi çarelerini bulmuşlar.

Karı gömmek..

vay be ne çiftçilik helal olsun bunlar tarlaların sınırlarını nasıl bulıyolar hayret bizim burda olsa kan çıkar sen benim yerimden geçmişsin benim yerimi sürmüşsün sen benim sınırımı çiğnedin derken karışır ortalık...

karı buzu bilmem ama adamların tarlaları 500 dönümden aşağı değil gibime geliyor ve
ilk video silajlık mısır tarlasına benziyor, benim izlenimime göre o tarla hiç sulanmadan
mısır yetişmiş gibi.

şerefli1 link=topic=49531.msg502906#msg502906 date=1325453789' Alıntı:
benim bildiğimde donda toprak sürülmez toprak strese girer hastalanır yani

Anız yakma gibi sıcaklıktan kaynaklananlarin dısında donda sürüm yapma sonucunda asiri soğuktan dolayıda topraktaki bazı bakteri ve mikro organizmalar azalması yada ölmesine Halk arasında topragın hastalanamasi deniyor.

İlk videodaki sürüm sekli ise bu bilgi ile çelişiyor. bunu yapmalarının iki nedeni var. İlki karı gömerek topragın su tutma potansiyelini arttırmak. Digeri ise zaman darlığı. Yılın 150 gunü kar altında olan memleketlerde ister istemez karlı ve Dink ' i günlerde de çalışmak zorundasınız. Tahminim adamlar topraktaki bu organizma kaybını telafi edecek uygulamalar yapiyorlardir. Yada en azından buna uygun bitki türlerinin yetiştiriciliğine yoneliyorlardir.