HACKERLAR tarafından cep telefonu numarası sahte belgelerle kapattırılıp hesabındaki 30 bin 500 lirası çekilen Antalyalı inşaat mühendisi Seyit Yılmaz’ın açtığı davada mahkeme, banka ve GSM firmasını parayı faiziyle birlikte ödemeye mahkum etti.

12 Ocak 2009 tarihinde bankanın sistemine giren hackerlar, inşaat mühendisi Seyit Yılmaz’ın müşteri bilgilerini ele geçirdi. Kimlik bilgileriyle sahte nüfus cüzdanı örneği düzenleyen hackerlar, bir GSM bayiinden Yılmaz’ın cep telefonu aboneliğini iptal ettirdi. Daha sonra internet bankacılığı sistemine giren hackerlar, Seyit Yılmaz’ın hesabındaki 30 bin 500 lirayı, İstanbul Ulus’taki bir banka şubesinde ’İbrahim Kapağan’ adına açılmış hesaba aktardı.

MESAJ ULAŞMADI

Seyit Yılmaz’ın hesabının bulunduğu banka, para hareketini Yılmaz’ın iptal edilen telefonuna mesaj olarak gönderdi. Ancak bu mesaj, hattı kapalı olduğu için Yılmaz’a ulaşmadı. Banka görevlileri, ertesi gün alternatif olarak verdiği başka bir telefon numarasından Yılmaz’a ulaşarak, EFT yoluyla havale yaptığını bildirdi. Yılmaz ise, 'Ben böyle bir havale yapmadım. Nasıl benden teyit almadan parayı havale edersiniz?' diye itiraz etti, ancak sonuç alamadı.
Hem bankaya, hem de cep telefonunu kendi bilgisi dışında kapattığı gerekçesiyle GSM şirketine Antalya Tüketici Mahkemesi’nde dava açan Seyit Yılmaz, zararını faiziyle birlikte istedi.

GSM ŞİRKETİ: BANKACILIK İŞLEMLERİNDE TEMİNATIMIZ YOK

GSM şirketi avukatlarının davanın görüldüğü Antalya Tüketici Mahkemesi verdikleri savunmada, Yılmaz ile yapılan sözleşmede sim kartı ve telefon hattının sadece iletişim hizmeti için olduğunun yer aldığı kaydedildi. Avukatlar, bu kartın banka transferlerinde ve bankacılık işlemlerinde kullanılması konusunda şirketlerinin abonelere verdiği hiçbir onay ve teminat bulunmadığını bildirdi.

İÇTİHAD NİTELİĞİNDE BİR KARAR

Davanın görüldüğü Antalya Tüketici Mahkemesi, geçen hafta açıkladığı olayla ilgili gerekçeli kararında GSM şirketi ile bankayı sorumlu tuttu. Mahkeme, paranın banka ve GSM firması tarafından ortak olarak yasal faiziyle birlikte Seyit Yılmaz’a ödenmesine hükmetti. Seyit Yılmaz’ın avukatı Cengizhan Gököz, kararın çok önemli olduğuna dikkat çekerek, 'Bu içtihad oluşturabilecek bir karardır. Yargıtay onaylarsa içtihad olacaktır. Cep telefonundan mesajı iletmeyen GSM firması da bundan sonra çalınan her kuruş geri ödenirken elini cebine atmak zorundadır' dedi.