çiftçilikte nasıl kazanırz.

arkadaşlar hepimiz biliyoruz.üretiyoruz ama bir türlü borçadan kurtulmuyoruz çogumuz.mazot ve gübre maliyeti mazeret olmadan nasıl bir üretim ve çalışmayla borçsuz bir yıl geçiririz.
fikir olarak,yönetem olarak konuya yorumlarımızı katalım.fayda olacaktır.
üretimden satıma kadar herşey var bu yorumda....

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

İmkansızı istiyorsun abi... :)

dolcevita link=topic=49666.msg491191#msg491191 date=1324021963' Alıntı:
cok azda olsa sezon dışı alım satım yapmak

Haklısın abide mahsülün yüzünü görmeden gidiyor..Bunun için çok borcun olmayacak,ödeyecek kadarını satıp kalanını daha sonra satmak daha iyi ama şansta lazım biraz yükseleceğine düşüyor bazen fiyatlar...

afedersiniz ama önmüzden yersek sorun kalmayacak.benim gibi 285 in sürebileceği 500 dönüme gidip 5435 alıp bankaya borçalnırsan para kazanamazsın.gereksiz harcamalardan kurtularak para kazanırız.

Bence iyi bir şekilde hesap yapılmalı,çoğu zaman önemsemediğimiz kalemlerden çok fazla masraf çıkıyor.Bir de gereksiz ekipman traktör vs alımı da çok zorluyor.Bir de muhakkak ki tarladan hayvanda imkanlar dahilinde daha fazlasını alabilmek için yeniliğe açık olup dikkatli ve bilgili bir şekilde iş yapmak lazım.Çünkü görülüyor ki mazot gübre mahsül yönünden elimizden hiçbirşey gelmiyor,biz ne dersek diyelim karar vericiler kendi hesaplarına göre hareket ediyor.Bizim elimizden gelen max verimi alabilmek,gerisi boş

cıvıq06 link=topic=49666.msg491244#msg491244 date=1324030564' Alıntı:
afedersiniz ama önmüzden yersek sorun kalmayacak.benim gibi 285 in sürebileceği 500 dönüme gidip 5435 alıp bankaya borçalnırsan para kazanamazsın.gereksiz harcamalardan kurtularak para kazanırız.
'Nasıl daha verimli ürün alabiliriz?'Sorusuna yanıt bulmak.Mesela deneme için 50 dönüm yerini 10 parçaya bölüp tohumları denemek.Verimli tohumu bulunca yine 50 dönümlük yeri 10 ' a bölüp verimli tohumu ekip en iyi yetiştirme yöntemini bulmak için denemek.Bunların yanında toprak analizi yaptırıp toprağın ihtiyaçlarını (Maddesel olarak) karşılamak.Bunlar belki masraflı olabilir.Fakat bize katıyla kar olarak döner.Bunların yanında 285 ' in yapacağı işin yerine 5435 almak bence daha mantıklı.Hp ' leri aynı olmadığını sanıyorum 5435 dönüme daha az yakar.Konforuyla günlük çalışma saatini arttırır.Vakit tasarrufu yapar.Bence sen borçlandın sıkıntılı bir yola girdin ama eminim mantıklı bir iş yaptın.

Forumda okumuştum adam Amerika ' da 1.5 trilyon biriktiriyor.3 yıl İsrail ' den bir adamı ağırlayıp bilgisini depoluyor.Sonuç?Tüm parası olan 1.5 trilyonu bi sezonda çıkarıyor.Dönüme 900 kg pamuk.Bizim yıllardır yakalayamadığımız verimi adam 3 senede yakalıyor.Neden?Araştırmış.Bilgisi var.Teknolojisi var.

• Beğen
Tepkiler: tokinau

1-yaşantılarımızı gelirimize göre ayarlama yapmalıyız.
2-gerekmedikçe traktörle gezmeleri azaltmalıyız.
3- 2.bir iş hatta 3.işide yapmaya çalışmalıyız.
4-ailede herkes ekonomiye kazandırmalıyız.
5-eğitime öncelik vermeliyiz.
6-bütçelerimizi yıllık (gelir,gideri) düzenli tutmalıyız.
7-yapabilen kesinlikle hayvancılık ve hayvan bitkileri ekmeli.
8-tarım arazilerinin heryerini kullanmaya çalışmalıyız.
9-mekanizasyon için heryıl birmiktar nakit ayırmalı.
10-alınacak ekipmanı sanayinin sezon sonu veya kışın nakit almaya çalışmak.
11-üretilen ürün veya alınan malda pazarlık yapmasını öğrenmeliyiz.
12-ÇOOOK ÇALIŞMAMIZ LAZIM ÇOOOK.

Meclis lokantasında hangi yemeği kaça yiyorlar?

Etli türlü fırın: 1 lira.
Çentik kebap:3 lira.
Güveçte köfte: 3 lira.
Fırın kebap: 3 lira.
Kuzu tandır: 4 lira.
Soslu dilbalığı: 4 lira.
Piliç but fırın: 3 lira.
Hindi dolma: 2 lira.
Spagetti bolonez:1 lira.
Pilav: 50 kuruş.
Mevsim salata: 50 kuruş.
Karışık turşu: 50 kuruş.
Cacık: 50 kuruş.
Havuç çorbası: 50 kuruş.
Brokoli çorbası: 50 kuruş.
Tavuklu brokoli 1 lira.
Hanımağa sarma: 1 lira.
Yoğurtlu semizotu: 1 lira.
Kabak bayıldı: 1 lira.
Patlıcan biber tava:1 lira.
Kısır: 1 lira.
Köylü biftek: 4 lira.

aklınıza gelen bütün tasarruları uygulayın. ancak bir arpa boyu yol alırsınız. benim vekilim 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yıllık 2 maaş (yaklaşık 22 bin TL tutuyor) iletişim ve ulaşım desteği alacak

Elektrik artıyor.

Doğal gaz fırlıyor.

ÖTV vergileri yükseliyor.

mazot (çiftçinin sadık dostu) devamlı zamlanıyor.

Fiyatlar başını kaldırıyor.

devlet ne zaman vekile verdiği 2 maaş 22.000 tl.cik harcırahı çiftçisinede destek olarak verirse o zaman çiftçilikten para kazanılır.

deminden beri düşündüm ama aklıma bişey gelmedi tek bildiğim ürettiğini maliyetine satarsan yağtığın işten nasıl kar edersin mazot ve gübrenin bu kadar pahalı olması bozuyo tüm hesapları.

Eğer tarım yapıyorsanız, Hayvanınız olacak. 500 dönüm yer ekiyorsan 20 tane de ineğin olacak. Tosunun olacak. Eğer ki gübresini hazırlamasını filan tam yapıp, borçlanıp verim alamadıysanız 2 tane tosun götürürsünüz borcunuzu silersiniz. Her senede kuraklık olcak değil. Hayvanımız yoy. Biz tarımdan başka 2. bir iş yapıyoruz. 3 senenin 2 sinde verimler düzgün olmuyor. Ama borcumuzu veriyoruz. 2. bir işin katkısıyla. Bu senede verimler mükemmeldi. Çıkan buğdayın 5te birini masraflara verdik. 7/1 lik kısmı tohum. geriye kalan 3/2 si bizim kârımızdı.