20 başlık süt inekçiliği

arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var. yem tamamen kendi tarlalarımızdan karşılanacak , yonca, sılaj, macar figi , ana yem materyalı olacak, sanayi yemi kullanılmayacak ama tahıllarla desdeklenecek buzağılar hemen satılacak yerine inek alınacak bir bakıcı ile işler yürütülecek bu şekilde işletme kar edebilir mi?

Ynt: 20 başlık süt inekçiliği

simyam link=topic=50096.msg498855#msg498855 date=1324927451' Alıntı:
arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var. yem tamamen kendi tarlalarımızdan karşılanacak , yonca, sılaj, macar figi , ana yem materyalı olacak, sanayi yemi kullanılmayacak ama tahıllarla desdeklenecek buzağılar hemen satılacak yerine inek alınacak bir bakıcı ile işler yürütülecek bu şekilde işletme kar edebilir mi?
Düşündüğünüz gibi bir işletme yapmak için bence et ırkı düşünmelisiniz ama süt amaçlı düşünüyorsanız holstayn inekleri almanız lazım onlaradanda sanayi yemi olmadan yüksek süt alamassınız,kaba yem kısmını mutlaka kendiniz karşılamalısınız ana yem metaryelleri dediğiniz kaba yem kısmı kesif yemide tahıllarla desteklerseniz sanayi yeminide %40 lara kadar düşürebilirsiniz bence,buzağıları satma kısmına gelince büyük işletmeler erkek buzağılara 40 gün buzağı maması verip toplu şekilde satıyorlar,dişileride mutlaka damızlık yapmalısınız,bu işi doğru sistemli bir şekilde yaparsanız kar edersiniz en azından işletmedeki mal varlığınız artarbu gün atıyorum 100 milyar olan malınız 4-5 sene sonra birde bakmışınız 300-400 milyarlık mal olmuş.

Eğer ki bu saydığınız kaba yemleri üretebilecekseniz ilk bakışta para kazanılabilir gözüküyor.Ancak bazı önemli noktalar var.Bir kere sanayi yeminin kendinizin yapma ihtimali çok düşük,emin olun çok sorun yaratıyor yem kullanmayınca döl tutma hastalıklar vs gib.Onun için yem kullanmak zorundasınız ancak dediğiniz kaba yemleri ürettikten sonra çok fazla kesif yem kullanmazsınız.

Diyeceğim bir diğer nokta da işçi mevzusu.Biz de işçi çalıştırıyoruz o yüzden bazı noktalarda sizi uyarmak isterim.Bir kere işinizin başında duramayacaksanız,işçi size patron olur.Asla kontrol edemezsiniz.Bir de genelde herkes der ki işçiye bir hayvan vereyim,gözü kalmasın daha iyi baksın.Bu tamamen hikaye,asla bu hataya düşmeyin.Son olarak buzağı kısmına gelirsek tabi ki ilk bakışta buzağılar danalar ve düveler hep -ye çalışıyor.Yalnız 20 başlık bir işletme küçük orta arası bir işletme olur.Yani siz buzağıları satmadan da ayakta kalabilirsiniz.Bu kararınızı piyasaya göre alsanız daha doğru yaparsınız bence.Örnek vermek gerekirse geçen sene bir buzağı ediyordu 1500 tl,bugün taş çatlasın 700-800.Şu an mesela dana olarak satmak ilk bakışta daha karlı.Onun için piyasaya göre hareket önemli.

Son olarak çok iyi hesap yapmanızı tavsiye ederim.Kuruşuna kadar hesap yapın bence,para ancak öyle kazanılıyor çünkü.Size önemsiz gelen bir gider uzun vadede acayip bir zarar açıyor olabilir size.Umarım başarılı olursunuz,sevene çok güzel bir iş.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın artık,inş yardımcı olur size yazdıklarım :)

arkadaşım öncelikle bakıcı ile bu iş zor olur benden tavsiye bakıcı işi ile 20 baş inekten pek kar edemezsin fabrika yemi olmadan da süt ırkı ineklerden net süt alamazsın bunlar tecrübe ile kesindir bende ama kendim yaparım diyorsan olur ama bakıcı sana aylık 1000 lira ya patlar en az 500 de veteriner yaz sen etti 1500 yem e gelince hadi hakkı ile vermicem desen bile 1500 lira verirsin eşittir 3000 lira böylelikle süt gelirin diğer verdiklerini de hesaplarsan hayvana anca bakar buzağıları kar kalır birtek onuda besleyip sağsalim büyütmek mesele kesin 2--3 tane fire verirsin bunları düşünerek gir işe bakıcı parasını silersen aylık iyi kötü getirisi olur.

İnekler artık iyice hassalaştı, cinsinden midir yemden midir belki de her ikisindendir belki daha başka bişeyler. En sık rastlananı süt ineklerinde mastisis denen bir meme hastalığı.zırt pırt olur. Bunu en başta anlaşılırsa tedavisi kolay.İnek kalkamadıktan sonra veterineri herkes çağırmak iş değil. Bunun oluşmaması için hijyen önemli. Ayrıca genel olarak işi yaparken genel olarak hal hareketlerini gözlemlemek durgun olanları farketmek. Çok zor değil ama işçi ne kadar dikkat edecek? kendiniz işin başında işçiyle beraber ahıra girmeyecekseniz tamamen bulduğunuz işçinin insafına kalırsınız.

çok özveri isteyen bir iş.işçi ile zor olur.gece yarısı buza doğar.haberin olmaz.telef olabilir. emekler boşa gider.bilgin ,tecrüben azsa veterinere verdiğin para çok artar.birde ilaç kullandığın sürece sütü atarsın.zarar dahada artar.

Arkadaşlarında dediği gibi zahmetli bir yola girmeyi düşünüyorsunuz ben şuanada kameranın başında doğum yapacak düveyi bekliyorum bu saatte,arkadaşlarında dediği gibi işçiyle olmaz çok iyi bir işçi olması lazım ve sürekli işçiyi ve hayvanları kontrol altında tutmanız lazım,sağım çok önemli mastisistinde bir numaralı sebebi sağımlar arasıdaki zaman farkı,benim işletmemde 1,5 yıl kadar önce önemli oranda mastisis problemi vardı (sağımda önerilen metodları uyguluyorduk,ortamın hijyen olmasını sağlıyorduk ama yinede çözememiştim bu sorunu) ne yaptıysam çözemedim sonra sağım aralığını tam 12 saate ayarladım ve şükür tamamen çözdüm sayılır bu sorunu ama zor tabiki öğleden sonra 3,5 gece 3,5 ta sağım yapıyorum,işci tutarsanız şayet mutlaka 3 öğün sağım yaptırın o zaman mastisis problemi yaşamassınız.

Şuan izlediğim kameralardan bazılarını görüntüsü
Doğum yapacak düve geceden beri bekliyorum sabaha doğurur gibi inşallah.
20111228054548743.png

Buda ineklerin yemliğinden görüntü gece 4,5 ta sağım bitiyor yem kilitlerine alıyorum hayvanları 1,5 saat sonra sabahın 6 sında salıyorum
20111228054503020.png

NOT:Sağımdan sonra ineklerin meme uçları yaklaşık yarım saat kadar açık kalır ve o saatlerde mikropla temas ederse mastisis problemi yaşanır o yüzden sağımdan sonra yemleme yapın ve yemlikler kilitli sistem olsun hayvanların yatmaması için.

Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilere çok teşekkür ederim. öncelikle hayvancılığa uzak bi insan değilim küçük baş hayvancılık ve tarım ile uğraşmaktayım, hali hazırda 3 adet ineğim var ama tecrübesizim, kendi tarım arazilerimizde kaba yemlerin tamamını karşılaya bilirim, sanayi yemini kendim yapmayı düşünmüyorum ilk etapta . amacım orta ölçekli profesyonel süt hayvancılığına en kısa zamanda nasıl geçerim, hayvanları sorunsuz nasıl çogaltırım.