bin 500 ortaklı Pazarlar Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri, sıfır faizli akaryakıt satışlarından sadece Tarım Kredi Kooperatifinin ortağı olan çiftçilerin faydalanabileceklerini belirttiler.

Çiftçilerin artan girdi maliyetleri yüzünden tarlalarını işleyebilmek için tefeciden para alma aşamasına geldiğini söyleyen çiftçi Bayram Kul, 'Tarım Kredi Kooperatifinin 6 ay sonra sıfır faizle geri ödemeli mazot satışından çok memnunuz. Çünkü çiftçinin belini büken akaryakıt gideri, artan gübre ve zirai ilaç maliyetleridir. Benim kendime ait 120 dönüm kadar arazim var. Ancak kiralama yöntemiyle yılda 250 ile 350 dönüm civarında arazide ekim yapıyorum. Yıllık mazot tüketimim 10 tonu aşıyor. Zaten tarladan kaldırdığımız ekin ve meyve para etmiyor. Mazota verilen 6 ay vade bizleri bir nebze olsun rahatlatacaktır' diye konuştu.

Pazarlar Tarım Kredi Kooperatifi Yetkilileri ise, “ Çiftçilerimiz aldıkları mazotu 6 ayın sonunda veya bu süre zarfında istedikleri zaman faizsiz olarak taksit taksit ödeyebilirler. Çiftçilerin mazota ilgisi büyük, hububat ekim döneminden bu yana mazot satışlarımızda büyük artış oldu. Ayrıca çiftçilerimizi rahatlatmak amacıyla daha önce 5 ay olan vade süresini 6 aya çıkardık” dediler.