Uzel Fabrikası BİTTİ 1.500 kişi artık işsiz

Bir fabrika bitiyor. Her geçen gün iflasa bir adım daha yaklaşılıyor. Zaten bir yönetim iflas istese ancak bu kadar yapılabilirdi. Holdinge aktarılmış trilyonların hesabı sorulmadan fabrika parasızlıktan hacizle mallarını kaybediyor. Peki, işçiler ne olacak?

Uzel Fabrikası ' nda yaşanılan sürece bakıldığında şirketin arsalarının büyük önemi olduğunu dün açıkça belirttim. Belki de iflasa giden yolda bu arsaların icra yolu ile el değiştirmesinin büyük önemi olabilir. Bir bakıma her icra, Uzel Fabrikası ' nın arsalarının satışına giden başarılı bir adım olarak düşünülebilir. Zaten fabrikayı yeniden üretime geçirmeyi kim düşündü ki?

Bu kadar zor durumda bırakılan işçiler ne yapacak? İşçi sendikası tuzağa düşecek mi? Bakınız Uzel olayı eğer arsalara giden bir operasyon ise, üretimi bitirecek her adım arzulanan bir durumdur. İşte bu noktada işçilerin işvereni mahkemeye vermesi de bu arzu edilen sonuca bir katkıdır. İflas yoluna giden fabrikayı işçilerde terkettiğinde ve iş mahkemelere kaldığında her gün gider yazan fabrika daha da batmış hale gelecektir. Ve işçiler daimi işsiz kalacaktır.

Burada kilit soru “Uzel kimin?” Uzel, eğer birkaç yönetim kurulu üyelerine ve patrona bırakılacak tesis ise işçi büyük bir çıkmazdadır zaten. Keza aynı durum şirkete çeklerini vermiş olan çok zor durumda bulunan bayileri de içeriyor. Bir diğer mağdur kesim ise borsadan Uzel hissesi almış bulunan binlerce küçük yatırımcıdır. Birkaç kişilik kararlar ile binlerce insan nasıl bu kadar batığa sürüklenebiliyor?

İşçiler dün itibari ile son noktaya geldi ve nerede ise tamamı iş akitlerinin feshi karşılığında işlerini 31 Temmuz itibari ile bitirecek imzaları verdiler. Bu sonuçla artık UZEL FABRİKASI BİTMİŞTİR. Ortada üretim için makine, teçhizat ve sermaye zaten kalmamıştı. Artık Uzel Fabrikası ' nda İŞÇİ de kalmadı. Bu fabrika resmi olarak henüz iflas etmemiş olabilir ama fiili olarak iflas etmiştir. İşçisiz bir fabrika ne yapabilir ki.

İflasa giden yollar bir bir kullanıldı ve iş bitti. 5-10 milyon dolarlık fabrika açılışlarına giden bakanlarımız UZEL Fabrikası ' nı neden hiç ziyaret etmedi? Artık gözümüz aydın ki BİN BEŞ YÜZ İŞÇİ İŞSİZLER ORDUSUNA KATILDI….

50-100 kişilik istihdam yaratacak fabrikaların temel atma törenlerini süsleyen büyüklerimiz neden iş kapanmaya gelince ilgilerini esirgediler. Artık 1.500 kişi işsiz. SPK yazışmaya devam edecek, ama 1.500 kişinin işsiz kalmasını önleyebilecek mi? Artık borsa ortakları SPK sayesinde paralarını alabilecek mi? Olan oldu ve Türkiye ' nin GURURU bir şirketi yok edildi.

HEPİMİZİN GÖZÜ AYDIN…

Ve başımız sağolsun…