BALIKESİR Valiliği ile Balıkesir Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bir süre önce başlattığı ’Bir yudum süt’ projesi, bugün Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan’ın kurdele keserek hizmete açtığı süt çeşmesi ile yeni bir boyut kazandı. Balıkesir Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü 250 litre sıcak süt kapasiteli süt çeşmesini haftada bir gün şehrin farklı bölgelerine koyacak ve bin kişiye sıcak süt dağıtacak.

Balıkesir Valiliği, daha sağlıklı nesiller yetiştirmek, çocuklara süt tüketimi alışkanlığını kazandırmak ve yerleştirmek için geçen Mart ayında Balıkesir Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ’Bir Yudum Süt’ kampanyası başlattı. Balıkesir’in çeşitli okullarında haftada bir gün öğrencilere, plastik bardaklarda süt ve ayran dağıtıldı. Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan’ın Türkiye’nin en çok süt üreten ilinde, öğrencilerin ve çocukların daha fazla süt içmesi için önderlik ettiği proje, bugün süt çeşmesi ile yeni bir boyut kazandı.

Süt çeşmesinin açılış töreni Balıkesir Valiliği önünde gerçekleştirildi. Açılış törenine İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Engin Sancı, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Dört yanında çeşmesi bulunan 250 litrelik tankın açılış kurdelesini vali Yılmaz Arslan kesti.

AMAÇ TÜKETİMİ ARTIRMAK

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı Türkiye’nin süt üretiminde birinci sırada bulunan Balıkesir’de süt tüketimini artırmayı planladıklarını belirtti. Sancı, 'Bu projeyle daha önceleri gerçekleştirdiğimiz ve halkın ilgisini toplayan Bir Yudum Süt Projemizde olduğu gibi ilimizde okul öncesi çocuklar başta olmak üzere her yaş grubu insanlara sütü sevdirmek, üretimi olduğu kadar tüketimi de teşvik etmek istiyoruz' dedi. Balıkesir genelinde toplam 163 tesiste süt işlendiğini belirten Sancı, 2010 yılında toplam süt üretiminin 937 bin 927 ton olduğunu söyledi. Sancı, 'Hayvancılıkta Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olan Balıkesir 2010 yılı TÜİK verilerine göre süt üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer aldı. 2010 yılında 197 bin 223 inekten 912 bin 268 litre, bin 612 mandadan bin 2 bin 209 litre, 315 bin 151 koyundan 15 bin 758 litre ve 96 bin 578 keçiden ise 8 bin 692 litre süt sağıldı' diye konuştu.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE

Vali Yılmaz Arslan ise Süt Çeşmesi açılışında çocukların sütü sevmelerinin amaçlandığı vurguladı. Vali Arslan, 'Bu tür küçük ama anlamlı projelerle değerlerimizi her fırsatta tanıtma amacındayız. Süt Çeşmesi modelini ben İstanbul’da bir fuarda görmüştüm. Bir firma bu tür bir yapıyla çorba dağıtıyordu. Çorba dağıtılıyorsa süt niye dağıtılmasın diye düşündüm. Bunun bir önemi daha var. Normalde fabrikasyon sütler zaten market bayi ve bakkallarda satılıyor. Onda bir sorun yok. Biz belki direkt üreticiden tüketiciye ulaşma alışkanlığını da geliştirmek anlamında normal sıcak süt dağıtalım diye bu projeyi uyguladık. İlgi göreceğini düşünüyorum. Bugün ilk açılışı valilik önünde yaptık. Amacımız çocuklarımıza süt içme alışkanlığını kazandırmak. Zaten mevsim şartları kış olduğu için soğuk süt içmek çocuklara zor gelebilir. Ancak belli bir düzeyde ısıtılmış, kontrollü süt dağıtımını haftada bir gün değişik bir yerde gerçekleştirmeye devam edeceğiz' diye konuştu.