Pulluk ve Dipkazan Kullanımı Hakkında Alpler Ziraatten Gelen Cevap:

arkadaşlar; 'anız patlatma işi yılda veya kaç yılda bir yapılmalıdır. pulluk yerine sadece anız patlatma yapsak nasıl olur? ille de pulluk gerekir mi? yoksa ikisinin de işlevi ayrı ayrı mıdır?' soruma gelen yanıtın sizlere de faydası olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

'Puluk ve dipkazan farklı amaçlar için imal edilmiştir. Bu sebeple pulluk kullanıp dipkazan kullanmamak ya da tersi pek uygun değildir.Pulluk ile toprağın sadece üst kısmı belli bir derinliğe kadar işlenebilir. Yani tohumun ekilip çimleneceği ve bitki büyümeye başladığında saçak köklerini oluşturacağı bölgeyi işler. Ayrıca pulluk toprak yüzeyindeki bitki artıkları yabancı otlar ve tohumlarını derine gömerek çürümelerini sağlar. Bu sayede daha uygun bir ekim yatağı oluşmasını sağlar. Üstte güneşlenmiş toprağıda alta kök bölgesine alarak verim artışı sağlar. Toprağı pulluk ile işlemediğimiz zaman anız komple yüzeyde kalacaktır. Üretmiş ollduğumuz ürüne ait hastalık ve zararlıların yumurta larva ve sporları bu anız içerisinde kışı geçirecek ve bir daha ki sezonda daha fazla zarar vereceklerdir. Bu sebeple pulluk kullanmaya mutlak suretle ihtiyaç vardır. Son dönemlerde toprak işlemesiz anıza direk ekim metodları uygulanmıştır fakat deneyen herkes veim düşüşünü görmüştür.

Sezon içerisinde ekim hazırlığından hasada kadar tarlada sürekli bir trafik vardır. Bu yüzden toprak sıkışır. tabi ki toprağın sıkışmasının bir sebebi de son yıllarda kullanımı giderek artan gübrelerdir. iz pulluk ile toprağı belili yüksekliklerde işleye işleye pulluk derinliğinin altında taban taşı dediğimiz sert bir tabaka oluşur. Bu tabaka bitki kök gelişimini olumsuz etkiler. Fazla yağış olan dönemlerde suyun derine sızmasını engeller, kurak dönemlerde de derindeki suyun kök bölgesine ulaşmasını engeller. Yağışlı mevsimlerde veya fazla sulama yapılan dönemlerde bitki kök bölgesinde gerekenden fazla nem olacağından mantari hastalıklar meydana gelir, ayrıca kök boğulması dediğimiz olay meydana gelir ve verim düşüklüğü hat safhaya çıkar. Bu yüzden taban taşının her yıl olmasa bile en geç iki veya üç yılda bir patlatılması çok faydalı olacaktır. taban taşı patlatılan arazilerde sulama zamanını geciktirseniz bile bitki derindeki sudan faydalanabilecektir.'

mustafa güçlü alpler

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Ynt: PULLUK VE DIPLAZAN KULLINIMI HAKKINDA (ALPLER'DEN GELEN CEVAP)

Tesekkürler bu bilgiler için. Ama ben pulluğu bıraktım suan yaklasık 2 bin dönüm yerimi çizelle hazırladım bu durumda tekrar pullukla sürmemmi gerekiyo yani ? :)

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

hocam teşekkürler .faydalı olan bilginiz için ..ama avrupada 3 yılda bir sürüyorlarmış tarlayı.insanın aklı karışıyor

bizim ekin olan tarlalar biçilmeye yakın toprak 1-1,5 merte derinliğine yarılır bu yarılma acaba taban taşını kırıyomudur

• Beğen

Tamamen yanlış bilgilerle dolu bir yanıt, bu ne reziliktir böyle noo*-*- tamamen kar amaçlı bir açıklama, artık belirli bölgeler hariç pullukla toprak işleme dönemi bitiyor bununla ilgili bilimsel açıklamar, deneyler, yapılan ekimler mevcut alınan verim ortada

Doğrudan ekimin birçok metodu vardır

-azaltılmış toprak işleme
-ekim sırasında toprak işleme
-doğrudan ekim

bu metodlarla hem yakıt hem zaman tasarrufu sağlanarak, yapılan çalışmlarda pulluğa göre %70 kar sağlamıştır herzaman söylerim toprağı fazla çiğnemek iyi değildir yaptığım araştırmalardada kesinlikle toprağın sıkıştırılması önerilmiyor (yani üzerinde nekadar az traktör işlerse okadar iyi) ayrıca anızda belirli minerallerden %30 a yakın daha iyi faydalanılıyor

bu işin özü araştırma yapmak ideal mevsim ve toprak tavında ideal ekipmanla ekim yapmak, en son kırklarelinde doğrudan ekim denemesi yapıldı ve çok başarılı sonuçlar alındı. şu vatandaş böyle işkemden sallayıp durmasın daha çok şey anlatır ve belgelerim ama çook zamanımı alır,

kospir link=topic=49578.msg625045#msg625045 date=1346235981' Alıntı:
Tamamen yanlış bilgilerle dolu bir yanıt, bu ne reziliktir böyle noo*-*- tamamen kar amaçlı bir açıklama, artık belirli bölgeler hariç pullukla toprak işleme dönemi bitiyor bununla ilgili bilimsel açıklamar, deneyler, yapılan ekimler mevcut alınan verim ortada

Doğrudan ekimin birçok metodu vardır

-azaltılmış toprak işleme
-ekim sırasında toprak işleme
-doğrudan ekim

bu metodlarla hem yakıt hem zaman tasarrufu sağlanarak, yapılan çalışmlarda pulluğa göre %70 kar sağlamıştır herzaman söylerim toprağı fazla çiğnemek iyi değildir yaptığım araştırmalardada kesinlikle toprağın sıkıştırılması önerilmiyor (yani üzerinde nekadar az traktör işlerse okadar iyi) ayrıca anızda belirli minerallerden %30 a yakın daha iyi faydalanılıyor

bu işin özü araştırma yapmak ideal mevsim ve toprak tavında ideal ekipmanla ekim yapmak, en son kırklarelinde doğrudan ekim denemesi yapıldı ve çok başarılı sonuçlar alındı. şu vatandaş böyle işkemden sallayıp durmasın daha çok şey anlatır ve belgelerim ama çook zamanımı alır,

arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum bende babaeskiliyim 4-5 yıldır minimum işleme yöntemindeyiz. pulluk kullanmıyoruz. verimlerde günden güne iyileşme var gözle görülür olmaya başladı. çevreye göre iyi verimler alıyoruz. millet hala gidip 16 lı 18 li pulluk yaptırıyor hayret ediyorum. amerikada 40 yıldır pulluk yok.

GÜRKAN link=topic=49578.msg625051#msg625051 date=1346236762' Alıntı:
arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum bende babaeskiliyim 4-5 yıldır minimum işleme yöntemindeyiz. pulluk kullanmıyoruz. verimlerde günden güne iyileşme var gözle görülür olmaya başladı. çevreye göre iyi verimler alıyoruz. millet hala gidip 16 lı 18 li pulluk yaptırıyor hayret ediyorum. amerikada 40 yıldır pulluk yok.

bende katılıyorum aynen doğru bunu uygulamayı çok çok istiyorum ama babama söz geçiremiyorum bi kere öyle öğrenmişler gidiyor işte

daha öncede yazdığım gibi ben gecen yıl 11. ay gibi anızlara patlatma cekip bıraktım.baharın nisan ayı başlarında patlatmaya özel ayak yapıp uygun olan tarlalarımı tersine bidaha patlatma cektim.millet normal herk yaparkende bi patlatma daha cektim.bu güne kadarda 2 defa tırmık cektim.ekmeden öncede ya merdaneli tırmık cekcem yada merdaneli kırkdiş deriz biz ondan cekip ekim yapcam.köyde bu uygulamayı yapan ilk benim.şuan tüm köy benim ekinin nasıl olcanı konuşuyo .hayırlısı allahtan .ama keşke daha önce bu uygulamayı yapmış olsaydım.

Bu işe uygun mibzer ( var ama beş para etmez) ekipman üretip arge yapacaklarına millete pulluktan vaz geçmeyin diye akıl veriyorlar, yakın gelecekte dünya kaynaklarını israf etmemek, tasarrufu max düzeyde tutmak adına, minium işle işle maximum kazanç elde etmek için bu konuda çok fazla çalışmalar yapılacak, şuan yapılıyorda zaten ciddi arge çalışmaları var

kuru ve sulu tarımda kullanılan aletler bile farklıdır toprak yapısına göre bile farklı aletler kullanılabilir hatta ekilecek ürüne görede kullanılan aletler farklılık gösterir

şahsen kendi adıma konuşacak olursam babam 15yıldır kuru arazilere pullukla sürüm yaptırmıyor sadece kazayagı ve kopli ile sürdürüyordu daha sonra bende aynı şekilde devam ettim
sonuçta pulluk ve çizel hem yakıt hem zaman konusunda maliyetli kuru araziye ekilen üründe bugdayda 400-500 kg arası ayçiçeginde 150-300 kg arası oldugu hesap edilince maliyet yükselten aletlerle sürüm yapmak pekte faydalı degil sonuçta kar etmeye çalışıyoruz zevk için yapmıyoruz bu meslegi

fakat sulu arazilerde pulluk veya çizel şart enazından hersene olmasada 2-3 yılda bir çizelle derin sürüm çok faydalı oluyor

evimdeki traktörleri ve aletleri sayarsam ve işledigim toprak miktarınıyazarsam belki bu yazdıklarım daha iyi anlaşılır
600dönüm civarı tarla 150dönüm civarı bahçe
4 traktör(fiat 55-56 nhtd65d dt başak2073 ve td75d)(başak2073 yolcu muhtemelen yani traktör sayımı 3e düşürecegim)
1 tane renault12 toros
1 pulluk(3-12)
2 kazayagı(9 bacak 2side)
1 kopli(18li)
1bugday mibzeri
1pnomatik mibzer
2 ilaçlama pulverizatörü(400 ve 600 litrelik)
1sırt makinası (5li)ve onun 1 adet log u
1 çizel(7li patlatma)
1ara çapası(3 karık işleyen)
2 tapan (1i eski usul digeri loglu)
1 hatkulagı(kanal açma pullugu)
bol miktar sulama teşkilatı ve 2 tane santrüfüj
3 römork (2tanesi 2 tekerli damperli 1 tanesi 4 tekerli dampersiz)
1 tane hububat yükleme helezonu
1tane gübre saçma makinası(350kglik)
1tane sıraya ekilen ürünlere göbre etma makinası(300kglik 3sıralı)
1tane tava makinası(sulu ürünlerde tava yapmaya kullanılan)
1 tane bahçe motoru(el traktörü)
1tane diskli tava makinası

aklıma gelenleri yazdım

görülecegi üzere zaman ve yakıt konusunda ekstra masraf açan çizel ve pulluk benim filomda 1er tane ve önemli bir yer teşkil etmiyor
sadece sulu arazilerimde ihtiyaç halinde kullanıyorum ekstaradan pulluk veya çizel lazım olursada komşulardan emanet alıyorum
iş yükümü 2 tane kazayagım ve koplim hallediyor genelde
ayrıca eger dikkat ettiyseniz internette videolarda izledigimiz ve birçok arkadaşımzıda olan farklı tarım aletleri falanda yok bende
ihtiyaç duysam belki alırım fakat ihtiyacım yokkende zevk için alet edevat almakta mantıksız geliyor
busene destekleme listesinde olsaydı pulluk ve kopli alacaktım
ama almayı düşündügüm 2 alet var biri 4lü12numara pulluk digeride koplim eskidi epey 2. kopliyi 20li alacagım şartlarım müsaitleştikçe
pulluk almayı düşünme sebebim elimdek i traktörlerimin gücünden dolayı ve azda olsa lazım oldugunda emanet pulluk aramak ve bulmak zor oluyor koplide kazayagı gibi olmazsa olmaz aletlerden benim için

bence filonuzu oluştururken zevk için veya birileri aldı diye yarış için almayın lazımsa alın

• Beğen

Ikisinin de yeri muhakkak farklı lakin pulluğun da tamamı ile kullanım dışı bırakılması doğru olmaz.

Neden?

Ben de çalıştığım arazilerde özellikle su tutma kapasitesini arttırmak için patlatan/çizel kombinasyonunu tercih ediyorum.

Lakin bu yıl kanola ekimi yaptığım arazilerin bir kısmında çizel, bir kısmında ise pulluk kullandım.

Şu anki sonuca bakarak söyleyebilirim ki, pulluk kullanılan arazilerde, çizel/patlatan kullanılan arazilere göre çok daha az yabancı ot sorunu var.

Özellikle yabancı hardal ve yaban turbu gibi çok küçük taneli yabancı ot tohumları, pulluk ile toprağın en az 15 cm gibi bir derinliğine gömülmediği sürece patlayatak ciddi şekilde başa bela oluyorlar.

Bu nedenle ekim yaptığım arazinin tamamını pulluk ile sürmediğim, ufak bir kısmına çizel çektiğim için aleni şekilde pişmanım.

Kısaca farklı iki amaca hizmet eden ve farklı amaçlar doğrultusunda kullanılması gereken iki ayrı ekipman bunlar ve tamamı ile birbirlerinin yerlerini dolduramazlar.