Buğdaylara ne oldu?

Ynt: Buğdaylara ne oldu?

bizim bölgede geç ekenlerinde halen çıkmadı 40 gün oldu aşağı yukarı, geçenlerde yol kenarında bir tarlaya meraktan dolayı izlere bir baktım tohum atıldığı gibi duruyor, yağmur yağar arkasından dona çekerse iş kötü..
Yanlız atılan gübrenin faydası olumu olmazmı biraz şaibeli. nemli toprakta gübre eridi, çözülen gübrenin topraktaki etkiside 45 gün diye biliyorum, hayırlısı diyelim.

gökoğlu link=topic=49879.msg495126#msg495126 date=1324417480' Alıntı:
bizim bölgede geç ekenlerinde halen çıkmadı 40 gün oldu aşağı yukarı, geçenlerde yol kenarında bir tarlaya meraktan dolayı izlere bir baktım tohum atıldığı gibi duruyor, yağmur yağar arkasından dona çekerse iş kötü..
Yanlız atılan gübrenin faydası olumu olmazmı biraz şaibeli. nemli toprakta gübre eridi, çözülen gübrenin topraktaki etkiside 45 gün diye biliyorum, hayırlısı diyelim.
hüseyin abi bizimkilerde kıpırtı varmı :)

Bu ara yağmur yağdı biraz da sıcaklıklar yükseldi hafiften göverdiler ama hafta sonu kar geliyomuş hakkımızda hayırlısı 100 dönüm kadar erken ekmiştik üstüne yağmur almıştı oranın keyfi yerinde :)

gökoğlu link=topic=49879.msg495126#msg495126 date=1324417480' Alıntı:
Kesin bizim tarlanın yanından geçmişsin, tarif uyuyor çünkü..:D

Anlaşılan bu yıl ülke genelinde ekilen buğdayların çıkmasında sorun var. Kendi buğdaylarımdada bu sorun var. Bursa civarında da bir çok tarlada aynı sorun var. Tava düşen tohumlar çimlenmiş kuruya düşenler olduğu gibi duruyor veya hiç çıkmayan tohumlar. Birde çok az su alıp sarı kıvrım halinde kalanlar var.İşte onlar en son istenen durum ve atılan tohumdaki fire miktarını oluşturanlar.
Bu durumun nedeni buğday tohumunun çimlenmesi için istediği şartların, tohuma sağlanmamasından kaynaklanıyor.Haklı olarak tohumda bu yüzden çimlenemiyor.Buğday tohumu çimlenmek için Sıcaklık, Nem ve Havaya ihtiyaç duyar.Toprak çimlenmesi için gerekli değildir.Toprak çimlendikten sonraki kısım için gerekli olandır.Buğday tohumu çimlenmek için toprak sıcaklığını minimum 1-4 °C optimum 20-25°C maksimum 30-32°C ' de ister. Daha düşük sıcaklıklarda ise yeteri kadar su ve havayı sağlasanız bile ttohum çimlenemez.Şuana kadar havalar pek soğuk değildi.Buğdaylar kuraktan, yani su bulamadıklarından dolayı çıkamamaktaydılar. Şuan ise biçok bölgede yağmur yağdı veya yağmakta. Bundan sonra dualarımız havaların dona çekmemesi yönünde, elimizden pekte başka bişi gelmemekte

gökoğlu link=topic=49879.msg495206#msg495206 date=1324420950' Alıntı:
demekki her taraf aynı, köylü inanki araziden çıkmıyor, biri gidiyor biri geliyor,
bugün yağmur yağdı bakalım bir 10 gün de dona cekmez ise kurtarır.
hafta sonu kar ve don gösteriyor maalesef hakkımızda hayırlısı artık

anayurtlu 3105d link=topic=49879.msg495146#msg495146 date=1324417943' Alıntı:
hüseyin abi bizimkilerde kıpırtı varmı :)
bügünden sonra ne olursa olacak volkancım, yağmur yağdıya..
Çağrı link=topic=49879.msg495207#msg495207 date=1324421067' Alıntı:
hafta sonu kar ve don gösteriyor maalesef hakkımızda hayırlısı artık
kar yağsın altında işlerde, don olursa baharın muhabbete bak sen, arpa kıymata biner fiyatı 1.5 tl olur, çıkış yapamayan yerlere mecburen arpa ekecek tohum arayacaklar.

gökoğlu link=topic=49879.msg495208#msg495208 date=1324421412' Alıntı:
bügünden sonra ne olursa olacak volkancım, yağmur yağdıya.. kar yağsın altında işlerde, don olursa baharın muhabbete bak sen, arpa kıymata biner fiyatı 1.5 tl olur, çıkış yapamayan yerlere mecburen arpa ekecek tohum arayacaklar.
bayada gönenliydi ekerken hayırlısı olsun ne edek.

gökoğlu link=topic=49879.msg495208#msg495208 date=1324421412' Alıntı:
bügünden sonra ne olursa olacak volkancım, yağmur yağdıya.. kar yağsın altında işlerde, don olursa baharın muhabbete bak sen, arpa kıymata biner fiyatı 1.5 tl olur, çıkış yapamayan yerlere mecburen arpa ekecek tohum arayacaklar.
kar yağsa dediğin gibi üstüne örter yine iyi ama kuru ayaz olursa kötü

evet aynı sorun bizim burdada var ekinler toprak yüzeyine daha çıkmadı amcamın recberliği kuvvetlidir sordum kendisine onun dediği öncedende olduğu zamanlar olmuş böyle ektikten sonra sulanan ekinlerde pek bişi olmaz fakat sulanmayan ekinlerde seyrek çıkma olayı olur dedi çıkan buğdaylarda cılız zayıf olur dedi verim kaybıda yüksek olacağını duydum kendisinden banada mantıklı geldi..

Ekim 23 gibi ektim ve sonrasında hemen sulamıştık şuanda %70 %80 gibi çıkmış geri kalnlarda toprağın altında uzamış ve bükülmeler yapmış hayırlısıda hatalı çıkacak gibi.