Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, toptan ette KDV ' nin yüzde 8 ' den 1 ' e indiğini, ancak indirimin perakendeye yansımadığını belirterek, ' ' Perakendeye de yansıması lazım. Bunu bekliyoruz ' ' dedi.


' ' Kartepe Perakende Zirvesi ' ' nde konuşan Aygün, yaptığı konuşmada, Federasyona bağlı 12 dernek, dernek üyesi 273 şirket, 2 bin 831 mağaza ve 55 bin doğrudan çalışana sahip olduklarını, ürün tedarik edenlerle birlikte 70 bin çalışan kadroyu temsil ettiklerini söyledi.


Selamet Aygün, ' ' Biz sektörümüzün 3-5 uluslararası firmanın eline kalmasını istemiyoruz. Yabancı sermaye düşmanı değiliz. Ancak onlar organize perakendede büyürken, bizler de yerel perakende olarak onların karşısında büyümek istiyoruz. Bu büyümeden özellikle üreticilerimiz, tüketicilerimiz istifade edecek. Biz perakendenin emniyet subabıyız. Bundan da en çok kazançlı çıkacak olan devletimizdir. Bundan dolayı organize yerel perakendenin devlet tarafından desteklenmesini istiyoruz ' ' şeklinde konuştu.


Yerel organize perakendecilerin KOBİ tanımına uymadıklarını, bu nedenle KOBİ ' ler gibi kredi ve teşviklerden yararlanamadıklarını ifade eden Aygün, sektör olarak ' ' dünya devi ' ' firmalarla rekabet ettiklerini, devletin en azından kamu bankalarının üyelere kredi sağlaması noktasında yardımcı olmasını beklediklerini vurguladı.

- ' ' Temel gıda maddelerinde de KDV indirilmeli ' ' -


Bir süre önce toptan etteki KDV ' nin yüzde 8 ' den 1 ' e indirildiğini hatırlatan Aygün, ' ' Maalesef toptandaki indirim perakendeye yansımadı. Perakendede çıkış fiyatı hala yüzde 8. Toptan ette KDV ' nin indirilmesi tabii ki olumlu bir adım. Ancak perakendeye de yansıması lazım. Bunu bekliyoruz ' ' diye konuştu.


Selamet Aygün, temel gıda maddeleri olan sebze, meyve, bakliyat ürünleri ve süt ürünlerinde de KDV ' nin gözden geçirilmesi, bu ürünlerde de KDV oranının yüzde 1 ' ler seviyelerine çekilmesi gerektiğini kaydetti.

-2023 ' te 70 milyar lira ciro bekleniyor-


Organize yerel perakendenin 2010 yılında yüzde 16 büyüdüğüne, uluslararası firmaların ise yüzde 11 oranında büyüdüğüne dikkati çeken Aygün, ' ' 2011 ' in ilk 6 ayında yüzde 12 büyüdük. Sene sonu itibariyle büyüme oranının yüzde 20 ' ler civarında olmasını tahmin ediyoruz. 14 milyar liraya ulaşan organize yerel perakende cirosu var. 2023 ' e kadar ortalama yüzde 15 büyüme sağlarsak, 2023 yılında organize perakende sektörünün cirosu 70 milyar lira civarında olacak ' ' dedi.


Türkiye Perakendeciler Federasyonunun gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine değinen Aygün, bu kapsamda Van ' a çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını, Somali ' ye yardım gönderdiklerini anlattı.