+ Konuya Cevap Yaz
11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2009
  Yaş
  32
  Mesajlar
  409
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  20 başlık süt inekçiliği  arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var. yem tamamen kendi tarlalarımızdan karşılanacak , yonca, sılaj, macar figi , ana yem materyalı olacak, sanayi yemi kullanılmayacak ama tahıllarla desdeklenecek buzağılar hemen satılacak yerine inek alınacak bir bakıcı ile işler yürütülecek bu şekilde işletme kar edebilir mi?

 2. #2
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  Alıntı simyam link=topic=50096.msg498855#msg498855 date=1324927451 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var. yem tamamen kendi tarlalarımızdan karşılanacak , yonca, sılaj, macar figi , ana yem materyalı olacak, sanayi yemi kullanılmayacak ama tahıllarla desdeklenecek buzağılar hemen satılacak yerine inek alınacak bir bakıcı ile işler yürütülecek bu şekilde işletme kar edebilir mi?
  Düşündüğünüz gibi bir işletme yapmak için bence et ırkı düşünmelisiniz ama süt amaçlı düşünüyorsanız holstayn inekleri almanız lazım onlaradanda sanayi yemi olmadan yüksek süt alamassınız,kaba yem kısmını mutlaka kendiniz karşılamalısınız ana yem metaryelleri dediğiniz kaba yem kısmı kesif yemide tahıllarla desteklerseniz sanayi yeminide %40 lara kadar düşürebilirsiniz bence,buzağıları satma kısmına gelince büyük işletmeler erkek buzağılara 40 gün buzağı maması verip toplu şekilde satıyorlar,dişileride mutlaka damızlık yapmalısınız,bu işi doğru sistemli bir şekilde yaparsanız kar edersiniz en azından işletmedeki mal varlığınız artarbu gün atıyorum 100 milyar olan malınız 4-5 sene sonra birde bakmışınız 300-400 milyarlık mal olmuş.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Eylül 2010
  Şehir
  Tokat
  Yaş
  34
  Mesajlar
  59
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  biri benim hayallerimden mi bahsetti

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2011
  Şehir
  göynük kas. avanos nevşehir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1,223
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  Hayvancılıkta karlılıktan bahsediyorsan en önemli girdiolan kendi yemini üretmen.Ginede biraz fabrika yemi kullanmalısın. Artı olarakda danaları satmayıp karlılığın devamını sağlamalısın.Ama TÜRKİYEDE et ve süt fiyatlarındaki dalgalanma insanların yatırım yapmasını engelleyor.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  Eğer ki bu saydığınız kaba yemleri üretebilecekseniz ilk bakışta para kazanılabilir gözüküyor.Ancak bazı önemli noktalar var.Bir kere sanayi yeminin kendinizin yapma ihtimali çok düşük,emin olun çok sorun yaratıyor yem kullanmayınca döl tutma hastalıklar vs gib.Onun için yem kullanmak zorundasınız ancak dediğiniz kaba yemleri ürettikten sonra çok fazla kesif yem kullanmazsınız.

  Diyeceğim bir diğer nokta da işçi mevzusu.Biz de işçi çalıştırıyoruz o yüzden bazı noktalarda sizi uyarmak isterim.Bir kere işinizin başında duramayacaksanız,işçi size patron olur.Asla kontrol edemezsiniz.Bir de genelde herkes der ki işçiye bir hayvan vereyim,gözü kalmasın daha iyi baksın.Bu tamamen hikaye,asla bu hataya düşmeyin.Son olarak buzağı kısmına gelirsek tabi ki ilk bakışta buzağılar danalar ve düveler hep -ye çalışıyor.Yalnız 20 başlık bir işletme küçük orta arası bir işletme olur.Yani siz buzağıları satmadan da ayakta kalabilirsiniz.Bu kararınızı piyasaya göre alsanız daha doğru yaparsınız bence.Örnek vermek gerekirse geçen sene bir buzağı ediyordu 1500 tl,bugün taş çatlasın 700-800.Şu an mesela dana olarak satmak ilk bakışta daha karlı.Onun için piyasaya göre hareket önemli.

  Son olarak çok iyi hesap yapmanızı tavsiye ederim.Kuruşuna kadar hesap yapın bence,para ancak öyle kazanılıyor çünkü.Size önemsiz gelen bir gider uzun vadede acayip bir zarar açıyor olabilir size.Umarım başarılı olursunuz,sevene çok güzel bir iş.
  Biraz uzun oldu kusura bakmayın artık,inş yardımcı olur size yazdıklarım

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  17 Eylül 2011
  Şehir
  aydın
  Mesajlar
  273
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  arkadaşım öncelikle bakıcı ile bu iş zor olur benden tavsiye bakıcı işi ile 20 baş inekten pek kar edemezsin fabrika yemi olmadan da süt ırkı ineklerden net süt alamazsın bunlar tecrübe ile kesindir bende ama kendim yaparım diyorsan olur ama bakıcı sana aylık 1000 lira ya patlar en az 500 de veteriner yaz sen etti 1500 yem e gelince hadi hakkı ile vermicem desen bile 1500 lira verirsin eşittir 3000 lira böylelikle süt gelirin diğer verdiklerini de hesaplarsan hayvana anca bakar buzağıları kar kalır birtek onuda besleyip sağsalim büyütmek mesele kesin 2--3 tane fire verirsin bunları düşünerek gir işe bakıcı parasını silersen aylık iyi kötü getirisi olur.

 7. #7
  keltaşlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Aralık 2009
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,251
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  İnekler artık iyice hassalaştı, cinsinden midir yemden midir belki de her ikisindendir belki daha başka bişeyler. En sık rastlananı süt ineklerinde mastisis denen bir meme hastalığı.zırt pırt olur. Bunu en başta anlaşılırsa tedavisi kolay.İnek kalkamadıktan sonra veterineri herkes çağırmak iş değil. Bunun oluşmaması için hijyen önemli. Ayrıca genel olarak işi yaparken genel olarak hal hareketlerini gözlemlemek durgun olanları farketmek. Çok zor değil ama işçi ne kadar dikkat edecek? kendiniz işin başında işçiyle beraber ahıra girmeyecekseniz tamamen bulduğunuz işçinin insafına kalırsınız.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  09 Aralık 2010
  Şehir
  izmir/BERGAMA
  Yaş
  27
  Mesajlar
  445
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  fikir güzl ama fenni yem olmadan süt alamazsn ama ineklern sadece buzaglrını satarsnz ii olr

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  çok özveri isteyen bir iş.işçi ile zor olur.gece yarısı buza doğar.haberin olmaz.telef olabilir. emekler boşa gider.bilgin ,tecrüben azsa veterinere verdiğin para çok artar.birde ilaç kullandığın sürece sütü atarsın.zarar dahada artar.

 10. #10
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  Arkadaşlarında dediği gibi zahmetli bir yola girmeyi düşünüyorsunuz ben şuanada kameranın başında doğum yapacak düveyi bekliyorum bu saatte,arkadaşlarında dediği gibi işçiyle olmaz çok iyi bir işçi olması lazım ve sürekli işçiyi ve hayvanları kontrol altında tutmanız lazım,sağım çok önemli mastisistinde bir numaralı sebebi sağımlar arasıdaki zaman farkı,benim işletmemde 1,5 yıl kadar önce önemli oranda mastisis problemi vardı (sağımda önerilen metodları uyguluyorduk,ortamın hijyen olmasını sağlıyorduk ama yinede çözememiştim bu sorunu) ne yaptıysam çözemedim sonra sağım aralığını tam 12 saate ayarladım ve şükür tamamen çözdüm sayılır bu sorunu ama zor tabiki öğleden sonra 3,5 gece 3,5 ta sağım yapıyorum,işci tutarsanız şayet mutlaka 3 öğün sağım yaptırın o zaman mastisis problemi yaşamassınız.

  Şuan izlediğim kameralardan bazılarını görüntüsü
  Doğum yapacak düve geceden beri bekliyorum sabaha doğurur gibi inşallah.

  Buda ineklerin yemliğinden görüntü gece 4,5 ta sağım bitiyor yem kilitlerine alıyorum hayvanları 1,5 saat sonra sabahın 6 sında salıyorum


  NOT:Sağımdan sonra ineklerin meme uçları yaklaşık yarım saat kadar açık kalır ve o saatlerde mikropla temas ederse mastisis problemi yaşanır o yüzden sağımdan sonra yemleme yapın ve yemlikler kilitli sistem olsun hayvanların yatmaması için.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2009
  Yaş
  32
  Mesajlar
  409
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 20 başlık süt inekçiliği  Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilere çok teşekkür ederim. öncelikle hayvancılığa uzak bi insan değilim küçük baş hayvancılık ve tarım ile uğraşmaktayım, hali hazırda 3 adet ineğim var ama tecrübesizim, kendi tarım arazilerimizde kaba yemlerin tamamını karşılaya bilirim, sanayi yemini kendim yapmayı düşünmüyorum ilk etapta . amacım orta ölçekli profesyonel süt hayvancılığına en kısa zamanda nasıl geçerim, hayvanları sorunsuz nasıl çogaltırım.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. süt inekçiliği karlı mı
  Konu Sahibi AHBAG Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 55
  Son Mesaj : 22.Ocak.2015, 15:50
 2. süt inekçiliği yapmak istiyorum . . . düşüncelerinizi bekliyorum...
  Konu Sahibi Toprak Ağası Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 33
  Son Mesaj : 08.Aralık.2014, 01:14
 3. Süt inekçiliği
  Konu Sahibi serhanko_80 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 15.Haziran.2012, 13:14
 4. süt inekçiliği
  Konu Sahibi simyam Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Aralık.2011, 00:52
 5. süt inekçiliği
  Konu Sahibi yaran18 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Ocak.2011, 12:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status