Nadas sürümü

Ynt: Nadas sürümü

Bizde nadası kesinlikle baharın yapıyoruz.Hatta baharın sonuna doğru toprağın tavı kaçmadan pulluk değilde liperle(dipkazan) herklerimizi yapıyoruz. Liper toprağı alt üst yapmadığından toprak nemini kaybetmiyor. Birkaçkerede güz sürümü yaptık ama pek memnun kalmadık. YORUMLARIN ESİRGEMEYEN BÜTÜN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER

toprak sert kepir yapılı ise güzün derin sürüm bizim köyün toprağı gibi kaba kumlu ise baharın sürüm yapılmalı bence böylece kumlu toprak erezyondan daha az etkşlenir zatan fazla olan kum dahada fazlalaşmaz....

üç yıldır güzden sürüm yapıyorum ekim kasım ayında derin süsüm yaparım verimde çok fark ediyor kış aylarında yağışı topluyor 6 ayda kaz ayağı çekiyoruz ekmeden önce dızgara çekiyorum toprak hep tavlı kalıyor.

ertuğrul link=topic=49980.msg499185#msg499185 date=1324976942' Alıntı:
üç yıldır güzden sürüm yapıyorum ekim kasım ayında derin süsüm yaparım verimde çok fark ediyor kış aylarında yağışı topluyor 6 ayda kaz ayağı çekiyoruz ekmeden önce dızgara çekiyorum toprak hep tavlı kalıyor.
güzden sürünce 2 kere işlemek yetti mi ? biz gçen sene bazı yerler çamur olduğu için çekirdek ekemedik güzden sürmüştük,3 kere kazayak çektik bir sefer daha çeksek olurdu.Bence bahar sürümü daha iyi oluyor,güz sürümünde şayet nadasa bırakılacaksa hem çok toprak kaybı oluyor toprak iyice oturuyor hem de çok fazla otlanıyor tarlalar.Kıraçta çoğu uzman bahar sürümünü öneriyor bahar yağışlarından max verim alabilmek için