Uzel krizinde sonunda olan oldu ve 5 aydır maaş alamayan çalışanlar iş akitlerini feshetme kararı aldı.
22 Temmuz 2008 Salı 08:54
Uzel Traktör Fabrikası ' nda 5 aydır maaş alamayan işçiler, yapılan oylama sonucu sendika aracılığıyla iş akitlerini fesh etme kararı aldı.

Uzel çalışanlarından edinilen bilgiye göre Türk Metal Sendikası oylama için gerekli ortamı daha önceden hazırlamıştı. Yeni Şafak ' a sendikanın aldığı kararla ilgili olarak açıklamada bulunan işçilere göre, 5 aydır maaş alamayan çalışanlar, beş kuruşsuz kalmış ve mücadele azmi kırılmıştı.

Türk Metal Şube Başkanı Murat Salar tarafından yapılan oylama sonucunda ' işe artık devam etmeme ' kararı çıktı. Oylama sonrasında hukuki işlemler başlatıldı. Oylama sonucuna göre, 31 Temmuz itibariyle, Gebze fabrikasındaki işçiler hariç 650 kişi, iş akdini fesh etti. İşçiler, sendika aracılığıyla şirketi mahkemeye verdi.

MÜCADELE GÜCÜ KALMADI

Oylamadan başka yapılacak bir çok şeyin olduğunu vurgulayan işçiler, “Bizim amacımız iş akdini fesh etmek değildi. Değişik eylemler yapıp bir şekilde çözüme gitmekti. Biz azınlıkta kalınca ister istemez diğer tarafa uymak zorunda kaldık. Yeterli desteği görebilseydik, yolu kesmekten tutun da Meclis ' e git-meye kadar bir çok çabamız olacaktı. Ancak insanlar 5 ay maaş alamayınca, mücadele edecek halimiz kalmadı. Yol paramız bile kalmadı” açıklamasını yaptı. Sendikanın iş akitlerini fesh etme kararının, patronların da işine geleceğini öne süren işçiler, karşı karşıya kaldıkları durumu “5 aydır maaş alamadık, 10-15 yıllık tazminatlarımız içeride yatıyor. Şimdi de beş kuruşsuz dışarıda kaldık” diyerek özetledi.

4857 Sayılı İş Kanunu ' na göre iş akdinin feshedilmesi konusunda isteyenler bağımsız hareket edebiliyor. Yasanın 17. maddesine göre iş akdinin fesh edilmesi durumunda, şirket, işçileri tazminatlarını ödeyerek işten çıkarmak zorunda kalıyor. İşveren tarafından bu kabul edilmediği için Uzel işçilerinin iş akitleri 24. maddeden fesh edildi. İş akdinin feshi ile mahkeme süreci başlayacak. Mahkeme sürecinde büyük bir ihtimalle Uzel ' in iflası istenecek. Uzel ' in iflasından sonra da işçilerin parası tahsil edilmeye çalışılacak.

GEBZE ' DE DE ÜRETİM DURDU

Borcundan dolayı ham madde ve makinelerine el konulan Uzel Fabrikası Gebze Tesislerinde de üretim durdu. Türk Metal Sendikası Gebze 1 No ' lu Şube Başkanı Şeref Özcan, fabrikada çalışan sendika üyesi 470 işçinin işverenden 4 aylık maaş alacağı bulunduğunu ifade etti.