Merkez Banası Başkanı Erdem Başçı, 2012 Para ve Kur Politikası Stratejisi ' ni açıklıyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başcı, Merkez Bankasının 2001 yılında yeniden düzenlenen Merkez Bankası Kanunu ile fiyat istikrarı temel amacına ilave olarak finansal sistemde istikrarı sağlayan tedbirler almakla da görevlendirdiğini anımsatarak, ' ' Bu doğrultuda küresel dengesizliklerin bir yansıması olarak ortaya çıkan makro küresel riskleri kontrol altında tutabilmek amacıyla geçtiğimiz 1 yıl içinde enflasyon hedeflemesi rejimini geliştirerek, yeni bir para politikası stratejisi oluşturmuş bulunuyoruz ' ' dedi.

İŞTE BAŞÇI ' NIN KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR:

2011 yılı dünya ekonomisi için beklenmeyen gelişmelerle dolu bir yıl oldu. 2012 yılının da dünya ekonomisi için alışılmadık derecede yüksek düzeyde belirsizlikleri içinde barındıran bir yıl olmaya aday görüüyor. 2011 yılı para politikası açısından hem esnekliğin hem de belirsizliğin bilinçli olarak artırıldığı bir yıl oldu. 2012 yılı ise para politikası esnekliğinin devam ettiği ancak aynı zamanda para politikasının öngörülebilirliğinin hızla arttığı bir yıl olacak.

2012 yılınıda para politikası esnekliği devam edecek ve öngörülebilirliğin artacağını belirtti. 2012 ' ye girerken küresel ekonomide belirsizlikler artmış durumda.

Enflasyon hedeflemesi rejimini geliştirerek yeni para politikası oluşturduk.

2012 yılı dünya için alışılmadık derecede belirsizlik barındırıyor.

Gelecek yıl, para politikası esnekliğinin devam ettiği, öngörülebilirliğinin de arttığı bir yıl olacak.

2012 ' de fiyat istikrarı, temel hedefimiz olacak.

Bağıl anlamda para politikası hem esnek hem de öngörülebilir olabilir. Bu nedenle iletişim politikası para politikasının kendisi kadar önemli olacak. 2012 ' de iletişim politikamızın etkinliğini artıracak bazı yenilikler getireceğiz.

Kredilerde 2011 yılının ortasından itibaren belirgin bir yavaşlamaya şahit olduk.

Ekonomimizin 2011 yılı ortalarından itibaren dengelenme sürecine girdiğini görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde kredilerdeki artışın makul oranlarda seyredeceğini, iç talebin ılımlı seyredeceğini öngörüyoruz.

Sıkılaştırmanın enflasyon üzerindeki etkilerini yılın ilk aylarından itibaren görmeye başlayacağız.

2012 yılında enflasyonun yüzde 5 hedefine doğru yaklaşacağını tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde fiyat istikrarına odaklanırken, finansal istikrara da dikkat etmeye devam edeceğiz.

Para politikasındaki esnek yapıyı korumamız gerekiyor.

Küresel görünümdeki belirsizlik ve sermaye akımlarındaki oynaklık devam ettiği sürece faiz koridorunu aktif olarak kullanmaya devam edeceğiz.

Bir haftalık repo ihaleleri, zorunlu karşılıklar ve diğer likidite araçları da dengeleme amacıyla kullanılmaya devam edecek.

2012-2013 yılları için olduğu gibi 2014 enflasyon hedefi de yüzde 5 olarak belirlendi.

İlk kez enflasyon hedefi 3 yıl sabit olacak.

2011 yılı enflasyonunun hedefin üzerinde gerçekleşecek olması nedeniyle ocak sonunda Hükümet ' e açık mektup göndereceğiz.

Para Politikası ' nın temel iletişim araçları olarak enflasyon raporu ve PPK Raporu ' nu kullanmaya devam edeceğiz.

PPK, aylık olarak toplanmaya devam edecek. Açıklama yine saat 14:00 ' da yapılacak.

MERKEZ ' DEN İSTANBUL SÜRPRİZİ: 2 ENFLASYON RAPORU İSTANBULDA AÇIKLANACAK
PPK toplantı özeti 5 işgünü içinde yayınlanacak.
Enflasyon Raporu 4 defa yayınlanmaya devam edecek. Tanıtımı 2 kez Ankara ' da 2 kez İstanbul ' da basın toplantısı ile yapılacak. Toplantı sonrasında gazetecilerden gelen 'Bu Merkez Bankası ' nın İstanbul ' a taşınma hazırlığı mı' sorusu üzerine Erdem Başçı, İstanbul ' da yapılacak toplantıların sebebinin, Merkez ' in ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıyla enflasyon raporu açıklamasının birleştirilmesi olduğunu söyledi.
Buna göre Merkez bankası aylık olarak ekonomistlerle yaptığı toplantıyı kaldırıyor. Aylık toplantısı en son önümüzdeki ay yapılacak ve sona erdirilecek.

Ekim ayından itibaren uyguladığımız parasal sıkılaştırma oldukça etkili oldu. Faiz koridorunu yukarı doğru genişletmemiz ve likidite koşullarını sıkılaştırmamız gecelik piyasada oluşan faizleri önemli ölçüde artırdı. Merkez Döviz kuru hareketlerinin birikimli etkileri nedeniyle yıllık enflasyon bir müddet daha yüksek seviyelerde seyredecek.

Enflasyonda belirsizlik aralığı her iki yönde 2 puan olacak.

2012 DÖVİZ VE KUR POLİTİKASI
2012 ' de de dalgalı döviz kuru rejimini uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir kur hedefimiz yok. Döviz arzının, talebe göre arttığı dönemlerde alım ihaleleri düzenliyoruz. 2011 ' de döviz kuruna yönelik aldığımız kararları sıkça gözden geçirmek zorunda kaldık. 25 Temmuz 2011 ' de döviz alım ihalelerini durdurduk.

Aldığımız önlemlerle döviz kurlarındaki oynaklık diğer ülkelere göre daha sınırlı kaldı.

Merkez Bankası, 2002 yılından itibaren toplam 76.2 milyar dolar alım gerçekleştirdi. Rezervler 73.3 milyar dolar arttı.

2012 yılında da gerek duyulması ve uygun görülmesi halinde piyasaya döviz likiditesi sağlamayı sürdüreceğiz.

Aylık PPK toplantısında döviz satış ihale hedefi belirlenecek.

Rezervlerinimiz azalıyor. Önümüzdeki dönemde döviz satım ihalelerinin miktarını daha az yapmayı öngörüyoruz.

Önümüzdeki dönemde döviz depo piyasasında bankalara vadeyi kademeli olarak 3 aya kadar artırabiliriz.

Önümüzdeki dönemde reeskont kredilerinde artış olabilir.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımında büyük dalgalar olabileceğini geçmişte gördük.

2010 ' da oluşturulan 2011 yılında vadesi gelen kısmını yenilediğimiz Merkez Bankası Açık Piyasa devlet iç borçlanma senetleri portföyünün 4.3 milyar TL ' lik kısmının vadesi 2012 ' de gelecek.

Vadesi gelecek olanları uygun görülen aylarda DİBS alım ihaleleri ile yüzde 100 yenilemeyi planlıyoruz.
Aşırı likidite koşulları oluşursa ilave DİBS alım seçeneğini saklı tutuyoruz.

Geç likidite penceresi imkanını sürdüreceğiz.

Bir haftalık fonlama miktarını aşağı veya yukarı yönde ayarlayabiliriz.

Gün içinde likiditenin aşırı azalması halinde gerekli görülürse saat 11:00 ' da gerçekleşen olağan repo ihalesine ilave olarak bir hafta vadeli gün içi repo ihalesi de açabiliriz.

Zorunlu karşılıklar, küresel konjonktürde değişimler devam ettiği sürece 2012 ' de de kullanmaya devam edeceğiz. Gelişmelere göre zorunlu karşılıklar genişletici olabileceği gibi sıkılaştırıcı olarak da kullanılabilir.
Yüksek kaldıraçla çalışmaktan kaynaklanan risklerin ortaya çıkmadan önlenebilmesi için bu tür çalışan bankalara ek zorunlu karşılıklar uygulanması sözkonusu olabilir. Şu anda karşılık oranımız makul.
Bu alınan tedbir sadece önleyici bir tedbir. Şu anda hiçbir bankaya maliyet getirmeyecek.

DÖVİZ DEPOLARIN VADESİ 1 HAFTADAN 1 AYA YÜKSELTİLİYOR!
Küresel koşullardaki gelişmelere paralel olarak, bankacılık sistemimizin ihtiyaç duyabileceği döviz likiditesine sağlanabilmesine destek olmak üzere 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren bankaların döviz depo piyasasında kendilerine tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde Merkez Bankasından alabilecekleri döviz depolarının vadesi 1 haftadan 1 aya yükseltilmiş bulunuyor.
1 aylık repo ihalelerinde faiz, piyasa şartları nerede oluşursa orada oluşacak. Cuma günü 5.75 ' in üzerinde olacak. Onu göreceksiniz.

DÖVİZ TALEBİ AZALDI
Piyasanın şu anda döviz talebi oldukça azalmış durumda. Yurtdışından da çok fazla döviz talebi yok. Bu nedenle biz de döviz satışlarını kademeli olarak aşağıya çekiyoruz.

İSTANBUL ' A TAŞINMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ
İstanbul ' a şu anda taşınmayı düşünmüyoruz. Zaten taşınma gündemde de değil.

Merkez Bankası ' nın 2012 yılı ilk PPK Toplantısı, 24 Ocak Salı günü yapılacak. Enflasyon raporu 31 Ocak ' ta açıklanacak.