damızlık montofon boğa(vıdeo)

Ynt: damızlık montofon boğa(vıdeo)

Boğada diğer buzağı ve danalarda çok güzel birnevi süt besiciliği yapan bir işletme hepte et ırkı inekleri varmış,yurt dışında Amerikada bu şekilde yapıldığını okumuştum nette ama ülkemizdede yapanlar varmış,benimde düşüncelerim arasında Holstayn ırkın yanında hobi olarak et ırkı inekler beslemek aynı şekilde inekler sağılmayacak ve buzağılar 6-7 aya kadar emdirilecek,paylaşım için tşk.

doganbey1 link=topic=49986.msg496966#msg496966 date=1324725843' Alıntı:
Şimdi ben anlamadım. Bu adamların inekleri sadece buzağıları emdirmek için mi sağılıyor. O zaman bunların karları buzağılar oluyor.
Aynen öyle kardşim karları buazğıdan .. bizde de aynı ineklerin sütü fazla değil ancak buazğıya yetiyor buzağılar birde merada otlatıldımı pek fazla maliyeti olmuyor ...

okudugum bır arastırmada buzagilarin 3 aylik sut icme döneminde ortalama gunluk 5 kg yerine 10 kg sut verilen ineklerin laktosyondaki süt verimlerinde ve erkeklerinden besi performanslarinda ve hastaliklara karsi dayaniklilikta baya bir farklilik oluyordu,rakamlar su an aklimda degil ama..sizler buzagilara ne kadar süt veriyorsunuz..
birde mera hayvanlara bir nevi ilac ve malyet acisindan mükemmel,besiye alinacak hayvanlari baharin yaymaya cikardigimizda hasta olan,ot yiyen iyilesiyordu..bence mera imkani varsa hem kaba yem cok ucuza geliyor,kesif yem destegiylede güzel süt verimleri alinabiliyor.bence montofon irki beslerken gözlemledigim kadariyla mera makinasi,tirnaklari taslik alana cok iyi geliyor ve uzun ömür ve meme sagliginda rakipsiz..bizim oralarda 12 yasindan asagi montofonlar elden cikartilmiyor
siz ne dersiniz

Büyük baş hayvanlar.mp4

delioğlan link=topic=49986.msg497036#msg497036 date=1324736934' Alıntı:
okudugum bır arastırmada buzagilarin 3 aylik sut icme döneminde ortalama gunluk 5 kg yerine 10 kg sut verilen ineklerin laktosyondaki süt verimlerinde ve erkeklerinden besi performanslarinda ve hastaliklara karsi dayaniklilikta baya bir farklilik oluyordu,rakamlar su an aklimda degil ama..sizler buzagilara ne kadar süt veriyorsunuz..
birde mera hayvanlara bir nevi ilac ve malyet acisindan mükemmel,besiye alinacak hayvanlari baharin yaymaya cikardigimizda hasta olan,ot yiyen iyilesiyordu..bence mera imkani varsa hem kaba yem cok ucuza geliyor,kesif yem destegiylede güzel süt verimleri alinabiliyor.bence montofon irki beslerken gözlemledigim kadariyla mera makinasi,tirnaklari taslik alana cok iyi geliyor ve uzun ömür ve meme sagliginda rakipsiz..bizim oralarda 12 yasindan asagi montofonlar elden cikartilmiyor
siz ne dersiniz

Büyük baş hayvanlar.mp4
Ben buzağılara süt verme hakkında baya bir araştırma yaptım Amerikada özel bir çflikde denemişler buzağıların bir kısmına günlük 10 lt kadar süt vermişler diğer buzağılarada günlük 4-5 litre kadar süt vermişler ve sonrasında çok süt verilen buzağılar fiziksel olarak daha iri ve gösterişli olmuşlar süt verimindede ilk laktasyonda çok süt verilen buzağılar daha yüksek süt vermişler.Ben buzağılarımı 90 gün emdiriyorum ve 1lk haftasından sonra alıştırarak günlük 7 litreye kadar süt veriyorum hatta yaz sezonunda günlük bir yumurta veriyorum ekstradan artı günlük verilebilen buzağı vitaminlerindende veriyorum 90 gün.Ama buzağılara çok süt verirken yemde yemeleri sağlanmalı hayvanlar sütün yanında yem yemiyorsa alıştırmak için süt miktarı düşürülmeli.