2015 e kadar Bolu da patates ekilmeyecek

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya geçilecek olan bitki pasaportu yönetmeliğiyle 2015 yılına kadar Bolu da patates üretilemeyeceğini ifade etti. Özcan, ayrıca çiftçinin vergi mükellefi haline geleceğini de iddia etti..
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, geçtiğimiz hafta meclis kürsüsünden yaptığı konuşmayı hatırlatarak Bolu’nun sorunlarını muhakkak meclis kürsüsünden duyurmaya dikkat ettiğini belirtti. Özcan “Geçtiğimiz hafta ben yine TBMM’nde iki – üç defa genel kurul kürsüsüne çıkma şansı buldum. Tabii bazıları tenkit etse de genel kurul kürsüsüne çıktığım zaman muhakkak Bolu’nun sorun ve sıkıntılarını dile getirmeye çalışıyorum.

Geçtiğimiz hafta da Bolu’daki binlerce patates üreticisini ilgilendiren bir konuyu meclis gündemine taşıdım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı da vardı. Biliyorsunuz bir süre önce AKP tarafından bir bitki pasaportu sistemi yönetmeliği çıkartıldı. Bu yönetmeliğin iki yönü var. Bunlardan bir tanesi köylüyü vergi mükellefi yapmak. Zaten zor koşullarda yaşayan, geçinen köylümüzü vergi mükellefi yapmak. İkincisi de patates üreticilerimizi çok yakından ilgilendiren bir konu: Bu yönetmelik 1 Aralık’ta yürürlüğe girdi, bu yıldan itibaren 2014 yılının sonuna kadar; 2015 yılına kadar patates üretimi yapılamayacak” dedi. Konuya dikkat çekebilmek için doğrudan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına hitap ettiğinin altını çizen Özcan, “Sayın Bakan’a TBMM kürsüsünden tüm Türkiye’nin huzurunda açıkça şunu söyledim: ‘Sayın Bakanım siz Türkiye’deki zenginleri, tuzu kuruları, faizden geçinenleri, yandaş iş adamlarının hepsini kayıt altına aldınız, hepsini vergi mükellefiyeti altına aldınız da; şimdi bu ülkede zaten zar zor geçinen çiftçi mi kaldı vergi mükellefiyeti altına alacaksınız?

Bu yönüne karşıyım. Siz önce zenginden adam gibi vergi alın, ondan sonra çiftçinin üç kuruşluk patates gelirine, buğday gelirine, hayvanını satıp elde ettiği üç kuruşluk gelirine göz dikin’ dedim. Daha önce de Sayın Bakan’a gitmiştim. Bu bitki pasaportu sistemi yönetmeliği patates üreticilerine büyük darbe vuracak Sayın Bakanım, üç yıl Bolu’da yemeklik patates ekilmezse; dört yıl Bolu’da tohumluk patates ekilmezse, Bolu’daki patates üreticileri gerçek anlamda perişan olacak. Ne olur bunu yürürlüğe koymayın’ demiştim veya bunu üç yıldan iki yıla düşürelim, uygulamasını da iki yıl erteleyelim demiştim. Ancak Sayın Bakan, tüm iyi niyetli girişimlerime rağmen, bu konuda adım atmaya yanaşmayınca, TBMM kürsüsünden bu eleştirilerimi yeniden dile getirdim ve dedim ki ‘siz köylüye ve patates üreticisine çok büyük zarar veriyorsunuz.

Patatesten üç kuruş gelir elde ederim ümidiyle Bolu’da düğün yapıp, kredi çekip borçlanan insanlar oldu. Yarın bu insanlar, patatesten gelir elde edemeyecekleri için, kapılarına bir icra memuru gelirse; evlerinden eşya kaldırılmaya kalkılırsa, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanı olarak siz başınızı yastığa huzurla koyabilecek misiniz?’ ifadelerini kullandı. Bütün bu çabaları sonunda istenilen sonucun çıkmadığının altını çizen Özcan, “Ancak tüm bunlara rağmen, üzülerek söylüyorum, AKP’nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, sanki Türkiye onun çiftliğiymiş gibi, Türk köylüsü de onun marabasıymış gibi, ben yaptım oldu mantığıyla hareket edeceğini, bundan geri adım atmayacağını tüm Türkiye’nin gözünün içine bakarak ifade etti. Bu beni derinden üzdü. Böyle bir Tarım Bakanının Türkiye’ye yakışmadığını düşünüyorum” dedi. Sözlerine Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’u da eleştirerek devam eden Özcan şunları ifade etti: “Ancak daha vahim bir şey de oldu. Bunu da Bolu halkımıza anlatmak istiyorum.

Bu konuşmadan kısa bir süre sonra, AKP’nin Bolu Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun, bir konuşma için kürsüye çıktığında Benim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Orman Bakanı’na yönelik eleştirilerime karşı; çıktı bu eleştirilerin haksız olduğunu söyledi. Yani şunu demek istedi: Ben Bolu Milletvekili olarak Bolulu patates üreticilerinin sıkıntıları var, bunların hali ne olacak diyorsun ama Bolu’da patates üreticilerinin bir sıkıntısı yok dedi. Sen orman köylüsünün sıkıntıları var dedin ama orman köylüsünün hiçbir sıkıntısı yok dedi. Ben buradan vatandaşımıza bunları anlatmak istiyorum. Seçmenleri sıkıntılarımızı meclis kürsüsünden dile getirmesini istediğimiz AKP’li Bolu Milletvekilleri aylar sonra o kürsüye çıkıp, Bolu’daki patates üreticisinin, orman köylüsünün, kümesçilik yapanların hiçbir sorunu yok, diyebilecek milletvekillerini Ankara’ya göndermişler. Bunu da halkımızın takdir edeceğini düşünüyorum.”