Sağlıkta 3+1 lira dönemi

Hükümet, artan ilaç giderlerini frenlemek için peş peşe önlem alıyor. Önce ilaç fiyatlarında yüzde 7.5 indirime gidildi, şimdi de yasal düzenleme geliyor.

Vatandaş, 3 kutuyu geçen her bir ilaç için ilave 1 lira ödeyecek. Reçeteye yazılan ilaç sayısı 4 ile sınırlanacak.

Ynt: Sağlıkta 3+1 lira dönemi

bildiğim kadarıyla bu uygulama sağlık ocaklarındaki praatisyen hekimlerinin hatalarının bir sonucu. daha milleti muayene etmeden hastanın istedikleri ilaçları tıkır tıkır yazıyorlar. bu durum milletimizin hoşuna da gidiyor. konu komşu hısım akrabaya bu şekilde ısmarlama ilaç yazdırılıyor. daimi ilaç kullananların reçeteleri tamam sistemde görünüyor. buna göre vakti gelmeden ilaç alamıyoruz ama farklı ilaçlarda durum belli olmuyor. ülke çapında bir yıl içinde yazılan reçetelerin yarısından fazlası aile hekimleri tarafından yazılmış. devlet hastaneleri gibi kurumlarda buna benzer bir uygulama hali hazırda var. ama şimdi aynı uygulama sağlık ocaklarında da geçerli olacak. yalnız; doktorun hatasını millete ödetmekse bu anlayış çok yanlış. vatandaş zaten sağlık sigorta primini ödüyor. neden fazladan ilaca para ödesin ki? bence doktorları denetleyen bir kanun veya uygulama getirilmeli.

Ynt: Sağlıkta 3+1 lira dönemi

ben bağkur primi ödeyemiyorum.dolayısı ile karne ve sağlık güvencesinden faydalanamıyorum.180 lira bağkur priminin 80 lirası sağlık primi.Almadığım hizmetin bedeli borç haneme yazılıyor.bu haksız bedel benden ve herkesten alınınyor. Aynı elektrik fatrasındaki olay gibi;mahkemeye verilse bu bedeller geri alınabilir kanaatindeyim.