Eskiden kalma birkaç resim...

Geçen değil ondan önceki sene mısır ekildğinden birkaç foto çekmişim onları buldum şimdi paylaşayım dedim..Resimler Trakkulüp ile tanışmadan önce amatörce ve öylesine çektiğim resimler... :)

Kaçıncı suyu hatırlamıyorum ama sürekli sulamak gerekiyor hemen çatlıyor toprak...

Burada gübre atılıyor.İleri Tümocan haldır haldır çalışıyor... :D

Bu da suyun gelmesini bekleriken ağırdan alıyor kendini biraz... :)

Ynt: Eskiden kalma birkaç resim...

Cihan_özece link=topic=50049.msg498016#msg498016 date=1324825525' Alıntı:
elina sağlık mahmut.mısırlarda iyice suya doymuş.
mısırlara gübre atan bi tümocan gördüm sanki :)

Sağol abi.Öyle oldu biraz.30 dönüm yere 24 saat su akmıştı ilk suda, 32 lik sifon ile sulamak başlı başına bir hata idi zaten.. :)
Seninkinden abi 95 80 o da.. :)

DONAT_01 link=topic=50049.msg498032#msg498032 date=1324826681' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler..sulama şekli biraz değişik geldi bana :) o hortumlardan her hatta var mı bide aralarda tava yokmu :)

Salma suluyoruz sayılır.Hortumlara sifon diyoruz biz ve her karıkta var ama büyük tarlalarda bir karığa atıp diğerini boş bırakıyor diğer karığa atıyoruz arada bir tane boş kalıyor, boş kalanlara daha sonra tekrar atıyoruz..Tümocanın bulunduğu fotoda tarlanın diğer tarafı yarım ay gibi o tarafta tava var ama normalde gerek duyulmuyor su karıklardan gidiyor tarlanın başına vardığında tekrar geriye şişip tarlayı komple dolduruyor...

demir45 link=topic=50049.msg498061#msg498061 date=1324828170' Alıntı:
Salma suluyoruz sayılır.Hortumlara sifon diyoruz biz ve her karıkta var ama büyük tarlalarda bir karığa atıp diğerini boş bırakıyor diğer karığa atıyoruz arada bir tane boş kalıyor, boş kalanlara daha sonra tekrar atıyoruz..Tümocanın bulunduğu fotoda tarlanın diğer tarafı yarım ay gibi o tarafta tava var ama normalde gerek duyulmuyor su karıklardan gidiyor tarlanın başına vardığında tekrar geriye şişip tarlayı komple dolduruyor...
anladım kardeş bizde bu dsi nin kanaletlerinden toprak kanala su aldığımız borular var ona sifon diyoruz hep tava var aralarda

DONAT_01 link=topic=50049.msg498068#msg498068 date=1324828506' Alıntı:
anladım kardeş bizde bu dsi nin kanaletlerinden toprak kanala su aldığımız borular var ona sifon diyoruz hep tava var aralarda

Ayaklı kanalları var onlara dediğin gibi sifon atıyorlar ama ba....aya büyük, sizinde öyle sanırım bizimkiler yerden gidiyor...

demir45 link=topic=50049.msg498075#msg498075 date=1324828868' Alıntı:
Ayaklı kanalları var onlara dediğin gibi sifon atıyorlar ama ba....aya büyük, sizinde öyle sanırım bizimkiler yerden gidiyor...
aynen ayaklı kanallar var ama çok yüksek değil işte toprağın üstünden gidiyo sadece sifon atıp toprak kanala aktarıyorsun..

teşekkürler mahmut .bu sulama yöntemine bizim burada .şırlama diyorlar .meyilli arazilerde bu yöntem çok harika oluyor işçi maliyeti sıfır ama biz sifonları kanalete atıyoruz .normaldede tarlayı tava şeklinde yapıp her tavaya bir sifon şeklinde suluyoruz.tabi bunun işçiliği fazla oluyor. en güzeli tarla tesviyeli olacak.

bu da benim sulama dan bikaç foto
bu abim konya ılgınlı

016st.jpg

015lr.jpg

010ex.jpg

vale link=topic=50049.msg498698#msg498698 date=1324913625' Alıntı:
teşekkürler mahmut .bu sulama yöntemine bizim burada .şırlama diyorlar .meyilli arazilerde bu yöntem çok harika oluyor işçi maliyeti sıfır ama biz sifonları kanalete atıyoruz .normaldede tarlayı tava şeklinde yapıp her tavaya bir sifon şeklinde suluyoruz.tabi bunun işçiliği fazla oluyor. en güzeli tarla tesviyeli olacak.

Sağol abi.. :) Bizim kanallar sizinkinden geniş abi ve iki tarafı toprak dolu yere beton atarak yapılmış, kanaldan tarlaya sifon atma gibi bir lüksümüz yok olan ama yerler var...Tarlaya arkımızı açarak ona sifonları atıyoruz.Sizin sifonlar büyük abi hatta boru cinsinden bizimkiler 32-40 diye ifade ediliyor avuç içi kadar büyüklükleri... :)

ali kuzu link=topic=50049.msg498702#msg498702 date=1324913993' Alıntı:
kardes mısırlar arası segrek gıb kac santın ekıyosunuz bu arada manısa neresındesın....

Mısırlar 18 cm ekildi...Normalde 20 cm falan ekiliyor hatta sık bile diyebiliriz biz... :) Manisa Salihli...

doganbey1 link=topic=50049.msg498705#msg498705 date=1324914196' Alıntı:
Mahmudum eline sağlık. Güzel resimler. Sifon çok kullanışlı bir olay :D

Sağ olasın...Tarlanın tesviyesi güzel olduğu zaman işe yarıyor öbür türlü su istediği yere gidiyor yine... :)
anayurtlu 3105d link=topic=50049.msg498715#msg498715 date=1324916897' Alıntı:
güzel paylaşım mahmut o sifonlara :D suyu nasıl çektiriyonuz hüp die çekiyonuzmu yoksa :D

Eyvallah.Ağzıyla yapanlar varmış bende hayret ettim.Biz elimizi ağzına kapatıyoruz diğer ucu suyun içerisinde bir kaç kez salllıyoruz su elimize geldiği zaman bırakıyoruz..Bir nevi vakumlama yönetemi ile yoksa çamurlu su, sifonlar kirli ağızla yapmak akıllı işi değil... :)