çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: TARIMDAN NASIL PARA KAZANILIR ...SİZLER NELER YAPIYORSUNUZ PARA KAZANMAK İÇİN...

biz yöremizde bulgur çeker ve bu işten sezonda 3-5 bin tl kazanırız ...kendime ait olan 17500 m2 yerden 5300 kg ekin çıktı bunu bulgur haline getirip satarsam kazanacağım para 5300/8=662 çinik oda 662*15=9400tl eder ekin olarak satarsan ise 2650 artı 200 tl muhtahsl makbuzu 2850 eder aradaki fark 6750 tl

2. bir husus toprak analizi amcam toprak analizi yaptırmadan 8-26 gübre attı ben ise toprak analizi ile 20-20-zn attım fark kireçli toprağa birimiz kireç verdik diğerimiz ise gereksinimi olanı....

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

arkadaşlar konu yu mazot pahalı gübre pahalı ya getirmeden biz bize çözümler olsun.meclis lokantası bizi ilgilendirmez.
şu bir gerçek mazot pahalı, gübre pahalı niye ekiyorsunuz ekmeyin ozaman derler adama.
konu çarkı dödemek bu çark bu maliyetlerle zorluklarla nasıl döndürürüz.
bir çaba, bir çalışma ,bir fikir,bir yol var mı ? amaç bunu bulmak.
oraya buraya sataşmadan biz bize fikirler olsun.
mazot pahalı yine traktöre biniyoruz.
gübre pahalı yine atıyoruz.
gaz pahalı yine araca biniyoruz. çark dönüyor biz bu çarkı nasıl borçsuz döndürüz.
haydi gelsin fikirler.......

Ynt: TARIMDAN NASIL PARA KAZANILIR ...SİZLER NELER YAPIYORSUNUZ PARA KAZANMAK İÇİN...

Mustafa böyle güzel bir konu açtığın için teşekkür ederim. İnşallah arkadaşlar başka yerlere çekmezler ve konunun açılış amacından saptırılmaz.
Siz bulguru suda haşlamadan mı yapıyorsunuz, buğdayı taradan alıp makinede öekdikten sonra satıyormusunuz, yoksa önce suda haşlamak, sonra değirmende dövmek (dibek) kurutmak, kepeğini çıkarmak sonra bulguru çekmek, elemek vs vs bu işlemleri yapmadan mı bulgur yapıyorsunuz?
Şen ve esen kalınız.

FEHİM link=topic=49666.msg491494#msg491494 date=1324047054' Alıntı:
--------------------------------------------------------------------------------

Meclis lokantasında hangi yemeği kaça yiyorlar?

Etli türlü fırın: 1 lira.
Çentik kebap:3 lira.
Güveçte köfte: 3 lira.
Fırın kebap: 3 lira.
Kuzu tandır: 4 lira.
Soslu dilbalığı: 4 lira.
Piliç but fırın: 3 lira.
Hindi dolma: 2 lira.
Spagetti bolonez:1 lira.
Pilav: 50 kuruş.
Mevsim salata: 50 kuruş.
Karışık turşu: 50 kuruş.
Cacık: 50 kuruş.
Havuç çorbası: 50 kuruş.
Brokoli çorbası: 50 kuruş.
Tavuklu brokoli 1 lira.
Hanımağa sarma: 1 lira.
Yoğurtlu semizotu: 1 lira.
Kabak bayıldı: 1 lira.
Patlıcan biber tava:1 lira.
Kısır: 1 lira.
Köylü biftek: 4 lira.

aklınıza gelen bütün tasarruları uygulayın. ancak bir arpa boyu yol alırsınız. benim vekilim 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yıllık 2 maaş (yaklaşık 22 bin TL tutuyor) iletişim ve ulaşım desteği alacak

Elektrik artıyor.

Doğal gaz fırlıyor.

ÖTV vergileri yükseliyor.

mazot (çiftçinin sadık dostu) devamlı zamlanıyor.

Fiyatlar başını kaldırıyor.

devlet ne zaman vekile verdiği 2 maaş 22.000 tl.cik harcırahı çiftçisinede destek olarak verirse o zaman çiftçilikten para kazanılır.

bir taraftan haklısın herkesin günahı kendine ancak bizler bence kendi gelirimize bakıp ,çoğu erzakımızı (pazarlıkları vb) kendimiz yetiştirebilir.organihini yeriz.
Trakkulüp Ankara buluşmasında öğle ve akşam yemeğini meclis lokantasında yememiz lazım..:D

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan

sitemizde sulu tarım yaparak para kazanan arkadaşlarımız var ve bilgilerini paylaşıyorlar. o arkadaşları tebrik ediyorum.
en basit örneği üst gübreleme, organik madde, süne ilacı v.b. şeyleri sulama esnasında yapıyorlar ve yakıttan tasarruf ediyorlar. parada kazanıyorlar.
kuru tarıma gelince acaba direkt anıza ekimden ne kadar verim alabiliriz. ben bu konuda yoğunlaştım. direkt anıza ekimden randıman alabilirsek
akaryakıt maliyetimiz çok düşer ve para kazanırız.

Dqn link=topic=49666.msg491497#msg491497 date=1324047199' Alıntı:
Bilgilerin doğruluğunu kanıtlayabilirmisiniz ?
muhammed pazartesi ankaradayım. gel sana meclisde bir yemek söyliyeyim.

mete26 link=topic=49666.msg491672#msg491672 date=1324056235' Alıntı:
sitemizde sulu tarım yaparak para kazanan arkadaşlarımız var ve bilgilerini paylaşıyorlar. o arkadaşları tebrik ediyorum.
en basit örneği üst gübreleme, organik madde, süne ilacı v.b. şeyleri sulama esnasında yapıyorlar ve yakıttan tasarruf ediyorlar. parada kazanıyorlar.
kuru tarıma gelince acaba direkt anıza ekimden ne kadar verim alabiliriz. ben bu konuda yoğunlaştım. direkt anıza ekimden randıman alabilirsek
akaryakıt maliyetimiz çok düşer ve para kazanırız.

muhammed pazartesi ankaradayım. gel sana meclisde bir yemek söyliyeyim.
Anıza direkt ekim yapanların durumu hüsran. Görmüştüm Bir yerden ok-*-s
Nasıl yemek ismarlıyorsunuz :S

[size=14pt]amaç para kazanmak ama nasıl?

çiftçilikten mi?

bu şartlarda çook ZOR be abi:

bizler bu dünyanın en saf çiftçileriyiz.
girdiler(mazot,işçi,gübre,makine) devamlı artar , bizim ürün(soğan,mısır,bugday,domates....) fiyatları hep hasat zamanı 6 yıl öncekine düşer.
mısır 650ykr giderken şimdi 430ykr gidiyor derken fazla para kaybı yok gibi demi...650milyon ytl mısırı sat bakalım 430milyon ytl den aradaki fark 220 milyon ytl demi? o da 2 veya 3 mf5435 yapar sana.
verdiğin aradaki fark ne mi oldu ister kazık yedin, istersen de destekleme aldın yaa onun yerine say bizamet
bazı arkadasların hesabı gibi !!!! çiftçi daha çok üret daha çok kazan olmuyooooo!!!!![/size]

arkadaş güzel bir konu açmışsın ama şu anda karda yok zarar kafa kafaya gidiyor bulgur fikrini hep düşünmüşümdür ama olayı büyük yapıp fabrikasyon şeklinde o zaman büyük para kazanılır ama o zaman da sağlık bakanlığı ıvır zıvır bir sürü sorun çıkıyor birde pazarlama sorunu var sen kime satıyorsun 5 ton bulguru