Bakan Eker'den Genç İşadamlarına Tarıma Yatırım Yapın Çağrısı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi yönetimi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ' i makamında ziyaret etti. Şube başkanı Barış Aydın, ziyarette dernek hakkında bilgi verdi. Bu sene 25 ' inci yıllarını kutladıklarını, 850 üyeleri bulunduğunu, bu üyelerin 54 farklı sektörde faaliyet gösterdiğini ve 380 bin kişiyi istihdam ettiklerini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Eker de genç işadamlarına tarım ve gıda sektörlerine yatırım yapmaya davet etti.

Eker, şöyle konuştu: 'Tarım sektörünün hala büyüme imkanı var. Burada bir alan, bir potansiyel var. Sadece sanayi ve hizmet sektörlerine değil, gıda ve tarım sektörlerine de yatırım yapın. Bugün kullandığımız bazı teknoloji ürünleri gelecekte hayatımızdaolmayacak ancak tarım ve gıda her zaman olacak. Eskiden soğuk savaş döneminde, Türkiye ' nin jeostratejik değerinden söz edilirdi. Ben, aynı zamanda Türkiye ' nin agrostratejik değerinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Agrostratejik değer beslenme, gıda güvenliği ve gelecek açısından çok önemlidir. Türkiye bu değerini, tarihi sosyolojik ve psikososyal sebeplerden dolayı 100 yıldır kullanamadı. Sanayi devrimini ıskalamış olmamızdan dolayı kaynaklarımızı daha çok sanayiye yoğunlaştırdık. Bunu yaparken de tarımı ihmal ettik.

Tarımın agrostratejik değerini anlayamadık. Eğer kavramış olsaydık, Tarım Kanunu ' nu Cumhuriyetin kuruluşundan 83 yıl sonraya bırakmazdık. Tarım Kanunu ' nu 2006 yılında biz çıkardık. Yaptığımız politika değişiklikleri ile tarımda verimlilik arttı. Türkiye, 2002 yılında 23 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile dünyada 11. sırada iken, bugün 62 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile 7. sıraya yükseldi. Bunu ben değil, OECD, FAO ve Dünya Bankasının raporları söylüyor.' Konuşmaların ardından TÜGİAD heyeti, günün anısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ' e plaket sundu.

Ynt: Bakan Eker'den Genç İşadamlarına Tarıma Yatırım Yapın Çağrısı

Gelde bu adam icin iyi konus. O adamlarin zaten tuzu kuru, siz asil genc ciftcileri destekleyinde onlar biraz düze ciksin. Hemde herkes kendi isini yapmis olur...