Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

FEHİM link=topic=78070.msg924906#msg924906 date=1412880607' Alıntı:
YUSUFTUYLUOGLU
dip kazane kurakta alttan sırıştırıp su depolama yapmak için altta topaç bulunuyor. yağışlardan suyu toprağın altına almak bazen yetmiyor kurak zaman için birde suyu depolaya bilmek için kurakta dip KAZAN.
fehim abi :)
ben bu anlattığından bişey KAZANamadım..
mümkünse daha açık anlat çekinme lütfen hadiiii :)

Ynt: Çizel Hakkında Herşey (Kullanım Tecrübeleri, Türleri, Avantajları & Dezavantajları)

Alacağım çizelin Bacaklar döküm yay may yok pimli Konya da yapılıyormuş. Çoğu marka bunu kullanıyomuş. Şasedede Boydan boya kaynak gördüm. Kutu gibi hiç açıklık yoktu.
Büyük bir kayaya denk gelirsen,bacaklardaki Pimi kesmezse zaten hangi marka olursa olsun şaseyi büker/kırar demişlerdi.
Kamyon makasını duymuştum bu bıçaklar bitince makastan yaptırırım.
Öneri ve bilgiler için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: malayani

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78070.msg924942#msg924942 date=1412884098' Alıntı:
fehim abi :)
ben bu anlattığından bişey KAZANamadım..
mümkünse daha açık anlat çekinme lütfen hadiiii :)
yusuf bu işin devamı yarın diyeyim. şu an dükkanı kapatmakla meşkulüm daha eve gidip yemek yiyeceğim. onun için özür dileyerek izin istiyorum. ama ne öğrenmek istiyorsan sen yaz yarın sabah ben cevap vermeye çalışayım. iyi geceler.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78070.msg924898#msg924898 date=1412880104' Alıntı:
bunlar merdanesiz adres sormayan mermilere benziyor ne zaman dalıp ne zaman çıkacağı belli olmuyor..
bu nasıf efendiye diyelim bi merdane yollarsın..
şase ye kadar oturdumu deutz zincire bağlı itlere benziyor ;D
yaw efendiler benim anlamadığım neden kurakta çekilmesi gerekiyor.
sonuçta hedef aynı değilmi. . ben buna mantık uyduramadım.
Tavlı toprakta alet sadece çizdiği yeri kabartır, toprak esner. kuruda ise dipkazanın çektiği çizinin etrafında daha geniş alandaki toprağı da kırıyor yani kabarıyor, toprak esnemiyor yada az esniyor kırılıyor. Çiftçeker 70i 640ı da bağlayıp tekli dip kazan çekmişti yakınımız, tarlada deprem oluyordu adeta, patır patır yer oynuyo dediydi. 1,5 metre aralık vardı çiziler arasında, yettiğini idaa etti. Mesela 7 li çizele 5 tane dipkazan bacağı takıp çeksen kabartmadık yer bırakmaz tahminim, ama öyle traktör az, mesele çok bacak dipkazan takamamak.

Cizel icin motor gucunun yaninda isleme derinligini tarlanin durumu da belirliyor, derine saldiginiz zaman toprak sartlari uygun degil ise motor cekebilecek olsa da patinaj yaparak tutulup yerinde kaliyor. Diger bir konu da ozellikle buyuk motorlar ile islenen tarlalarda topragin alt katmanlarinda sikisma daha cok oluyor. Yuzeysel sikisma temas yuzeyindeki basinc ile olusuyor ve giderilmesi kolay. Derinlerdeki sikisma ise aks agirligi ile orantili.

dıpkazanla cızelın işlevı farklıdır aynı işi gormez
dıpkazanı kuruda cekeceksınkı patlasın mısalen cama vurdunmu kırılı o mısal ama tavda ıken sadece yırtar gecer
cizel kullanan arkadaslar bazı puf noktalara dıkkat edınız konya yapımı cızellerın hepsı 40 cm aralıklı fasonları bılmıyorum
alpler cekıxcesen turan esener gıbı markalar 50 cm bacak arasına sahıp
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152435077673751&set=a.10151170173063751.450903.773108750&type=1&theater

bugün bu çizelle sürülmüş tarlayı 18 ayak ANIZ mibzeriyle buğday ektik..

Anız mibzeri sert hiç sürülmemiş tarlada daha güzel çalışıyo.. hem tohumlar aynı karar derinliğe düşüyo.. hem motor daha az zorlanıyo..

dün hiç sürülmemiş tarlayı zetor 6421 (ağır devir-30 km) ile seri 3 sürdük..

bugün zetor 90 4x4 (seri şanzıman 40 km) çizelle sürülmüş tarlayı aynı mibzerle seri 2 ile sürebildik..

UÖZKAN.77 link=topic=78070.msg925727#msg925727 date=1413220370' Alıntı:

Anız mibzeri sert hiç sürülmemiş tarlada daha güzel çalışıyo.. hem tohumlar aynı karar derinliğe düşüyo.. hem motor daha az zorlanıyo..

bugün zetor 90 4x4 (seri şanzıman 40 km) çizelle sürülmüş tarlayı aynı mibzerle seri 2 ile sürebildik..

çizel çekip ektiğiniz tarlaya merdane çekin toprağı sıkıştırın derim. çünkü tohum boşta kalır. şiddetli yağış olmazsa tohumun bir kısmını kaybedebilirsiniz.

evet abi mibzeri sona kadar indirsemde tohumlardan açığa düşen oldu.. çizeli sürdüğüm istikametie tam 90 derece açıyla ektim.. dalgalı yapıdan oldu birazda..

tarla sahibine de dedim zaten birini ayarlamış gelip merdane çekecek.. hatta bulursa çalı-çırpı tapanda taksın dedim..

yalnız işi sağlama almak için 15 dekara 480 kg tohum attık.. bakalım ne çıkacak..

UÖZKAN.77 link=topic=78070.msg925762#msg925762 date=1413223010' Alıntı:
evet abi mibzeri sona kadar indirsemde tohumlardan açığa düşen oldu.. çizeli sürdüğüm istikametie tam 90 derece açıyla ektim.. dalgalı yapıdan oldu birazda..

tarla sahibine de dedim zaten birini ayarlamış gelip merdane çekecek.. hatta bulursa çalı-çırpı tapanda taksın dedim..

yalnız işi sağlama almak için 15 dekara 480 kg tohum attık.. bakalım ne çıkacak..

keşke ekimden önce ince diş tırmık çekseymişsiniz..olan olmuş hayırlısı inşallah...

UÖZKAN.77 link=topic=78070.msg925727#msg925727 date=1413220370' Alıntı:

dostum bu konunun birinci sayfasındaki msjımı birdaha oku ben o msjımda bundan bahsetmiştim :)

evet aynen.. biz çizel vurduktan sonra 1 kerede kazayağı vurdurmuş tarla sahibi ama bizim sürdüğümüz yöne dik çekmemiş faydadan çok kesekleri çıkartmış..